28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapılıyor

  Türkiye’de teknoloji ve tıp alanında yaşanan hızlı gelişmeler sayesinde, kaş üzerinden minik bir kesi ile ve burun içinden girilerek beyin ameliyatı gerçekleştirilebiliyor.

  Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç, beyin tümörü tedavisinde çığır açan ve önemli olanaklar sağlayan yöntemleri anlattı…

  Türkiye’de beyin tümörü tedavisinde çok ciddi ilerlemeler yaşanıyor

  Türkiye’de  son yıllarda beyin tümörlerinin tedavisinde çok ciddi ilerlemeler yaşandığı görülüyor. Öyle ki; tümörlerin daha iyi tanınmasını sağlayan nöropatoloji ve nöroradyoloji bilim dallarında yaşanan önemli gelişmelere, anestezi alanındaki gelişmelerin de eklenmesiyle beyin cerrahisinin etkinliği daha da artırıyor.

  Günümüzde beyin cerrahisi ameliyatlarının çoğunluğu mikroskop kullanılarak mikrocerrahi yöntemiyle gerçekleştiriliyor. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç, endoskopik ameliyatların beyin cerrahisinde kullanımının da son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başladığını belirtiyor.

  Prof. Dr. Kenan Koç
  Prof. Dr. Kenan Koç

  Endoskopun 2 mm kalınlığında, çalışılacak alanda ışık sağlayarak ve alandaki görüntüyü bir monitöre aktararak ameliyata olanak sağladığını aktaran Koç, mikroskopik yöntemin tersine endoskopun kullanıldığı ameliyatlarda daha küçük kemik açılımı ile ameliyatları gerçekleştirebildiklerini ifade etti.

  Cerraha büyük kolaylık sağlıyor

  Endoskopik yöntemin ameliyat sırasında cerraha daha geniş görüş açısı ve daha yakın olma imkanı sağladığını, bunun da özellikle beynin alt tarafında oluşan lezyonlar için çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kenan Koç, yöntemin çoğunlukla iyi huylu tümörler için kullanıldığını belirtti. Beynin ön alt bölümü ve klivus dediğimiz bölgelerine doğrudan endoskopik ameliyat yapabildiklerini ifade eden Koç, büyük tümörlere de endoskopik ameliyatlar yapılıyorsa bile beyin dokusunda ödeme neden olan çok büyük hacimli tümörlerde, ameliyatta mikroskobu da kullanmalarının gerekebildiğini dile getirdi.

  Burun içinden doğrudan lezyona ulaşılabiliyor

  Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç, özellikle beynin alt bölümünde yerleşen lezyonları tamamen endoskopik yöntemle burundan girerek endoskop yardımıyla ameliyat etmenin günümüzde mümkün olabildiğini vurguladı.

  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapabiliyor
  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapabiliyor

  Bu yöntemin faydalarını anlatan Koç, sadece gerekli olan sınırlı kemik açılım ile hastanın ameliyat edilmesinin, ameliyatın başlangıçtaki açılış ve kapanış sürelerini azaltırken aynı zamanda cerrahın da bütün dikkatini tümörde  yoğunlaşmasını sağladığını ifade etti.

  Prof. Dr. Kenan Koç, lezyona doğrudan ulaşımın ve açılış ile kapanış sürelerini kısaltmasının komplikasyonları da azalttığına dikkat çekti ve süre olarak klasik yaklaşımlardan daha kısa sürelerde yapılan burun içinden endoskopik ameliyatların asıl avantajının, tümöral lezyonlara doğrudan ulaşarak, beyin dokusuna daha az dokunulmasını sağlaması olduğunu aktardı.

  Beyin dokusunu tümörü çıkardıktan sonra ameliyatın sonuna doğru gördüklerini ifade eden Prof. Dr., standart yöntemlere göre kanama ve enfeksiyon gibi ameliyat yeri komplikasyonlarının daha düşük olduğunu, hasta konforu ve iyileşme sürecinin de daha kısa sürede ve daha rahat gerçekleştiğini belirtti.

  Kaş üzerinden 3 cm’lik kesi ile kozmetik ameliyat

  Prof. Dr. Kenan Koç, açıklamasında ameliyatta uygulanacak yöntemlerin, hastanın hangisine uygun olup olmadığına bakılarak belirlendiğini belirtti, diğer yöntemin de; kaş üzerinden kozmetik 3 cm’lik bir kesi ile küçük bir kemik pencere açarak beyin ön alt bölümde yerleşen tümörlerin ameliyatı olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Kenan Koç bu ameliyatta endoskop ve mikroskopun beraber kullanıldığını aktardı. Minimal invaziv diye tanımlanan, beyin dokusuna daha az zarar veren bu ameliyatta, tümöre yakın yapılan küçük kesinin, ameliyat sonrası hızlı iyileşme ve iyi kozmetik sonucu sağladığını söyledi.

  Bu ameliyatlarda çoğu hastanın sadece 3 gün hastanede kaldığının altını çizen Koç, sıvı kaçağı, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonların gelişimi halinde yatış süresinin uzayabildiğini ifade etti. Hastaların bir haftalık bir süre içinde normal günlük yaşantılarına döndüklerini vurguladı.

  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapabiliyor
  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapabiliyor

  Multidisipliner yaklaşım önemli

  Prof. Dr. Kenan Koç artık günümüzde cerrahi olarak ameliyathane altyapılarının teknik olarak güçlendiğini, endoskopik sistemler, ameliyat mikroskobu, ameliyat sırasında ultrasound, nöronavigasyon, nöromonitarizasyon ve uyanık ameliyat tekniklerinin beyin cerrahisi ameliyathanelerinin standardı haline geldiğini belirtti.

  Cerrahi bilgi, beceri ve deneyim ile ameliyatların etkinliği artmakta ve komplikasyon oranlarının düşmekte olduğuna dikkat çeken Koç, hiçbir teknik aracın beyin cerrahının yerine geçemediğinden, beyin cerrahının bütün teknik araçları bilgi ve becerisine ekleyerek iyi sonuçları elde etmekte olduğuna işaret etti.

  Koç, ameliyathaneye ek olarak iyi sonuçların ekip çalışması ile mümkün olduğunu hatırlattı ve Radyoloji, Anestezi, Onkoloji,  Patoloji ve Yoğun bakım birimlerinin ekibi tamamlamakta olduğunu söyledi ve  multidisipliner yaklaşımın şart olduğuna işaret etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ