11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Aşurenin faydaları saymakla bitmiyor

  Muharrem ayının gelmesiyle birlikte mutfaklarda aşureler pişmeye başladı. Aşure lezzet deposu olduğu kadar aynı zamanda tam bir şifa deposu

  Sofralarımızın en özel tatlarından birisi olan aşure, manevi önemi kadar lezzetiyle de gönüllerde ayrı bir yere sahip. Uzmanlar ise aşurenin sadece lezzetli değil aynı zamanda pek çok faydası olan bir tatlı olduğunun altını çiziyor.

  APlus Beslenme ve Diyet Hizmetleri Koordinatörü Gülden Cömert “Aşure mutfak kültürümüzde bulunan en sağlıklı tatlılardan birisidir. Sadece lezzeti değil, aynı zamanda enerji vermesinin yanı sıra besin değerinin yüksek olmasına kadar pek çok fayda sağlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

  Aşurenin diğer faydalarına da değinen Cömert, bunları şöyle sıralıyor;

  Aşurenin faydaları saymakla bitmiyor! İşte 7 önemli faydası

  VİTAMİN DEPOSU

  Muharrem ayının vazgeçilmezi olan aşure tam bir vitamin deposu. Besin kaynaklı yüksek protein bakımından da oldukça önemli bir tatlı. Diğer yandan kullanılan malzemeler kötü kolesterolü düşürmek için destekleyici.

  Aşurenin faydaları saymakla bitmiyor! İşte 7 önemli faydası

  ÇOCUKLAR İÇİN FAYDALI

  İçinde bulunan besinler enerji verirken aynı zamanda vitamin, mineral yoğunluğuyla da çocuklar için çok faydalı. Özellikle zihin gelişimleri ve büyümelerini destekleyici bir tatlı… Ancak tatlı olduğu için çocuklara verirken ölçü kontrolü mutlaka yapılmalı.

  Aşurenin faydaları saymakla bitmiyor! İşte 7 önemli faydası

  SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR

  İçinde bulunan tahıllar, tohumlar ve kurutulmuş meyvelerden gelen yüksek lif oranı aşureyi sindirim sistemimiz içinde oldukça faydalı bir yiyecek haline getiriyor. İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde kabızlık gibi rahatsızlıklar içinde önemli bir önleyici.

  Aşurenin faydaları saymakla bitmiyor! İşte 7 önemli faydası

  HAZIMSIZLIĞI ÖNLÜYOR

  Aşurenin, içerdiği lifler sayesinde hazımsızlığa da iyi geldiği biliniyor. Bol posa içermesi; içinde baklagiller, incir, kuru kayısı gibi bağırsak hareketlerini hızlandıran besinlerin olması aşureyi hazımsızlık konusunda sorun yaşayanlar için ideal bir tatlı yapıyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ