23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Baba ve çocuk ilişkisi nasıl olmalı?

  Bir çocuğun annesiyle olduğu kadar babasıyla kurulan ilişkisi de oldukça önemlidir. Bir çocuğun babasıyla olan iletişimi oun gelecek yaşamını şekillendirir. İletişim her yaşta oldukça önemlidir.

  Baba ile çocuğun iletişiminin sağlam olması gerekiyor. Peki ama nasıl? DoktorTakvimi.com uzmanlarından Psk. Kübra Uğurlu, baba ve çocuk ilişkisi ile önemli değerlendirmelerde bulundu.

  Çocukların en hızlı öğrenme yolunun ‘görerek öğrenme’ olduğunu söyleyen Psk. Uğurlu, “Yani babaların çocuklarına karşı davranışları, öğretileri, çocuklarının hayat tecrübeleri arasında yerini almaya başlaması kaçınılmaz oluyor. Baba olarak çocuğunuzu geleceğe hazırlamak, doğru olanı öğretmek istiyorsanız bunu kendi davranışlarınızdan başlayarak yapmalısınız.” ifadelerini kullandı.

  ”ÇOCUĞUNUZU SEVMEK ONUN KABUL GÜCÜNÜ GÜÇLENDİRİR”

  Psk. Kübra Uğurlu baba-çocuk ilişkisinde yapılan yanlışları ise şöyle değerlendirdi: “Sevgimi göstermesem de o onu ne kadar çok sevdiğimi biliyor” ve” Sevgimi çok göstermezsem bana saygı duyar veya şımarmaz” düşünceleri maalesef yanlıştır. Çocuğunuzu sevmek ve bunu fiziksel olarak ona hissettirmek, onun onaylanma ve kabul görme hissini güçlendirerek, daha sevgi dolu bir birey olarak hayatını ve insan ilişkilerini olumlu yönde etkiler. Sevilme, onaylanma duygusu insanın varoluşundan bu yana en önemli ihtiyaçları arasında yer alır. Çocuk sevildiğini, anlaşıldığını, kendisinin söz sahibi olduğunu bildiği bir ortamda özerkliğini yani sağlıklı ayrışmayı sağlayacak güce ulaşır ve hayata hazırlanırken kendini daha rahat ifade eden bir bireye dönüşür. Ayrıca korku veya sevgisizlik bir otorite olarak görülebilir. Çocuğa sınır koyabilirsiniz ama bunlar tartışmaya kapalı, çocuğa söz hakkı verilmeyen sınırlar olmamalıdır. Örneğin çocuğa herhangi bir konuda, ‘Bunu yapma’ demek yerine, ona seçenek sunabilirsiniz. Böylece yapacağı olumlu veya olumsuz davranışın sorumluluğunu almasını ve bunun sonucunda etkilenecek kişinin o olduğunu anlamasını sağlayabilirsiniz. Fakat korku veya sevgisizlikle bunu yapamazsınız.”

  ”ÖĞÜTLEDİĞİNİZ DAVRANIŞLARI ÖNCE KENDİNİZ UYGULAYIN”

  Psk. Kübra Uğurlu ayrıca, toplum içinde verilen öğüdün aslında yıkıcı bir güven kaybına yol açacağını, çocukta suçluluk duygusu ve babaya karşı öfkeyi beraberinde getirebileceğini, topluma çocuğunu kazandırmak isteyen bir babanın, anlattıkları ve çocuğuna kazandırmak istediği davranışları, önce kendisinin uygulaması gerektiğini söyledi.

  ”SEVMEK VE ZAMAN AYIRMAK ÇOCUKLA ARANIZDAKİ BAĞLARI GÜÇLENDİRİR”

  Psk. Kübra Uğurlu son olarak: “Sevmek, zaman ayırmak, önem vermek, onu anlamaya çalışmak çocuğunuzu gelecekte daha iyi bir yetişkinlik dönemine atılmasına yardımcı olacak ve aranızdaki bağları güçlü kılacaktır. Yarınlarımız olan çocuklarımıza sevgi dolu bir yaşam bırakmak için; çocuklarımızı sevgi dolu bir ortamda ve sevildiklerini hissettirerek büyütmeliyiz.” dedi.

  ‘Tam kapanma; anne, baba, çocuk iletişiminin gelişmesi için fırsat’

  Baba çocuk ilişkisinde 0-6 yaşa dikkat!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ