28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Karadeniz MS Derneği hastalara online nörorehabilitasyonla ulaşıyor

  Covid-19 pandemisi döneminde ve sonrasında MS hastalarının yaşam kalitelerini devam ettirmek ve tedavilerini aksatmamak için “MS Hastalarına Online Rehabilitasyon Projesi” hayata geçirildi.

  Karadeniz MS Derneği

  Dünyada yaklaşık 3,5 milyon, Türkiye’de ise yaklaşık 80 bin kişi Multiple Skleroz (MS) hastalığından etkileniyor. Karadeniz MS Derneği tarafından hayata geçirilen proje, Türkiye’deki MS hastalarının hastaneye gitmeden elektronik platformda nörorehabilitasyon uygulamalarından yararlanabilmelerini amaçlıyor.

  ‘Multipl Skleroz Hastalarına Yönelik Nörorehabilitasyon Uygulamaları’ başlıklı programa ise http://www.msnrhb.com/ internet adresinden adresinden ulaşılabiliyor.

  Platformda, egzersiz dokümanları ve videoları, hasta yaşam hikayeleri ve hastaların sorularına cevap verilebilen bir platform ile geniş bir yelpazede sunuluyor. Hazırlanan program sayesinde hastalar kendilerine uygun nörorehabilitasyon uygulamalarını seçebiliken aynı zamanda kendi kişisel gelişimlerini alanında uzman akademisyenlerin desteğiyle takip edebiliyor.

  Karadeniz MS Derneği tarafından uygulamaya sokulan projeyle ilgili Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı ve Karadeniz MS Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Terzi, bir açıklamada bulundu. Multipl skleroz’un santral sinir sisteminin inflamatuvar demiyelinizan hastalığı olduğunu ve özellikle genç erişkin yaş grubunda görülen nörolojik bir hastalık olduğunu belirtti.

  Yorgunluk, görme kaybı, güçsüzlük, dengesizlik, idrar problemi ve bilişsel fonksiyonlarda etkilenme görülebildiğini ve bu tabloların hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyebildiğini ifade etti. Prof. Dr. Murat Terzi, hastaların hastalıklarıyla olan yolculuklarında yaşam kalitesini artırmaya yönelik farklı uygulamalar bulunduğunu belirtti ve “Her hastanın hastalık seyri kendine özgü olup uygulanacak tedaviler de o hastaya göre belirlenmektedir. Hastaların fiziksel ve bilişsel fonksiyonlarının bozulmaması ve eğer etkilenme var ise rehabilite edilmesi hasta yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir” şeklinde konuştu.

  Terzi, hastaların var olan problemlerine uygun fizyoterapi programları ve bilişsel rehabilitasyon çalışmalarının kliniklerde uygulandığını ifade etti. Bununla birlikte, “Hastane ve kliniklerde hastaların geçirdikleri sürenin kısıtlı olması ve ulaşım problemi, pandemi, engellilik gibi nedenlerle hastaneye ulaşmakta yaşanan zorluklar tedavinin önemli bir kısmı olan nörorehabilitasyon uygulamalarını güçleştiriyor. Bu durum hastaların yaşam kalitesini olumsuz etkileyerek nörorehabilitasyon uygulamalarının verimliliğini azaltabiliyor” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Terzi, ‘Multipl Skleroz Hastalarına Yönelik Nörorehabilitasyon Uygulamaları’ başlıklı bu program sayesinde hastaların hastaneye gelmeye gerek kalmadan elektronik platformda nörorehabilitasyon uygulamalarından yararlanabilmesini amaçladıklarını vurguladı.

  “Bu amaçla kurulan ‘msnrhb’ web sayfasında bu uygulamaları hastalarımızla buluşturduk.” diyen Terzi, “Hastalarımız kendilerine uygun nörorehabilitasyon uygulamalarına bu programda ulaşabilirler ve kendi kişisel gelişimlerini alanında uzman akademisyenlerimizin desteğiyle izleyebilirler. Hastaların yaşam kalitesine olumlu etki yapacağını umduğumuz bu uygulamanın MS yolculuğunda tüm hasta ve hasta yakınlarına faydalı bir rehber olacağından eminiz” dedi.

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğretim Görevlisi  ve projenin teknik altyapısını gerçekleştiren Adapha Yapay Zeka ARGE ve Yazılım Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve  Sema Gül Türk ise MS hastalığında en sık görülen bulgularının alt üriner sistem disfonksiyonları, güçsüzlük ve yorgunluk olduğuna ve işaret etti.

  Türk, hastaların bireysel olarak fizyoterapi bakış açısıyla değerlendirilmesinin ve bu değerlendirmelere uygun bir egzersiz planının oluşturulmasının, hastanın yaşam kalitesini optimize etmek için etkili tedavi modaliteleri olduğunun da altını çizdi. Düzenli egzersizin aynı zamanda bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediği kanıtlandığını vurgulayan Türk, bu projeyle MS hastalarının evlerinde ekran karşısına geçerek, kendilerine uygun egzersizi düzenli bir şekilde yapmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

  Türk açıklamasını: “Hem teknoloji hem sağlık alanında uzman ekiplerle interdisipliner bir şekilde çalışarak MS hastalarının evlerinden; fiziksel aktivite düzeyini artırmaya yönelik, MS Nörorehabilitasyon egzersiz videolarını geliştirdik. Bu program sayesinde kronik hastaları evden takip edebiliyor ve hastalara gerekli yönlendirmeleri yapabiliyoruz. Hastalarımıza fayda sağlayacağına inanıyoruz.” İfadeleriyle tamamladı.

  Bebek mamalarında dehşete düşüren sonuç

  Pfizer’in ‘Bir Arada’ kanalı kanser hastalarına yol gösterecek

  Yemek yaparken zehirlenmeyin!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ