2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Birçok noktada yangın söndürme çalışmaları devam ediyor

  Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, 32 ilde meydana gelen 119 yangının kontrol altına alınırken, 3 ildeki 8 yangın da devam ediyor.

  Antalya’nın Manavgat ve Gündoğmuş, Muğla’nın Marmaris, Köyceğiz, Milas Kavaklıdere ve Seydikemer ilçeleriyle Tunceli’nin Hozat ilçesinde orman yangınları sürüyor.

  “MUĞLA’DA 4 UÇAK VE 17 HELİKOPTERLE MÜDAHALE EDİLİYOR”

  Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, alevlere havadan müdahalenin yetersiz olduğuna ilişkin eleştirilere yanıt verdi.

  Muğla’da 4 uçak, 1 İHA, 17 helikopter, 185 arazöz, 93 itfaiye, iş makinesi, 414 araç, 55 ambulans ve 1457 personelle müdahalenin sürdüğünü belirten Tarım ve Orman Bakanı, “Vatandaşlarımız, şu anda mücadele ettiğimiz satıh çok büyük olduğu için semalarda istedikleri sıklıkta bu araçları göremeyebilir. Muğla üzerinde esas hava gücü olarak 4 uçak ve 17 helikopterle çalışmalarımıza devam ediyoruz” diye konuştu.

  ANTALYA

  Antalya’nın Manavgat ilçesinde beş gündür devam eden orman yangınlarına gün içinde havadan yoğun müdahale devam ediyor. Sırtköy Mahallesi’nde alevler evlere ulaştı. Mahalledeki evler bu nedenle tahliye edildi.

  GÜNDOĞMUŞ’TA İKİ MAHALLE BOŞALTILDI

  Antalya’nın Gündoğmuş ilçesi Ortakonuş Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz’da çıkan yangınla mücadele yoğun şekilde sürüyor.

  Rüzgarın etkisiyle yayılan alevler, Senir ve Umutlu mahallelerini tehdit etmeye başladı.

  Yangın tehlikesi nedeniyle Gündoğmuş merkeze yakın iki mahalle boşaltılırken, bölgedeki ekipler alevleri kontrol almaya çalışıyor.

  Sarp bölgede yer aldığı için alevlere müdahale karadan güçlükle yürütülüyor.

  Türkiye genelindeki orman yangınlarında son durum.

  GAZİPAŞA’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

  Bakan Pakdemirli, “Antalya Gazipaşa yangını kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor” açıklamasını yaptı.

  MUĞLA

  Muğla’nın Marmaris ile Köyceğiz ilçelerindeki orman yangınlarına havadan ve karadan müdahale ediliyor.

  İlde alevlerin yaklaştığı Marmaris’in Turunç beldesi için tahliye kararı alındı.

  Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Marmaris’te devam eden orman yangını dolayısıyla Turunç Mahallesinde yaşayan vatandaşlarımızın denizden tahliye edilmesine destek olmak üzere Aksaz Deniz Üs Komutanlığımızdaki iki çıkarma gemimiz bölgeye sevk edildi. Gemilerimiz ihtiyaç halinde tahliyeye destek sağlayacak” denildi.

  YANGIN EVLERE SIÇRADI

  Armutalan Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayılan yangın, Mezargediği mevkisindeki evlere sıçradı.

  Bölgedeki evler boşaltıldı. Vatandaşlara da dikkatli olmaları yönünde uyarıda bulunuldu.

  Orman ve itfaiye ekiplerinin söndürme çalışmalarına, bölge sakinleri de destek veriyor. Alevlerin bir an önce söndürülmesi için yoğun bir çaba sarf ediliyor.

  ALEVLERDEN TEKNELERLE KAÇIŞ

  Bodrum Milas sınırında büyüyen yangında alevler Mazıköy’e dayandı. Muğla’nın Bodrum ilçesi Mazı Mahallesi’nde yangının etkisini arttırması ile önce yaşlılar ve çocuklar olmak üzere mahalle sakinleri, lüks yatların botları, günübirlik gezi ve balıkçı tekneleri ile güvenli bölgelere tahliye edildi.

  Gökpınar, Aşağı Mazı ve Yukarı Mazı mahallerinde yanan çam ağaçlarının yola devrilmesi ve kaya parçalarını sürüklemesi nedeniyle zaman zaman ulaşım sağlanamıyor. Bu nedenle ekipler müdahalede güçlük çekiyor.

  Alevlerin Kemerköy Termik Santrali lojmanlarına yaklaşması üzerine güvenlik güçleri, yangın söndürme ve sağlık ekipleri bölgede hazır bekletildi ancak yangının bu noktaya gelmesi ekiplerin yoğun mücadelesiyle önlendi.

  MİLAS’TA 5 MAHALLE TAHLİYE EDİLDİ

  Muğla’nın Milas ilçesi Beyciler Mahallesi’ndeki ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Alevler, Çökertme, Bozolan, Fesleğen, Gökbel ve Türkevleri mahallelerine sıçradı.

  Jandarma ekipleri, mahallelerin tahliyesini sağladı. Bazı vatandaşların, hayvanlarını da kurtarmaya çalıştığı görüldü.

  Ekiplerin, bölgedeki alevlerle mücadelesi sürüyor.

  Gökbel Köyü alevlerin yaklaşması sonucu boşaltıldı.
  Köyceğiz ilçesi Ağla Mahallesi’ndeki ormanlık alanda başlayan ve geniş bir alana yayılan yangının da kontrol altına alınması için havadan ve karadan müdahale sürdürülüyor.

  MERSİN

  Mersin’in Silifke ilçesinde 3 gün önce başlayıp Gülnar ilçesine de sıçrayan orman yangını kontrol altına alındı.

  İlçede 29 Temmuz’da sabah saatlerinde başlayan orman yangını, dün şiddetli rüzgar nedeniyle Gülnar ilçesi Dedeler Mahallesi sınırına yayılıp gece boyunca etkisini sürdürdü.

  Alevlerin çeşitli noktalara sıçramasıyla bölgeye takviye ekipler yönlendirildi.

  Ekiplerin gün ağarıncaya kadar karadan müdahale ettiği yangın, uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı.

  Bölgede soğutma çalışmalarına başlandı.

  YANGIN SÜRECİ

  Silifke’de 29 Temmuz’da sabah saatlerinde Boğsak mevkisinde orman yangını çıkmış, çok sayıda ev tedbiren boşaltılmıştı. Yangın, kuvvetli rüzgar nedeniyle çevredeki diğer mahallelere de yayılmıştı.

  Işıklı, Hırmanlı ve Yeşilovacık mahallelerinde de etkili olan orman yangını, dün önce Akdere mevkisi, daha sonra Gülnar ilçesi Dedeler Mahallesi sınırındaki ormanlık alana kadar yayılmıştı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ