14.8 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

  ”Aşırı kaygı internet bağımlılığını tetikliyor”

  Umutsuzluk ve internet bağımlılığı arasında pozitif bir ilişki olduğunu belirten Klinik Psikolog Birgül Sena Mayda, umutsuzluğun arttıkça internet bağımlılığının tetiklendiğini söyledi.

  Milyonlarca genç geçtiğimiz ay YKS sınavına girdi. Sınav sürecinin sona ermesiyle birlikte öğrencilerin bir boşluk hissi yaşadığını ifade eden Klinik Psikolog Birgül Sena Mayda, ”Umutsuzluk ve internet bağımlılığı arasında pozitif bir ilişki vardır. Umutsuzluk seviyesi arttıkça kaygı seviyesi de artıyor. Dolayısıyla da internet bağımlılığı tetikleniyor. Bizler kaygılandıkça yanlış baş etme stratejileri geliştiriyoruz” dedi.

  ”OLUMSUZLUK KAYGI DÜZEYİNİ ARTIRIYOR”

  Genellikle sınav sonrasında öğrencilerin sınavları iyi geçse bile kötü geçtiğini düşünebildiklerini bunun da kaygı düzeyini artırdığını ifade eden Mayda, ”Genellikle en kötüyü hayal ederiz ya da akıl okuma dediğimiz bir bilişsel çarpıtmayı gerçekleştiririz. Örneğin; sınav sonrası ‘Babam o kadar emeğinin boşa gittiğini düşünüyor’ bir akıl okumadır. Biz sadece karşımızdaki kişinin ne düşündüğünü bildiğimizi zannediyoruz. Böylelikle düşüncelerle çok fazla uğraşmaya başlıyoruz. Olumsuzluk hissettiren düşünceler olduğu için biz bu sorulara cevap verdikçe kaygı seviyemiz daha da artıyor” diye konuştu.

  ”KAYGI DÜZEYİNİN ARTMASI İNTERNET BAĞIMLILIĞINI TETİKLİYOR”

  Umutsuzluk ile kaygı düzeyi arasında pozitif bir ilişki olduğuna dikkat çeken Mayda, ”Umutsuzluk seviyesi arttıkça kaygı seviyesi de artıyor. Dolayısıyla da internet bağımlılığı tetikleniyor. Öğrenciler YKS sonrası ne yapacağını bilemediği için boşluk hissinden dolayı internet başında daha fazla vakit geçiriyorlar. Ailelerin öğrencilerin yanında olmaması, eleştirmesi, ‘zaten çok çalışmadın’ demeleri öğrenciyi daha fazla yalnızlaşmaya ve dolayısıyla internete sürükleyecektir. Yalnızlaşan gençte, internet, alkol, madde bağımlılığı görülebilir. Bunlar aslında bizim kaygı seviyemizi düşürmek için bilinçsizce kullandığımız başa çıkma yöntemleridir. Bizler kaygılandıkça yanlış baş etme stratejileri geliştiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

  KAYGIYI AZALTMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

  Ebeveynlerin öğrencilere desteklerini sınav öncesi olduğu gibi sınav sonrası da göstermeleri gerektiğini belirten Mayda, kaygının azaltılması için şu tavsiyelerde bulundu: ”Gençlerin hem arkadaşlarıyla hem de ailesiyle sosyal ilişkiler kurması bağımlılık riskini azaltacaktır. Düşünceler her zaman olabilir ama önemli olan bizim düşüncelerle ne yaptığımızdır. Bu yüzden bizi dibe götüren, kaygılandıran düşüncelere dur diyebilmek çok önemli. Ayrıca öğrencilerin anın farkına varmaları gerekiyor. Hobiler de geliştirebilirler. Daha önceden yapmak istedikleri ama zaman bulamadıkları için yapamadığı her şeyi bu dönemde deneyebilirler.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ