23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  35 yaş üstü kadınlara ‘yumurtalık rezervi’ uyarısı!

  Medicana Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Aydın tüp bebek tedavisinde 'yumurtalık rezervi' ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Aydın, 35 yaş üstü kadınlarda yumurtalık rezervi hızlıca azalıyor. Bu durumda tüp bebek tedavisini desteklemek için PRP’den yararlandıklarını söyledi.

  Aydın ayrıca, PRP tedavisinin yumurtalık yetmezliği yaşayan, başarısız tüp bebek denemeleri olan kişiler için umut vadettiğini söyledi.

  Prof. Dr. Yavuz Aydın, 35 yaş üzerindeki kadınlarda yumurtalık rezervi hızlı bir şekilde azalırken, bazı durumlarda çok daha genç yaştaki kadınlarda erken menopoza bağlı olarak yumurta sayısı yetersiz olabildiğini, bu kişilere uygulanacak PRP tedavisi kişinin kendi kanından santrifüj yoluyla elde edilen bir ürün ve pıhtılaşma hücrelerinden zengin plazma, Platelet Rich Plasma” anlamına gelidiğini, bu plazmanın içerisinde bulunan büyüme faktörleri sayesinde yumurtalık dokusundaki immatür hücrelerin harekete geçerek olgunlaşma evrelerini tamamlamak üzere harekete geçtiğini ifade etti.

  PRP TEKNİĞİ HANGİ ALANLARDA KULLANILIYOR?

  PRP tekniğinin birçok alanda kullanıldığını aktaran Prof. Dr. Aydın, “Vücuttaki tüm dokularda olgun, sağlıklı hücrelere dönüşme kabiliyeti bulunan kök hücreleri uyarması nedeniyle PRP tekniği ortopediden spor hekimliğine, ameliyatsız tıbbi tedavi seçeneklerinden medikal estetik uygulamalarına kadar çok geniş bir yelpazede tıpta pek çok farklı alanda kullanılan bir tedavi alternatifi. Jinekolojide yumurtalık gençleştirme, kısırlık (infertilite) tedavisi, rahim iç zarı problemleri ve daha pek çok farklı başarılı sonuçlar vermeye başlayan umut verici bir yöntem” dedi.

  “PRP’Yİ YUMURTALIKLARA ENJEKTE EDİYORUZ”

  Prof. Dr. Aydın öte yandan, ilk olarak hastadan alınan kanı özel cihazlar yardımıyla santrifüjden geçirerek tedavide kullanacak PRP’yi hazırladıklarını, ardından sedasyon uygulaması ile hastayı kısa süreliğine uyuttuktan sonra PRP’yi yumurtalıklara enjekte ettiklerini. PRP tedavisinin, işlem için en uygun zaman olan adet kanamasının bitiminden hemen sonrasındaki süreçte gerçekleştirildiğini söyledi.

  Yumurtalığın uyarılması haricinde rahim iç zarına ilişkin sorunlarda da endometrial PRP uygulamaları ile gebelik şansını artırabildiklerini hatırlatan Prof. Dr. Aydın, “Bu işlemin de desteğiyle birlikte tedavi alan, uzun süredir bekleyen birçok hastamızın gebe kaldığına şahit olduk. Kısırlık tedavisinde yeni bir uygulama olan PRP ile ilgili kesin bir başarı oranı vermek veya tek başına tedavi olarak uygulamak için henüz çok erken. Fakat mevcut tedavilerine veya tüp bebek sürecine ek olarak yumurtalığın uyarılması, rahim içi sorunları giderme gibi amaçlarla PRP desteğinin uygulanmasının gebe kalma şansını artırdığı görülüyor” diyerek sözlerini noktaladı.

  Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır, PRP yöntemi annelik şansını artırıyor mu?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ