11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Ağız duşlarına talep yüzde 35 arttı

  Koronavirüs salgınında ağız hijyeni ön plana çıktı; ağız duşlarına talep yüzde 35 arttı

  Yapılan pek çok araştırma yetersiz ağız hijyeninin Covid-19’un yüksek risk faktörleri içinde yer alan tansiyon hastalığı riskini %20, şeker hastalığı, kalp hastalıkları riskini %25,  riskini ise 3 kat artırdığını gösteriyor.

  Uzmanlar ise özellikle hava yolu enfeksiyonlarının önüne geçilmesinde etkili olan ağız duşu kullanımının gerekliliği konusunda uyarıyor. Aquapick Türkiye’nin kamuoyu ile paylaştığı veriler, pandemi sürecinde ağız duşlarına olan talebin %35 arttığını gözler önüne serdi.

  2019’un ilk aylarında ortaya çıkarak hızla tüm dünyaya yayılan Covid-19 salgınında kişisel hijyen hayati önem taşıyor. Ağız hijyeni ise kişisel hijyen uygulamalarının başında geliyor. Yakın zamanda koronavirüs ve ağız sağlığı arasındaki ilişkiye ilişkin İngiltere’de yapılan bir araştırma, ağız hijyeninin özellikle 70 yaşın üstündeki kişilerde ağız hastalıkları Covid-19’un yüksek risk faktörleri içinde yer alan kalp hastalıkları riskini %25, tansiyon hastalığı riskini %20, şeker hastalığı riskini ise 3 kat artırdığını gösterdi. Bu tablonun, toplumu ağız hijyeni konusunda daha bilinçli hale getirdiği belirtiliyor.

  Ağıza basınçlı su veriyor, dişler temizleniyor

  Konuya dair değerlendirmede bulunan Aquapick Türkiye CEO’su Dr. Mehmet Fırat Doğan, bu yıl hızla yayılan Covid-19 nedeniyle tüm dünyanın kişisel hijyenine daha fazla özen göstermeye başladığını kaydetti. Pandemi sürecinde ağız duşu satışlarının %35 artış gösterdiğini ifade eden Doğan, uzmanların da belirttiği gibi ağız hijyeninin de virüsten korunmak için çok önemli olduğunu vurguladı.

  Doğan, ağıza basınçlı su vererek dişleri derinlemesine temizleyen ve %100 ağız hijyeni sağladığı bilimsel olarak ispatlanan ağız duşlarının, hava yolu enfeksiyonlarının engellenmesinden, diş eti kanamalarını durdurmaya, diş taşı oluşumu ile implant kayıplarını önlemeye kadar pek çok fayda sağladığını aktardı.

  Dakikada 2 bin 400 su atışı yapıyor

  Dr. Mehmet Fırat Doğan, bilimsel çalışmalarda ağız duşunun ağız ve solunum yolu patojenleri ile (hastalık oluşturan virüs) karşı karşıya kalma riski yüksek olanlar için ciddi bir koruyuculuk sağladığının ortaya koyulduğunu vurguladı.

  Aquapick’in geliştirdiği ağız duşlarının, dakikada 2 bin 400 su atışı yaparak ağız sağlığının korunmasına destek olduğunu ifade eden Doğan, dünyadaki en yüksek basınca sahip ağız duşu olma özelliği, patentli uç yapısı ve birçok kanıtlanmış bilimsel özelliği sayesinde diş fırçasının erişemediği her noktaya ulaşarak ağızda %100 hijyen sağladığını söyledi.

  Diş eti kanamalarını %98 durdurduğu kanıtlanmış

  Dr. Doğan, ağız duşunun, yapılan bilimsel yayınlar ve doktora tezinde diş ipi ve ara yüz fırçasına göre kısa sürede çok daha yüksek etkiye sahip olduğunun ve kullanıcıları bu zorluklardan kurtardığının kanıtlandığını aktardı. Bununla birlikte, ağızda yaptığı masaj etkisi ile kan sirkülasyonunu %150 oranında artırdığı, 3. günün sonunda diş eti kanamaları ve çekilmelerini %98 oranında durdurduğunun da ispatlandığını dile getirdi.

  Dr. Mehmet Fırat Doğan, ağız duşu kullanımı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, solunum yolu aracılığıyla ağıza zararlı bakterilerin alınmaması ve yetersiz ağız hijyeni sebebiyle artan diş eti hastalıkları nedeniyle oluşan bakteri oluşumu, diş kayıpları, diş taşı, diş eti iltihaplanması ve pek çok enfeksiyonun önüne geçilmesinde en etkili yöntemlerden biri olduğunu kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ