25.3 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Yanlış anlaşılan tüketim tarihi nedeniyle tonlarca gıda israf oluyor

  Gıda ürünlerindeki tavsiye edilen tüketim tarihi ile son kullanma tarihi arasındaki farkın yanlış anlaşılmasından dolayı tonlarca gıda çöpe gidiyor.

   

  Beykent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Gör. Eda Balcı, ‘Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi’ ile ‘Son Kullanma Tarihi’ ibarelerinin arasındaki farklarla ilgili konuştu.

  Yapılan araştırmalarda gıda israfının en büyük nedenlerden biri olarak ‘kullanılabilir gıda israfı’ geldiğine dikkati çeken Balcı, ‘’Etiketleri yanlış okuma, anlayamama ve etiket üzerinde yazanlar hakkında bilgi sahibi olmama bu israfı tetikliyor” dedi.

  ‘’Bilinçsiz hareket edilerek gıda israfına neden olunuyor”

  Balcı, gıdaların üstündeki etiketlerden gıdayla alakalı pek çok bilgiye ulaşmanın mümkün olduğunu vurgulayarak, “Bu bilgilerden biri gıdanın ‘son tüketim tarihi’ diğeri ise ‘tavsiye edilen tüketim tarihi’. Bu iki tarih birbirinden farklıdır. Fakat, aralarındaki farkı ne yazık ki çoğu insan bilmemekte ve bunun sonucunda binlerce ton gıda çöpe gitmektedir. ‘’ ifadelerini kullandı.

  Genel olarak, Son Tüketim Tarihi’nin (STT) ne anlama geldiğinin bilindiğinin ancak Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) ile ilgili bilgilerinin olmadığını söyleyen Balcı, bundan dolayı bilinçsiz hareket edilerek gıda israfına neden olunduğunu aktardı.

  Yanlış Anlaşılan Tüketim Tarihi Nedeniyle Tonlarca Gıda İsraf Oluyor
  Yanlış Anlaşılan Tüketim Tarihi Nedeniyle Tonlarca Gıda İsraf Oluyor

   

  “TETT ve STT arasındaki fark ne?”

  Son tüketim tarihinin, Son Kullanma Tarihi (SKT) olarak da adlandırıldığını anımsatan Balcı, Bu tarih gıdanın güvenilirliği ile ilgilidir. Gıdanın kalitesi ve sağlıklı bir biçimde en son hangi tarihe kadar tüketilebileceğini gösterir.’’ diye konuştu.

  Balcı, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’ndeki tanımına göre STT’nin “mikrobiyal bakımından kolay bozulabilen ve kısa bir zaman sonra insan sağlığı bakımından tehlike teşkil etmesi muhtemel gıdaların tüketilebileceği son tarihi gösterir” şeklinde tanımlandığını hatırlattı.

  STT etiketleme şeklinin genel olarak riskli gıdalarda bulunduğunun altını çizen Balcı, bu gıdalardan bazılarının et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ve yumurta gibi gıdalar olduğunu; STT dolan gıdaların insan sağlığını tehlikeye soktuğunu söyledi.

  “TETT geçse de çöpe atmayın”

  Balcı, TETT’nin daha farklı bir bilgi verdiğini kaydederek, ‘’TETT, Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği’ne göre, uygun şekilde muhafaza edilmesi durumunda gıdanın kendine has özelliklerini koruduğu süreyi gösteren tarihtir” dedi.

  Etikette paylaşılan TETT gününe kadar gıdanın, kalitesini en iyi şekilde muhafaza edebildiğinden bahseden Balcı, ‘’Ancak bu tarihten sonra gıdanın kalitesi ve besin değeri azalmaya başlayabilir. Özellikle bakliyat, çay, şeker gibi raf ömrü daha uzun olan gıdaların etiketinde TETT yer almaktadır. ‘’ uyarısında bulundu.

  Yanlış Anlaşılan Tüketim Tarihi Nedeniyle Tonlarca Gıda İsraf Oluyor
  Yanlış Anlaşılan Tüketim Tarihi Nedeniyle Tonlarca Gıda İsraf Oluyor

  Bir gıdanın TETT’sinin geçmesinin ardından bazı özelliklerini kaybedebileceğini açıklayan Balcı, ‘’Fakat bunlar sağlığımızı olumsuz etkileyecek durum değildir. O yüzden TETT geçti diye gıdayı hemen çöpe atmamalıyız. Eğer gıdada kötü koku ve istenmeyen lezzet varsa o durumda tüketilmemesi ve atılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

  “Kaynaklar giderek azalıyor”

  Tüm dünyada kaynakların git gide azaldığını söyleyen Balcı, ‘’Bu sebeple tüketicinin bilinçlendirilmesi, etiket bilgilerinin doğru yorumlanabilmesi için tüketiciye yönelik kılavuzların hazırlanması gerekmektedir. Bu konuda herkesin bilinçli olması gıda israfının önlenmesi için çok önemlidir” diyerek, sözlerini noktaladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ