19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  ABD’den Johnson & Johnson aşısının kullanımını durdurma çağrısı

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, Johnson & Johnson’ın, koronavirüse karşı geliştirdiği tek dozluk aşının askıya alınmasını tavsiye etti

  Koronavirüse karşı en etkin mücadele yöntemi olan aşılarla ilgili her geçen gün yeni bir açıklama geliyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) Johnson & Johnson’ın, koronavirüse karşı geliştirdiği tek dozluk aşının kan pıhtılaşmasına neden olduğu gerekçesiyle uygulamasının durdurulmasıyla ilgili karar almaya hazırlandıklarını bildirdi.

  Kullanımı askıya alınsın

  Amerikalı’nın sağlık alanında yetkili kurum FDA’nın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada Johnson & Johnson tarafından üretilen Janssen Covid 19 aşısının ‘kan pıhtılaşması yan etkisini’ araştırmak üzere kullanımının askıya alınması çağrısında bulunuldu.

  6.8 milyondan fazla Johnson & Johnson aşısı uygulandı

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan açıklama şöyle denildi:  “Bugün FDA ve Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC), Johnson & Johnson koronavirüs aşısı ile ilgili açıklama yaptı. Bu aşının kullanımının durdurulmasını öneriyoruz. 12 Nisan itibarıyla, ABD’de 6,8 milyondan fazla doz Johnson & Johnson aşısı yapılmıştır. CDC ve FDA, aşının uygulanmasının ardından kan pıhtılaşması tespit edilen 6 ABD vakasını içeren verileri gözden geçirmektedir. Şu anda, bu olumsuz olaylar son derece nadir görünmektedir. Bu spesifik kan pıhtısı tipinin tedavisi, tipik olarak uygulanabilecek tedaviden farklıdır. CDC, bu vakaları daha ayrıntılı incelemek ve potansiyel önemini değerlendirmek için Çarşamba günü Aşılama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) toplantısı düzenleyecektir. FDA, bu vakaları da araştırdığı için bu analizi gözden geçirecektir. Bu işlem tamamlanana kadar aşının kullanılmasını durdurmayı tavsiye ediyoruz.”

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ