20.3 C
İstanbul
Cumartesi, Mayıs 21, 2022

  Biontech aşısının yan etkileri neler? Covid aşısının yan etkileri nasıl geçer?

  Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını devam ederken, ülkemizde ve dünyada da aşılama çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

  Ülkemizde en çok tecih edilen aşılardan Biontech’in yan etkileri de vatandaşların merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Peki, Biontech aşısının yan etkileri neler? Covid aşısının yan etkileri nasıl geçer?

  Biontech aşısının yan etkileri, ilk doz ve ikinci doz için randevu alacaj vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Aşılarını olduktan sonra ne gibi etkilerle karşılaşaklarını merak eden vatandaşlar, etkilerin ne zaman biteceği ve nasıl sona ereceği gibi detayları da öğrenmek istiyor. İşte, Biontech aşısının yan etkileri hakkında son durum…

  BİONTECH AŞISININ YAN ETKİLERİ

  Biontech aşısı yan etkileri bazen can sıkıcı bir hal alabiliyor. Biontech aşısı sonrası görülen yan etkiler 3 gün içinde bitiyor.

  Biontech aşısını olanlarda aşının olduğu kolda bir ağrı oluyor. Nadiren aşının olduğu yerde cilt dökülmesi de görülebiliyor. Biontech aşısının yaygın yan etkileri uzmanlar tarafından şu şekilde sıralanıyor;

  * Baş ağrısı
  * Eklem ağrıları
  * Kas ağrıları
  * Enjeksiyon bölgesinde ağrı
  * Yorgunluk ve halsizlik
  * Üşüme
  * Ateş
  * Enjeksiyon bölgesinde şişlik
  SİNOVAC YAN ETKİLERİ

  Sinovac aşısının yan etkileri de Biontech aşısının yan etkilerine benzer şekilde seyrediyor.

  Hafif ateş, halsizlik, vücut yorgunluğu, başta ve vücudun belli yerlerinde ağrı en çok görülen yan etkiler olarak sıralanabiir.

  COVİD AŞISININ YAN ETKİLERİ NASIL GEÇER?

  Söz konusu aşıların yan etkileri çok ağır olmamakla birlikte 3 ile 5 günlük süre zarfında ortadan kalkıyor. Aşıların yan etkilerini hafifletmek için Parol adlı ağrı kesiciden yararlanabilir.

  ÜLKEMİZDE ŞU ANA KADAR KAÇ KİŞİ AŞI OLDU?

  Sağlık Bakanlığı’nın aşılama çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

  Kovid-19’la mücadele kapsamında ülke genelinde yapılan aşı miktarı 70 milyon dozu geçti. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre;

  40 milyon 236 bin 301 birinci doz, 25 milyon 312 bin 512 ikinci doz, 4 milyon 452 bin 473 üçüncü doz aşı uygulandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ