10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek yok

  Covid 19 aşısı yaptırmadan önce antikor testi yaptırmaya gerek olmadığını belirten Dr. Cengiz Uzun, "Koronavirüs geçiren hastalarda antikorun 6 aydan sonra azaldığı görülmüştür" dedi. 

  Araştırmalara göre Covid-19 geçiren hastalarda antikorların altı aydan sonra azaldığı tespit edildi. Medicana Beylikdüzü Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Cengiz Uzun, aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek olmadığını, antikorun bir müddet sonra azalıp, hastalığa yakalanılmayacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

  Antikor nasıl oluşur?

  Dr. Cengiz Uzun, vücutta antikorların iki şekilde oluştuğunu aktardı. Birinci antikorun hastalık başladığı zaman ikinci antikorun ise hastalığı geçirdikten sonra oluştuğunu belirtti. Vücut mikroorganizmayla karşılaştığı zaman öncelikle savaşçı hücrelerin devreye girdiğini söyleyen Uzun, sonrasında ise vücutta mikroorganizmaya karşı antikor bağışıklığı oluştuğunu aktardı. Uzun, vücutta ilk gelişen antikorun IgM tipi (erken evre antikoru) antikordur olduğunu söyleyen IgM (erken evre antikoru) antikoru yavaş yavaş kaybolduğunu ifade etti.

  IgM (erken evre antikoru) antikorundan kısa bir süre sonra da IgG tipi (geç cevap antikoru) antikor oluştuğunu aktaran Uzun, IgM (erken evre antikoru) antikoru hastalığın başlangıcıyla alakalı bir antikor olduğunu, ortama iki ay sonra ise kandan yok olduğunu söyledi. Ancak bazı kişilerde bu sürenin uzayabileceğini ifade eden uzman isim bu süreçte IgM (erken evre antikoru) antikoru pozitif demek kişinin o sırada hasta olduğunu göstermediğini anlattı. “IgG (geç cevap antikoru) antikoru oluştuktan sonra kanda ömür boyu kalır” ifadelerini kullandı.

  Antikor 6 aydan sonra azalıyor

  Dr. Cengiz Uzun, Covid-19 salgını için yapılan çalışmalarda IgG  antikorunun 6 aydan sonra azaldığı ortaya konduğunu, bu yüzden insanların nadirde olsa 2. defa Covid-19’a yakalanabileceğini kaydetti. Koronavirüsü geçirdim, antikor testi yaptırayım, antikorum varsa aşı yaptırmama gerek yok diyenler olduğuna dikkat çeken uzman isim şu an Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı algoritmaya göre aşı olmak için antikor testi yaptırmaya gerek olmadığını dile getirdi. Ancak bu durumun çok yakın dönemde Covid-19’u geçirmiş kişiler için geçerli olmadığını, kişi eğer 4-6 ay içerisinde Covid-19 geçirdiyse antikor testi yaptırmadan aşı olabileceğini söyledi.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ