26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Nirengi Derneği’nden istismara karşı destek telefon hattı

  Nirengi Derneği tarafından istismar mağduru çocuklar ve bakım verenlerine ücretsiz yasal ve psikososyal destek vermek amacıyla İstismara Karşı Destek Hattı açıldı.

  Nirengi Derneği İstismara Karşı Destek Hattı, çocuk istismarı vakalarında mağdur çocuk, mağdur çocuğun ebeveyni ya da istismar durumundan şüphelenen/emin olan çocuğa dair herhangi bir kişinin arayarak psikososyal veya yasal danışmanlık alabileceği bir telefon hattı.

  Telefon numarası nedir ve hat hangi saatlerde çalışıyor?

  Nirengi Derneği İstismara Karşı Destek Hattını aramak isteyen vatandaşlar, destek almak için hafta içi 10:00-19:00 saatleri arasında 0850 216 53 67 numaralı hattı arayabilirler.

  Hangi konularda destek veriliyor?

  İstismar bildirimi adli mercilere yapılan ancak henüz kamu avukatı atanmamış istismar mağduru çocuklara destek,

  Çocuk istismarı vakaları için yasal mercilere bildirim konusunda yönlendirme,

  İstismar bildirimi adli mercilere yapılan ancak henüz Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden psikososyal destek için uzman atanmamış mağdur çocuklar için destek.

  Nirengi Derneği’nden istismara karşı destek telefon hattı
  Nirengi Derneği’nden istismara karşı destek telefon hattı

  Hat çağrı almaya başladı

  Nirengi Derneği Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı İdil Türkmen Ayaydınlı, hattın çağrı almaya başladığını aktardı ve hat hakkında bilgileri paylaştı.

  İdil Türkmen Ayaydınlı, Nirengi Derneği İstismara Karşı Destek Hattı’nı 18 yaş altı istismar mağduru çocuklar, bakım verenlerinin ya da konudan haberdar olan çocukla ilişkili kimselerin psikosoyal ve yasal danışmanlık ihtiyaçlarına cevap vermek için oluşturduklarını ifade etti. Ayaydınlı, bu kişilerin telefon hattını doğrudan arayarak sorularını ve taleplerini iletebileceklerini belirtti.

  İdil Türkmen Ayaydınlı, Nirengi Derneği İstismara Karşı Destek Hattı’nın bir bildirim hattı olmadığının altını çizdi.

  Ayaydınlı, Nirengi Derneği İstismara Karşı Destek Hattı’nın bir bildirim hattı olmadığını hatırlattı. Bir çocuğun ihmal veya istismar tehlikesi altında olduğu biliniyor ya da bu konuda şüphe bulunuyorsa en kısa zamanda resmi kurumlardan birine ihbarda bulunulması gerektiğini söyledi.

  İstismar durumunda başvurulacak resmi kurumlar

  – Cumhuriyet Başsavcılıkları

  – Kolluğun çocuk birimleri

  – İl Emniyet Müdürlüğünde Çocuk Şube Müdürlüğü

  – İlçelerde Çocuk Büro Amirliği

  – Jandarma Genel Komutanlığı “Çocuk ve Kadın Kısım Amirlikleri”,

  – Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri Sosyal Hizmet Merkezleri

  – Barolar, Çocuk Hakları Merkezleri

  Resmi Bildirim Telefon hatları

  – 155 Polis

  – 156 Jandarma Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği

  – 183 AÇSH Alo Sosyal Destek Hattı

  Nirengi Derneği’nden istismara karşı destek telefon hattı
  Nirengi Derneği’nden istismara karşı destek telefon hattı

  “Şüphe yeterli”

  Nirengi Derneği Programlar Koordinatörü ve YK Üyesi Zeynep Sanduvaç hatla ilgili bazı bilgiler aktardı.

  Mağdur çocuk korktuğu, tehdit edildiği ya da kimi zaman ailesinin dağılmasından çekindiği için sessiz kalabildiğini aktaran Sanduvaç, ihbarda bulunmak için somut deliller gerekmediğini ve şüphenin yeterli olduğunu ifade etti.

  İhbarın iyi niyetle yapılması gerektiğini aktaran Sanduvaç, sağduyulu davranılması önemli olduğunu, asla yanlış veya kötü niyetle ihbarda bulunulmaması gerektiğinin altına çizdi.

  Sanduvaç, bir kişinin işlemediğini bildiğiniz bir suç nedeniyle ihbar etmenin Türk Ceza Kanunu madde 267 uyarınca suç teşkil ettiğini vurguladı.

  İyi niyetle, çocuk istismarına karşı ihbarda bulunan kişilerin cezai ve hukuki sorumlukları itibariyle kanunen koruma altında olduğunu belirten Sanduvaç, kanuni zorunluluk durumları hariç olmak üzere ihbarda bulunan herkesin kimliğini gizli tutabileceğinin altını çizdi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ