26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Pandemide sigara tüketimi ve satışı arttı

  Pandemi nedeniyle sigara kullanımındaki beklentiler düşüş yönünde iken, ortaya çıkan veriler, bu dönemde sigara artışı yaşandığını ortaya çıkardı.

  Pandemide sigara satış ve tüketimi

  Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın,  9 Şubat Dünya Sigarayı Boykot Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Aydın, pandemi sürecinde sigara kullanımının azalmasını beklediklerini, fakat Covid-19’un her türlü olumsuz etkisine rağmen satış ve tüketimi arttığını belirtti.

  Doç. Dr. Mustafa Aydın, sigara kaynaklı hastalıklar nedeniyle günde 332 kişinin yaşamını yitirdiğini de aktardı.  Bununla birlikte, Kovid-19’dan yatan hastaların yüzde 30’unun, ölenlerin ise yüzde 85’inin sigara içtiğinin tespit edildiğini ifade etti.

  Sigara satışları yüzde 0,4 oranında arttı

  Doç. Dr. Mustafa Aydın, pandemi sürecinde ABD’de sigara satışlarının yüzde 0,4 oranında arttığını ifade etti. Aydın, Türkiye’de de maalesef sigara tüketiminin nüksetmiş durumda olduğunu belirtti. Sigaranın özellikle de Z kuşağında kullanım yaygın halde olduğunun altını çizen Aydın, anne ve babalara bu anlamda büyük görev düştüğünü söyledi.

  Sigara kullanımındaki bu artışın gerekçesi olarak da pandemi ve karantina sebebiyle gelecek kaygısı, artan kaygı ve stres gösterildiğini aktaran Aydın, bundan başka karantina tedbirleri nedeniyle evde kalan insanların, işyerlerine kıyasla daha kolay sigara içebildiği için günlük tüketim miktarını artırdığının ifade edildiğini aktardı.

  Aydın, halbuki, sigara kullananların, kullanmayanlara göre, koronavirüse yakalanma olasılığı açısından 14 kat tehlike altında olduklarını vurguladı. Sigara kullanan insanların, diğer insanlara göre yüzlerine ve ağızlarına elleriyle daha fazla dokunduğuna dikkat çeken Aydın, bunun da daha kolay enfekte olmaları anlamına geldiğini belirtti.

   

  Koronavirüsten ölenlerin yüzde 85’i sigara içiyor

  Sigara kaynaklı hastalıklar sebebiyle her gün 332 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Doç. Dr. Aydın, konuya dair elde edilen bilgileri paylaştı.

  Aydın, yapılan araştırmalarda yoğun bakımlarda Kovid-19’dan yatan hastaların yüzde 30’unun, ölenlerin ise yüzde 85’inin sigara içtiğinin tespit edildiğini aktardı.

  Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan çalışmaların, elektronik sigara kapsüllerinin tatlandırılmasında kullanılan 40 kimyasalın akciğer dokusu üzerindeki zararlı etkilerini açıkladığını ifade etti.

  Aydın, elektronik sigaranın genellikle reflü hastalığı, a mfizem, kalp hastalığı, uyku apnesi ve akciğer kanserinin habercisi olan horlama ile ilişkili olduğunu gösterdiğini aktardı.

  Türkiye Sigarayla Savaş Derneği İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Melahat Dönmez ise sigara kullanımının sağlığa olan zararları ile ilgili bilgileri kamuoyu ile paylaştı.

  Dönmez, kalp, damar hastalıkları, kanser, idrar kaçırmalar, anne karnında bebek ölümleri, gebelikte erken doğum, düşükler, düşük doğum ağırlıklı bebek, yüksek tansiyon, ani bebek ölümleri gibi sağlık sorunlarının birincil failinin sigara olduğunu aktardı.

  Prof. Başer: Aşıda eşitsizlik ekonomiyi olumsuz etkileyecek

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ