19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Aşıdan sonra yeterli antikor, ikinci dozdan 3 hafta sonra oluşuyor

  Vaka sayıları hızla artarken uzmanlar, koronavirüse karşı maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok sıkı şekilde uyulması gerektiği konusunda uyarıyor. Aşı yaptıranların da hemen rahatlamaması gerektiğine dikkat çeken uzmanlar aşıdan sonra antikor oluşması için zamana ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Peki aşıdan sonra antikor ne kadar sürede oluşuyor?

  Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 PCR Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. Filiz Kaya, Covid-19 aşısı yaptırdıktan sonra etkili bağışıklık ve antikor oluşması için mutlaka belirli sürenin geçmesi gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Kaya, “Sinovac aşısında ikinci dozu yaptırdıktan yaklaşık 3 hafta sonra antikor seviyelerinin etkin seviyeye ulaştığını söyleyebiliyoruz. Yani 3 hafta beklememiz gerekiyor” diye konuştu.

  İkinci dozdan sonra 3 hafta beklemek gerekiyor?

  Koronavirüs aşısının ilk dozunu yaptıranların kesinlikle rahat davranmamaları, kurallara uymaları gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Filiz Kaya, şunları söyledi: “Aşı yaptırdıktan sonra etkili bir bağışıklık ve antikor oluşması için mutlaka belirli bir sürenin geçmiş olması gerekiyor. Ülkemizde ilk Sinovac aşısı uygulandı. Bu aşının etkin bir hale gelmesi için iki doz şeklinde uygulanması gerekiyor. Birinci doz aşı olduktan sonra ikinci doz aşı yapılıyor. Bu ikinci doz aşıyı yaptırdıktan yaklaşık 3 hafta sonra antikor seviyelerinin etkin bir seviyeye ulaştığını söyleyebiliyoruz. Yani iki doz aşı arasında tek bir aşı yaptırdıktan sonra koruyuculuk beklemiyoruz. İkinci doz aşıdan sonra antikor yanıtı aslında hemen ulaşmaya başlıyor; ama bu yanıtın yeterli düzeye ulaşması ancak 3’üncü haftadan sonra meydana geliyor. Yani 3 hafta beklememiz gerekiyor.”

   

  Aşıdan sonra koronavirüse yakalananlar var

  Birinci doz aşıyı yaptırdıktan sonra ikinci doza kadar koronavirüse yakalanan vakaların olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kaya, birinci ve ikinci aşı arasında virüs kapan vakalara rastladıklarını belirterek şunları anlattı: “Birinci aşı doz aşı uygulandıktan sonra pozitif olanlar hatta ikinci doz aşıyı yaptırdıktan sonra da sağlık çalışanları arasında da tekrardan pozitifleşen vakalarımız oluyor. Ancak koronavirüse tekrar yakalanan hastaların hastalığı ağır geçirip geçirmeme ihtimalleri ile ilgili şu anda açıkçası net veriler bulunmuyor. Temel olarak bakarsak uygulanan aşılar vücudumuzun virüsü tanımasını sağlıyor. Aşı sonrası oluşan bağışıklığın düzeyinin ve bu bağışıklığın ne kadar süreyle devam ettiğinin net veriler henüz elimizde yok. Bu nedenle aşı yaptırmış olsak bile mutlaka hiç hastalanmamışız, hiç aşı olmamışız gibi kişisel koruyucu önlemlerimize dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

  Test yaptıranlarda pozitif oranı iki katına çıktı

  Geçtiğimiz şubat ayında hastaneye gelenlerin sayısının çok azaldığını ama şu anda bu rakamın çok arttığını ifade eden Prof. Dr. Filiz Kaya sözlerini şöyle tamamladı: “Mart ayında bazı kısıtlamaların kaldırılması ve okulların, restoranların açılması gibi insan hareketliliğini artıran faktörler nedeniyle hem test sayılarında hem de pozitiflik oranlarında her geçen gün artış yaşıyoruz. Mart ayı itibarıyla hastanemiz laboratuvarında yaptığımız test sayısı, şubat ayına oranla yaklaşık 5 katına çıktı. Pozitiflik oranlarımız da 2 katına çıktı ve maalesef bu artış sürüyor.

   

  Bu ilaçları kullananlarda aşıdan sonra antikor seviyesi 36 kat daha az!

  Hemşirelerin aşı satrancı: Biontech aşısında zamana karşı yarışıyorlar

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ