14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Arefe günü yapılması gereken ibadetler neler? Arefe günü hangi dualar okunur?

  2021 Kurban Bayramı öncesi Arife günü hakkındaki araştırmalar hız kazandı.

  Bayram öncesi idrak edilen bu mübarek gün içinde, ne gibi ibadetler yapılması gerektiğini merak eden vatandaşlar bir yandan da bu güne özel okunması gereken duaları araştırıyor. Peki, Arife günü yapılması gereken ibadetler neler? Arefe günü hangi dualar okunur?

  Arife günü aslen hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bu gün Kurban Bayramı’ndan önceki, terviye gününden sonraki gündür. Ancak zamanla Ramazan Bayramı için de kullanılmaya başlanmıştır. İşte Arife günü yapılması gereken ibadetler hakkında bilgi…

  AREFE GÜNÜ YAPILMASI GEREKEN İBADETLER NELERDİR?

  Arefe günü sabah namazından, Kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar, erkek-kadın herkes, cemaatle kılsın, yalnız kılsın, 23 vakit farz namazda selam verir vermez, (Allahümme entesselam…) demeden önce, bir kere, vacib olan teşrik tekbirini söylemeli, yani, (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber, Allahü
  ekber ve lillahil-hamd) demelidir. Camiden çıktıktan veya konuştuktan sonra, artık teşrik tekbirini okumak gerekmez. (Halebi)

  Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak sevaptır; fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevaptır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sûr’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevap yazılır.) [R. Nasıhin]

  (Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.) [Taberani]

  (Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.) [T. Gafilin]

  (Arefe günü [Besmele ile] bin İhlas okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebuşşeyh]

  (Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

  (Şeytan, Arefe gününden başka bir günde daha zelil, rezil, hakir ve kinli görülmez.) [İ. Malik]

  (Allahü teâlâ, Arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.) [Gunye]

  (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan dua, reddolmaz. Ramazan ve Kurban bayramının birinci gecesi, Berat ve Arefe gecesi.) [İsfehani]

  (Arefe gecesi ibadet eden, Cehennemden azat olur.) [S. Ebediyye]

  İbadet olarak ilim öğrenmek en faziletlisidir. İlmihal okumakla en uygun ilmi öğrenmiş oluruz.

  Bugünü fırsat bilip dua etmeli! Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılanıdır.) [Beyheki]

  Arefe gününü ibadetle, zikirle, tefekkürle geçirmeli, insanlara iyilik etmeye çalışmalı! Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allahü teâlânın kıymet verdiği bir gündür.) [Deylemi] (Hürmet etmek, günah işlememekle olur.)

  (Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani]

  AREFE GÜNÜ OKUNACAK DUALAR NELER?

  Din alimleine göre arife günü şu duaların okunması faziletlidir;

  ”Sübhânellezi fi’s-semâvâti arşuhu. Sübhanellezi fi’n-nâri sultânühu. Sübhanellezi fil-kubûri kadâuhu. Sübhanellezi fi’l-hevâi rûhuhu. Sübhânellezi raa’s-semâe bigayri amedin. Sübhânellezi vadaa’l-arda. Sübhânellezi lâ melcee illâ ileyhi.”

  İmam-ı Tirmizi, Resûl-i Ekrem Efendimiz'in, "Duânın hayırlısı arife günü
  yapılan duâdır," buyurarak Peygamberlerin arife günü duâsını şöyle
  okuduğunu haber verir:

  ”Lâ ilâhe illâllahü hüve lehü'l-hamdü ve hüve alâ küli şey’in kadir.”

  Buhâri’de geçen bir hadisten öğrendiğimize göre arife günü şu duayıokuyan, şeytanın tasallutundan kurtulur, kendini muhafaza altına almış olur.

  ”Allahümme’c’al fi kalbi nûran ve fi basari nûran. Allahümme’şrah li sadri ve yessir li emri…”

  ”Allah’ım, kalbimi, gözümü, gönlümü nûrlu kıl. Allah’ım, kalbime genişlik, işlerime kolaylık ver.

  AREFE GÜNÜ ORUÇ TUTULUR MU?

  Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.

  Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulan orucun geçmiş ve gelecek birer yıllık günahları bağışlayacağı Allah’tan umulur.” (Müslim, Sıyâm, 196-197) buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ