19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Türkiye, otizm farkındalığı için ‘Mavi Işık’la aydınlanacak

  2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek amacıyla başlatılan Mavi Işık Yak Kampanyası (Light It Up Blue) bütün dünyada ilgi görüyor.

  2009’dan bu yana Mavi Işık Yak Kampanyası’nın Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı’nın yaptığı çağrı ile Türkiye’de insanlar mavi giyecek ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatılacak ve sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmle ilgili mesajlar verilerek “otizmin farkında, onların yanında” olduklarını ifade edilecek.

  Bugün doğan her 54 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor

  Otizm, doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk 3 yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olarak biliniyor. Nisan ayı süresince dünyanın gündeminde kalması planlanan otizmin görülme sıklığı da son zamanlarda çok büyük bir hızla artıyor.

  1985 yılında her 2.500 çocuktan 1’ine otizm tanısı konulurken, bugün doğan her 54 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor.

  Bilinen tek çaresi erken tanı ile sürekli yoğun, özel eğitim

  Otizmli çocuğun çevresi ile yeteri kadara sosyal ilişki kuramaması, takıntılı davranış şekillerine sahip olması ve dil-iletişim konusunda belirgin gelişimsel sorunlar göstermesi ile karakterize olan otizmin günümüzde bilinen tek çaresinin erken tanı ile sürekli yoğun, özel eğitim olduğu biliniyor.

  Yapılan bilimsel araştırmalar, erken tanı ve doğru yöntem ile yoğun olarak eğitim uygulandığı takdirde çocukların yaklaşık %50’sinde gelişim sağlanabildiğini, otizmin belirtilerinin kontrol altına alınabildiğini ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik dönemine geldiklerinde diğer çocuklardan farkı kalmadığını gösteriyor.

  Farkındalık için ikonik yapılar mavi ışıkla aydınlanacak

  Otizmin hızlı artışı karşısında kamuoyunun dikkatini çekmek için Birleşmiş Milletler tarafından deklare edilen 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, “Otizme Mavi Işık Yak” Kampanyası’nın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’da bir çağrıda bulundu.

  Çağrı kapsamında otizm farkındalığına destek vermek için akşam saatlerinde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü başta olmak üzere, Masal Şato, İzmir Saat Kulesi, Amasya Kalesi ve Diyarbakır’da Surlar gibi birçok yapı mavi ışıkla aydınlatılacak.

  Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Suat Kardaş, “Otizme Mavi Işık Yak” kampanyası için destek çağrısı yaptı ve günümüzde her 54 çocuktan 1’inin otizm riski ile doğduğunu, her 20 dakikada 1 çocuğun otizm tanısı aldığını belirtti.

  Kardaş, “‘Otizm farkındalığında neredeyiz?’ sorusuna cevap bulmak amacıyla yola çıktığımız ve 3.’sünü gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’deki Bireylerin Otizm Algısı ve Bilgi Düzeyi” araştırması farkındalığın yıllar içinde nasıl arttığını gösteriyor.

  Araştırma sonuçları umut verici olsa da otizmin belirtileri ile erken tanı ve eğitimin önemi konusunda farkındalık çalışmalarının artırılmasının kritik olduğunu gördük. Hal böyleyken herkesin bu farkındalık hareketinin parçası olması çok önemli.

  ‘Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek olmak için bugün mavi giyebilir, #otizmemaviışıkyak etiketi ile sosyal medya paylaşımları yapabilir, binaların mavi ışıkla aydınlanmasını sağlayabilirsiniz. Otizmli çocuklarımıza ve gençlerimize ışık olmak isteyen herkesi, otizmi gündeme taşıyarak Türkiye’nin otizme bakışının dönüşmesine, otizmli bireylerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaya ve sosyal medya paylaşımları ile kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ