11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  “Acil Kullanım Onayı sürecini başlattık”

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Gelen ara sonuçlara göre aşının yeterince güvenli ve etkili olduğunu anlamış olduk ve Acil Kullanım Onayı için süreci başlattık" dedi. Aşının 60 yaş üzerindekilere de uygulanabileceğini belirten Koca, randevu alınarak yapılacak aşılamada vatandaşların ücret ödemeyeceklerini de hatırlattı. 

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2021 yılında ilk kez Bilim Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Covid-19 aşıları hakkında merak edilen soruların cevaplarına ilişkin ipuçları verdi. Bakan Koca, gelen ara sonuçlara göre aşının yeteri kadar etkili ve güvenli olduğunu anladıklarını ve Acil Kullanım Onayı için süreci başlattıklarını söyledi. Aşının 60 yaş üstündekilerde kullanılmasının önünde bir engel olmadığını da belirten Bakan Koca, randevu alınarak yapılacak aşılamada vatandaşların ücret ödemeyeceklerini de vurguladı.

  50 milyon doz inaktif aşı için kesin anlaşma yapıldı

  Aşı konusunda gelinen noktayı aktaran Bakan Koca, 50 milyon doz inaktif aşı için kesin anlaşma yaptıklarını ve 3 milyon dozluk ilk bölümünü depolara teslim aldıklarını belirtti. Aynı zamanda mRNA temelli aşı için de bugün yine bir görüşme gerçekleştirerek yeni tedarik planını gözden geçirdiklerini ifade eden Bakan Koca, 4,5 milyon doz garanti ve 30 milyon doza kadar anlaşma imzalandığını kaydetti. Ayrıca adenövirüs temelli İngiltere ve Rusya’da geliştirilen aşılar için de görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

  Aşının güvenli ve etkili olduğu test edildi

  Sağlık Bakanı Koca, yaptığı açıklamada testlerden alınan ara sonuçlara göre aşının etkili ve güvenli olduğunu ifade etti. Bakan Koca, aşılar için ‘Acil Kullanım Onayı’ sürecini başlattıklarını kaydetti ve aşının klinik çalışmasının Türkiye’de yürütüldüğünü dile getirdi.

  Aşılama programının başlatılabilmesi için aşı üzerindeki çalışmayı yürüten bilim insanlarından ara sonuçları talep ettiklerini aktaran Bakan Koca, gelen ara sonuçlara göre aşının yeteri kadar etkili ve güvenli olduğunun anlaşıldığını ve Acil Kullanım Onayı için süreci başlattıklarını ifade etti. “Şu anda teslim edilen aşılar için güvenlik testleri devam etmektedir.” dedi.

  Acil kullanım onayı verilecek

  Testlerin tamamlandığı anda sonuçların uygun olması durumunda Acil Kullanım Onayı verileceğini belirten Bakan Koca, klinik araştırma evresinde ara sonuçları talep ederek aşının güvenli olduğunun görülmesinin ardından araştırmayı yürüten bilim insanlarına artık yeni gönüllü kabul etmemelerinin bildirildiğini söyledi.

  Aşının güvenli olduğunun anlaşılmasından sonra yeni gönüllü almaya devam edilmemesi gerektiğini söyleyen Bakan Koca, bugüne kadar 10 binin üzerinde gönüllüye 17 bin 700 doz aşı uygulandığını ve sonuçların takip edildiğini belirtti. İnaktif aşının menşei olan ülkede uzun süredir Acil Kullanım Onayı bulunduğunu ifade eden Bakan Koca, Acil Kullanım Onayı verilirken çalışma ile ilgili en güncel verilerin inceleneceğini kaydetti.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ