28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Sağlık okuryazarlığı ciddi sağlık sorunlarının önüne geçebilir

  Sabri Ülker Vakfı tarafınca düzenlenen konferansta, sağlık okuryazarlığının bilinçlendirilmediği takdirde gelecekte insanları ciddi sağlık sorunlarının bekleyeceği uyarısı yapıldı

  Sabri Ülker Vakfı

  Sabri Ülker Vakfı tarafından 11 Şubat’ta toplumda beslenme ve sağlıkla ilgili bilimsel farkındalık oluşturabilmek amacıyla “Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı” düzenledi.

  Gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam bilincinin gelişmesi amacıyla çalışmalar yürüten Sabri Ülker Vakfı, toplumda beslenme ve sağlıkla ilgili bilimsel farkındalık oluşturabilmek amacıyla bir konferans düzenledi. 11 Şubat’ta dijital platform üzerinden düzenlenen konferansa dünyadan ve Türkiye’den alanında uzman isimler katıldı.

  Pandeminin çocukların eğitim hayatına etkisi ele alındı

  Konferansta, pandemi döneminde kritik öneme sahip olan bilgi edinme, edinilen bilgiyi özümseme ve bu bilginin bilimselliğini ayırt edebilme noktasında nasıl ilerleme kaydedilebileceği ele alındı. Tartışılan konular arasında; çocukların eğitim hayatlarının pandemiden nasıl etkilendiği, ebeveynlerin neler yapmaları gerektiği ve bu süreçte bilimsel bilginin iletişiminin nasıl yapılması gerektiği de yer aldı.

  “Sağlık okuryazarlığı gelişmezse toplumu çok ciddi sağlık sorunları bekler”

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, konferans çerçevesinde gerçekleştirilen Sağlık Okuryazarlığı panelinin moderatörlüğünü üstlendi. Panelde özellikle pandemi döneminde daha da önem kazanan sağlık okuryazarlığı, uzman isimlerle birlikte ele alındı.

  Panelin konukları Doç. Dr. Pınar Yıldız ve Prof. Dr. Mine Durusu Tanrıöver de toplumun sağlık konusunda refah seviyesini artırmada sağlık okuryazarlığının değer katan etkilerini masaya yatırdılar.

  Bununla birlikte panelde aşılama sürecinin salgınla mücadeledeki etkisi de ele alındı. Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, aşılamanın beraberinde özellikle risk grubunda yer alan 65 yaş üzeri grupları ve sağlık çalışanlarının sağlığının güvence altına alınmasının oldukça sevindirici olduğunu dile getirdi.

  Ünal, uzun süredir beklediğimiz aşının gelişiyle beraber salgının hayati riske yol açan güçlü etkisine sert bir müdahale gerçekleştirildiğini dile getirdi.

  Prof. Dr. Serhat Ünal, aşıların güvenilirliği ve metobolizma üzerindeki etkileriyle ilgili farklı görüş ve yorumlarla karşılaşılan süreçte aşılarla ilgili bilgilere doğru kaynaklardan ulaşma konusunda sağlık okuryazarlığının ne kadar önemli olduğunun bir kez daha görülmüş olduğunu ifade etti.

  Ünal, “Fakat bir diğer sorun da toplumun sağlık okuryazarlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bu konuda farkındalık sağlanmazsa bilimsel bilgiden uzak haberleri okuyan insanları gelecekte ciddi sağlık sorunları bekler ” şeklinde konuştu.

  Eğitim seviyesi düşük olan aileler çocuklarının sınırsız bilgisayar kullanımına müsaade ediyor

  Konferansta, Arizona Üniversitesi Eğitim Teknolojisi Uygulamalı Bilgi İşlem Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül C. Czerkawski “Okula Sağlıklı Dönüş: Uzaktan-Hybrid Eğitim, Medya Okuryazarlığı ve Dijital Yorgunluk” başlığıyla bir konuşma yaptı.

  Czerkawski, tüm dünyada, öğrencilerin sosyo-ekonomik durumunun, pandemiden nasıl etkilendikleri konusunda temel belirleyici olduğunu vurguladı.

  Pandemi sonrasında, eğitim ve ekonomik eşitsizliklerin bir arada ele alınarak, makro düzeyde mutlaka çözümlenmeli diyen Czerkawski, son yıllarda gerçekleştirilen araştırmaların, sosyo-ekonomik durumu veya eğitim seviyesi düşük olan ailelerin, çocuklarının sınırsız bilgisayar kullanımına müsaade ettiğini gösterdiğini ifade etti.

  Ekonomik olarak ileride olan ailelerin ise sınır koymayı önemsediğini gösterdiğini aktaran Czerkawski, “Dijital okuryazarlığın öğretiminde amacımız, eleştirel düşünme yeteneğine odaklanmak, örneklerle öğrencilere bilgiyi değerlendirmenin yollarını göstermek olmalı” ifadelerini kullandı.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ