26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Twitter’daki Maskeyi Çıkarıyoruz Etiketine Büyük Tepki

  Sosyal medya Platformu Twitter'da paylaşılan "Maskeyi Çıkarıyoruz" etiketine tepkiler çığ gibi büyüyor.

   

  Covid-19 pandemisiyle mücadelede et büyük etmenlerden biri olan maske takmak önemini hala korurken, Twitter’de ‘maskeyi çıkarıyoruz’ etiketiyle paylaşım yapıldı. Paylaşıma başta sağlık çalışanları olmak üzere her kesimden tepkiler gelmeye başladı.

  Böyle paylaşımlar toplumda umutsuzluğa neden oluyor

  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Bu şekilde yanlış, kanıta dayalı olmayan paylaşımlar, sağlık çalışanlarımızı, hayatını kaybedenlerin ailelerini gerçekten çok üzüyor. Herkes mücadeleye katkı sağlarken bu şekilde mücadeleyi bozucu yaklaşımlar toplumda umutsuzluğa neden oluyor” dedi.

  Twitter’da gündem olan ‘maskeyi çıkarıyoruz’ etiketiyle yapılan paylaşımlara tepki gösterenlerde biri de Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da oldu.

  Bu tür yaklaşımların salgınla mücadeleye zarar verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. İlhan, maske Covid-19’dan korunmada temel ögelerden birisi olduğunu ve hatta fiziksel mesafe, maske ve hijyen diye üçlemenin söz konusu olduğunun altını çizdi.

  Twitter'daki Maskeyi Çıkarıyoruz Etiketine Büyük Tepki
  Twitter’daki Maskeyi Çıkarıyoruz Etiketine Büyük Tepki

  Bütün dünyada kanıtları mevcut

  Bütün dünyada buna ilişkin kanıtlar mevcut olduğunu aktaran İlhan, böyle yaklaşımların toplumu yanlış yönlendirebileceği gibi maske takmaktan yorulan bütün vatandaşlarımızı ve sağlık çalışanlarımızı zora sokacağını söyledi.

  İlhan, sağlık çalışanlarının verdikleri tepkilerde elbette ki haklı olduklarını, sağlıkçıların gerçekten çok zor şartlarda çalıştıklarını, karda, kışta filyasyona gittiklerini, entübe hastaların bakımını yaptıklarını çok emekle bu süreci yaşadıklarını vurguladı. Sağlık çalışanlarının enfekte olduğuna da işaret eden İlhan, ülkemizde neredeyse her 10 koronavirüs hastasından birisinin sağlık çalışanı, her 15-20 vakadan birisinin sağlık çalışanı olduğunu ve çok ciddi bir rakamdan bahsedildiğini ifade etti.

  Sağlık çalışanları üzülüyor

  Böyle yaklaşımlara pirim verilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İlhan, “Vatandaşlarımızın böyle yaklaşımlara pirim vermemesi gerekiyor, böyle yaklaşımlarda bulunanlara destek olmaması gerekiyor. Yanlış olduğunu bilerek böyle yaklaşım sergilememeleri gerekiyor. Bu şekilde yanlış, kanıta dayalı olmayan paylaşımlar, sağlık çalışanlarımızı, hayatını kaybedenlerin ailelerini gerçekten çok üzüyor.

  Sağlık çalışanları özellikle çok emek sarf ediyor, sırf sağlık çalışanları da değil dükkanını açamayan esnafımız, evde durmak zoruna kalan vatandaşlarımız herkes mücadeleye katkı sağlarken bu şekilde mücadeleyi bozucu yaklaşımlar topumda umutsuzluğa neden oluyor ve sağlık çalışanlarının motivasyonunu azaltıyor.” şeklinde konuştu.

  İlhan, bu nedenle böyle paylaşımlara mahal vermenin böyle paylaşım yapanlara da bunlardan vazgeçmesini söylemenin en doğru yaklaşım olacağını ifade etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ