23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  2 yıl önceki TÜBİTAK raporunda müsilaja dikkat çekilmiş!

  2 yıl önce önce TÜBİTAK tarafından hazırlanan raporda Marmara Denizi'ndeki salya felaketine dikkat çekildiği ortaya çıktı.

  2018’de yayınlanan raporda, özellikle İzmit Körfezi’nde yüksek seviyede civa zenginleşmesi; Küçükçekmece’de de kadmiyum, bakır ve çinko açısından orta-yüksek seviyede bir zenginleşme olduğu vurgulanmış.

  TÜBİTAK MAM tarafından yürütülen “Denizlerde Bütünleşik Kirlilik İzleme 2017-2019 Programı” kapsamında 2 yıl önce yayınlanan raporda verilen bilgiler ışığında Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununun adeta göz göre göre geldiği ifade ediliyor.

  RAPORDA MARMARA DENİZİ’NİN ÇÖP HALİNE GELDİĞİ BELİRTİLİYOR

  TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü’nden uzmanların 2018’de Karadeniz, Ege ile Marmara Denizi’ndeki ağır metal kirliliğine yönelik araştırmada, Marmara Denizi’nde özellikle İzmit Körfezi’nde yüksek seviyede civa zenginleşmesi; Küçükçekmece istasyonunda da kadmiyum, bakır ve çinko açısından orta-yüksek seviyede bir zenginleşme olduğuna dikkat çekilmiş.

  Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, ‘Marmara Denizi Diplerinde Bulunan Deniz Çöplerinin’ dağılımı başlıklı raporda, Marmara Denizi’ndeki deniz çöplerinin çok önemli bir konu olduğu vurgulanarak, 34 istasyonun 32’sinde çöp bileşeni tespit edildiği, 280 trol çekiminden 443.2 kg ağırlığında 626 adet çöp bileşeni tanımlandığı, çöp miktarının 2017 yılına göre ciddi şekilde arttığı ifade edilmiş.

  Öte yandan raporda, “En fazla çöp bolluğu Gemlik ve İzmit Körfezi civarında da nispeten yüksek kirlilik görülmüştür. Güney ve Batı Marmara’da konumlanan istasyonlar arasında Gönen çayı nehir ağzına yakın 15’inci istasyon ortalama bolluk ile en fazla kirliliğe sahiptir” görüşü de belirtilmiş.

  ”TAVİZSİZ BİR DENETİM GEREKİYOR”

  Bandırma Çevre Derneği Başkanı Harun Algül, Marmara Denizi’ndeki felaketin önüne geçilmesi için tavizsiz bir şekilde denetim uygulanması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Bandırma’da henüz atık su arıtma tesisi faaliyete geçmiş durumda değil. Derin deşarj sistemi uygulanıyor ve bir şekilde ekolojik sistem zarar görüyor. Yaşanan çevre sorunlarını önüne geçmek için mutlaka ÇED yönetmeliğinde değişikliğe ihtiyaç var. Denetim sorunu ve aksaklığı ortadan kalkmadıkça kirlilik bitmez. Çiftçi, sanayici, vatandaş da çevreye duyarlı olmalı” dedi.

  Müsilajın sebebi o raporda ortaya çıktı!

  Müsilaj nedir? Deniz salyası (müsilaj) neden olur, zararlı mı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ