28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  15 Temmuz’da bankalar çalışıyor mu? 15 Temmuz’da bankalar açık mı?

  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü öncesinde en çok merak edilen konulardan biri de banka şubelerinin çalışma durumu ve güncel saatleri oldu.

  15 Temmuz 2017 yılından beri resmi tatil olarak idrak ediliyor. Havale, EFT ve gönderip takip işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar internet üzerinden bankaların o gün için akıbetini araştırıyor. Peki, 15 Temmuz’da bankalar çalışıyor mu? 15 Temmuz’da bankalar açık mı?

  ”15 Temmuz’da bankalar açık mı?” sorusu, bankacılık işlemleri olan vatandaşların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. O gün için çeşitli bankacılık faaliyetlerinde bulunma arzusu içinde olan vatandaşlar, bankalardan gelen bu kapsamdaki resmi bilgileri sorguluyor. İşte, 15 Temmuz’da bankaların çalışma durumu hakkında bilgiler…

  15 TEMMUZ’DA BANKALAR ÇALIŞIYOR MU?

  Bankalar Borsa İstanbul ile bağlantılı çalıştığı ve Borsa İstanbul, 15 Temmuz Perşembe gününün resmi tatil oluşu nedeniyle kapalı olacağı için 15 Temmuz 2021 tarihinde bankalar hizmet veremeyecek.

  EFT gibi işlemler 15 Temmuz günü yapılsa dahi 16 Temmuz Cuma günü hesaplara geçmiş olacak.

  16 Temmuz’dan itibaren tüm işlemler kaldığı yerden devam edecek.

  EFT NE DEMEK?

  TCMB’den alınan bilgilere göre EFT'nin kısa tanımı şu: ”TCMB’nin sahibi ve işleticisi olduğu Elektronik Fon Transfer (EFT) sistemi, Türk lirası üzerinden yapılan ödeme işlemlerinin elektronik ortamda gerçek zamanlı brüt mutabakatını sağlayan sistemdir. 1992
  yılında kurulan EFT sisteminin 2000 yılında teknolojik gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım ve donanımında önemli değişiklikler yapılmıştır.”

  15 TEMMUZ RESMİ TATİL Mİ?

  15 Temmuz'un resmi tatil olması, TBMM tarafından kabul edildi. İşte, o kanun maddesi;

  MADDE 1- (1) Ankara İline bağlı “Kazan İlçesi”nin adı “Kahramankazan” olarak değiştirilmiştir.

  MADDE 2- (1) 17.3.1981 tarihli ve 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan

  “ve 1 Mayıs günü” ibareleri “,1 Mayıs günü ve 15 Temmuz günü” olarak ve birinci fıkrasının (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  16 Temmuz Cuma tatil oldu mu? 16 Temmuz Cuma günü tatil mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ