28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Yeşilay’ın yetenek yarışmasına başvurular başladı

  Millî Eğitim Bakanlığı ve Yeşilay iş birliğiyle düzenlenen 11. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması'na başvurular başladı.

  Yeşilay 11. Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması

  31 Mart’a kadar devam eden başvuru sürecinde, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri edebi ya da görsel eserleriyle yarışmaya başvuru yapabilecek.

  Başvurularla ilgili detaylı ilgi ve yarışma kılavuzuna öğrenciler snsg.yesilay.org.tr internet adresinden ulaşabilecek.

  Başvuruların başladığı yarışmanın amacı ise Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk tarafından, genç nesilleri sanatsal üretime teşvik etmek ve bu yolla bağımlılıklara ilişkin farkındalık oluşturmak olarak açıklandı.

  Yeşilay olarak bağımlılıklarla mücadelenin ilk adımını bilinçlendirme olarak gördüklerini ifade eden Öztürk, gelecek nesillere küçük yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam bilinci kazandırmanın etkisine inandıklarının da altını çizdi.

  Öztürk konuşmasında, çocukların ve gençlerin sanatsal üretime teşvik edilmelerinin, yetenekleri doğrultusunda ilgi alanları edinmelerinin de bağımlılıklardan uzak durmalarına önemli katkı sağladığını gözlemlediklerini ifade etti.

  Bağımlılıklarla mücadelede eğitimin rolü büyük

  Öte yandan, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, bağımlılıklarla mücadelede eğitimin büyük bir rolü olduğunu belirtti. Gül, her türlü bağımlılıktan öğrencilerimizi korumak için öncelikle toplumumuzda eğitim yolu ile farkındalık kazandırmanın önem taşıdığını ifade etti. Gül ayrıca, bu çerçevede “Bağımlılık” konusunda düzenlenen Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yarışması’nın öğrencilerimizin bilinçlenmeleri adına oldukça etkili olduğunu söyleyerek çocuk ve gençleri yarışmaya katılmaya davet etti.

  Yeşilay ve Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle organize edilen yarışmaya; ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri görsel ve edebi olmak üzere iki farklı kategorideki eserleriyle katılım sağlayabiliyor. Görsel kategoride resim, afiş, kısa video ve karikatür; edebi kategoride ise şiir, kompozisyon, deneme, anı ve öykü alanlarında üretilmiş bağımlılık konulu eserler yarışıyor.

  2021’de rekor başvuru hedefleniyor

  Yarışmaya 2020 yılında başvurular 2 kat artarak 538 bin 633 olmuştu. Geçtiğimiz yıl yarışmaya öğrenciler resim, afiş, kısa video ve karikatürlerin dahil olduğu görsel kategorisinde 355 bin 366 ve şiir, kompozisyon, deneme, anı ve öykülerin dahil olduğu edebi kategorisinde 183 bin 267 eser olmak üzere toplam 538 bin 633 eser ile başvuru yapmıştı.

  Dağıtılacak ödül toplamda 594 bin TL

  Her şehirde ilkokul, ortaokul ve lise seviyesinde, görsel ve edebi olmak üzere 2 kategoride belirlenen birincilere 1.000 TL ödül verilecek. İl düzeyinde dereceye giren 486 öğrenci içinden ise her kategori ve düzeyden ülke genelindeki şampiyonlar belirlenecek. Kategori birincilerine 10 bin TL, ikincilerine 5 bin TL, üçüncülerine 3 bin TL ödülün verilecek.

  Yeşilay’ın 11.’sini düzenlediği Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek Yetenek Yarışması’nda öğrencilere toplamda 594 bin TL ödül dağıtılacak.

  Covid-19’u en çok bu yaş grubu yayıyor

  Elon Musk insanlı Neuralink deneyleri için tarih verdi

  Harvardlı profesörden günde 30 dakikada mutlu olmanın 5 yolu

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ