28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Araştırma: Küresel ısınma insanları küçültüyor!

  Alman ve İngiliz bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada, küresel ısınma nedeniyle artan sıcakların insanları küçülttüğü ortaya çıktı.

  Nature Communications dergisinde yayımlanan ve 300’den fazla fosil üzerinde yapılan araştırmada, artan her 1 derece sıcaklıkla vücut kitlesinde yüzde 0,87’lik bir azalma meydana geldiği belirtilirken, 2 derece sıcaklık artışı sonrası 60 kilogramlık bir kişinin bir kilogram daha azaldığı belirtildi.

  Cambridge ve Tübingen üniversitelerinden araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen yeni bir çalışmaya göre, iklim değişikliği nedeniyle artan sıcaklıkların insanların küçülmesine neden olabileceği açıklandı.

  300’den fazla fosil incelenerek gerçekleştirilen çalışmada, küresel ısınmanın soğuk ortamlarda yaşayan insanların daha büyük, sıcak bölgelerde yaşayanların ise daha küçük olması ile açık bir bağlantısının tespit edildiği aktarıldı.

  Araştırmacılar fosillerin incelendiği çalışma ile ilgili bugün de bu eğilimin devam ettiğini bildirirken, örnek olarak günümüzde Hollandalı bir erkeğin 183 santimetre boyunda, Hintli bir erkeğin ise 167 santimetre boyunda olduğu belirtildi.

  Küresel ısınma

  60 KİLOGRAMLIK BİRİ 1 KİLOGRAM DAHA AZ

  Artan her 1 derece sıcaklığın vücut kütlesinde yüzde 0,87’lik bir azalma meydana getirdiği aktarılan araştırmada, 2 santigratlık bir ısınma sonrasında 60 kilogramlık bir kişinin bir kilogram daha az olacağının altı çizildi.

  Nature Communications’da yayınlanan çalışmada, beyin boyutunun da zaman içinde değiştiği belirtilirken, fiziken daha büyük olmanın ısı muhafazası için daha iyi olduğu bildirildi.

  VÜCUT BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEĞİŞİKLİĞİN ANA SEBEBİ SICAKLIK

  Cambridge Üniversitesi’nin zooloji bölümünde araştırmayı yürüten araştırmacı Profesör Andrea Manica, “Çalışmamız, iklimin, özellikle de sıcaklığın, son bir milyon yıldır vücut büyüklüğündeki değişikliklerin ana itici gücü olduğunu gösteriyor” dedi.

  The Telegraph’a konuşan Profesör Manica, iklim değişikliği sebebiyle küresel sıcaklıkların arttığını gördükçe bu eğilimin muhtemelen devam edeceğini de sözlerine ekledi.

  Biyoloji uzmanı: Küresel ısınmayla arılar yiyecek bulamazsa tabiattaki düzen çöker

  Astım atakları ve alerjiler küresel ısınmayla şiddetlendi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ