19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  YHT, Marmaray ve Başkentray çalışma saatleri 17 Mayıs’tan sonra değişecek mi?

  29 Nisan'da başlayan tam kapanma uygulaması boyunca YHT, Marmaray ve Başkentray çalışma saatlerinde değişikliğe gidilmiş ve seferler seyreltilmişti. Şimdi 17 Mayıs'tan sonra YHT, Marmaray ve Başkentray'ın çalışma saatlerinin nasıl olacağı toplu taşıma aracı kullanan pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

  Özellikle büyükşehirlerde milyonlarca vatandaşın kullandığı YHT, Marmaray ve Başkentray Ramazan ayında uygulanan tam kapanmadan nasibi aldı ve çalışma saatlerinde değişikliğe gidildi. Ancak kontrollü normalleşmenin başlayacağı 17 Mayıs’tan sonra YHT, Marmaray ve Başkentray’ın çalışma saatlerindeki değişiklik de şimdiden araştırılmaya başlandı.

  YHT, Marmaray ve Başkentray çalışma saatleri 17 Mayıs’tan sonra değişecek mi?

  Alınan bilgilere göre, tam kapanmanın sona ermesinin ardından YHT’ler, Marmaray ve Başkentray’ın çalışma saatleri de belli oldu. Buna göre, YHT’ler %50 doluluk oranıyla günde 22 sefer gerçekleştirecek.

  Marmaray, sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde 30 dakika, diğer günlerde Maltepe ile Zeytinburnu arasında 8 dakika, Gebze ile Halkalı arasında 15 dakika aralıklarla hizmet verecek.

  Başkentray ise sokağa çıkma kısıtlamasının olmadığı günlerde Kayaş ile Sincan arasında 15 dakika, kısıtlamanın olduğu günlerde ise yarım saat aralıklarla işletilecek.

  YHT, Marmaray ve Başkentray çalışma saatleri 17 Mayıs'tan sonra değişecek mi?
  YHT, Marmaray ve Başkentray çalışma saatleri 17 Mayıs’tan sonra değişecek mi?

  GÜNDE 22 SEFER GERÇEKLEŞECEK

  Buna göre, YHT’ler, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Konya-Eskişehir-İstanbul hatlarında sosyal mesafe kuralı çerçevesinde %50 kapasiteli olarak hizmet verecek ve günde 22 sefer gerçekleşecek.

  Tren bileti alan vatandaşların bilet alımı esnasında HES kodunun ibraz etmek zorunda olacak. YHT’ler, tam kapanma uygulamasından önceki tarifelerine göre seferlerine devam edecek. Konya-Karaman arasında YHT bağlantılı kombine taşımacılık sağlanacak.

  Bölgesel trenler de kapanma öncesi dönemdeki tarifelerine geri dönecek.

  Tam kapanma nedeniyle 29 Nisan-17 Mayıs tarihlerinde YHT, Marmaray ve Başkentray tren sefer ve saatlerinde değişiklik yapılırken, bölgesel tren seferlerine ara verilmişti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ