11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Bakan Varank: Aşı çalışmasında önemli bir aşamaya geldik

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Covid-19'a karşı en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri olarak kabul edilen virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı çalışmalarında önemli aşamaya gelindiğini açıkladı.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, koronavirüse karşı en yenilikçi aşı yöntemlerinden biri olan virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı çalışmasını yerinde gözlemledi. “Bu aşı çalışmasında önemli bir aşamaya geldik.” diyen Varank, faz çalışmalarına geçilirse buradan dünyaya bir ‘müjde veririz’ diyeceklerine inandığını ifade etti.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Bakan Varank, dünyada sayılı, TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çerçevesinde ise tek VLP ile geliştirilen aşı çalışmasını yerinde inceledi. Nobel İlaç’ın TÜBİTAK Marmara Teknokent’teki (MARTEK) Biyoteknolojik İlaç Tesisini ziyaret eden Varank, yapılan çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı. Bakan Varank’a, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TÜBİTAK MARTEK Genel Müdürü Mehmet Ali Okur ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır eşlik etti.

  Önemli bir aşamaya geldik

  En önemli projelerden birinin ‘VLP’ adı verilen virüs benzeri parçacıklara dayanan bir aşı çalışması olduğunu belirten Varank, burada Mayda Gürsel ve İhsan Gürsel’in bu projeyi esasında başka bir platform için yürütürken salgının çıkmasıyla hemen bunu kendi platformlarına uyumlayarak VLP’yle ilgili aşı çalışmasını hızlıca başlattıklarını aktardı.

  Aşı çalışmasında önemli bir aşamaya gelindiğini belirten Bakan Varank, aşının faz aşamasına yani insan denemelerine geçmesi için bir üretiminin yapılması gerektiğine dikkat çekti. Nobel İlaç’ta daha önce Sağlık Bakanlığı’nın GMP sertifikası verdiği bu tesislerde şu anda aşının faz yani insan çalışmalarına geçmesi için ihtiyaç duyulan üretimin yapıldığını kaydeden Varank, bu üretimlerin kalite kontrollerinin yapılmasının gerektiğini belirtti.

  Aynı zamanda aşının toksisite çalışması yani insana veya herhangi bir canlıya zarar verip vermediğine ilişkin çalışmalarının yapılması gerektiğine dikkat çeken Varank, bütün bu çalışmaları ay sonuna kadar tamamlayarak faz sürecine geçmeyi planladıklarını söyledi.

  Dünyada VLP aşı bu alanında özellikle DSÖ’nün listesine girmiş çalışmalar olduğunu ancak bugüne kadar yalnızca bir çalışmanın, faz 1’e geçtiğini aktaran Varank, “İnşallah biz 2’ncisi olacağız.” dedi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ