26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Her yıl 8 milyon kişi tütün kullanımı yüzünden hayatını kaybediyor

  Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, Her yıl yaklaşık 8 milyon insanın tütün kullanımı yüzünden hayatını kaybettiğini söyledi.

  9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü

  Yeşilay, 9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’ne dikkat çekmek için “Koronavirüs sigara içeni sever” mesajı yayınladı. Bununla birlikte, sosyal medya üzerinden yapılan farkındalık yaratmaya çalışılıyor.

  Bununla birlikte, “Sigarayı Bırak” sloganlı maskelerle koranavirüs döneminde herkese sigarayı bırakma çağrısı yapılıyor. Ayrıca, Instagram üzerinden “Bırakabilirsin” adıyla maske filtresi hazırlayan kurum, sosyal medyada #tamzamanı ve #sigarayıbırakmagünü etiketi ile de farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

  9 Şubat Sigarayı Bırakma gününe dikkat çekmek için bir açıklama yayınlayan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, sigara kullanımının tartışmasız zararlı olduğunu ve sigarayı bırakmanın koronavirüs döneminde daha da önem kazandığını belirtti.

  Öztürk, açıklamasında, “Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 Küresel Tütün Raporu’na göre; sigaranın akciğer kanseri, damar hastalıkları ve KOAH gibi yaklaşık 50 kadar kronik hastalıkla ilişkili olduğunu ve her yıl yaklaşık 8 milyon insanın tütün kullanımı yüzünden hayatını kaybettiğini bildiklerini ifade etti. Bu ölümlerin yaklaşık 1,2 milyonunun sigara dumanına maruz kalmaktan kaynaklandığına dikkat çeken Öztürk,  koronavirüs döneminde bu tablo daha da ağırlaşma riski taşıdığını vurguladı.

  Koronavirüs doğrudan akciğerleri hedef alıyor

  Açıklamada tütün ve tütün ürünlerinin kullanımın da akciğerde tahribat yarattığı konusuna işaret edilirken, koronavirüsün doğrudan akciğerleri hedef aldığı bildirildi.

  Prof. Dr. Mücahit Öztürk, akciğer sağlığı tehlikede olanların ciddi bir enfeksiyona yakalanma risklerinin daha yüksek olduğunu ve mevcut kanıtların, koronavirüs şiddetinin, sigara içenler arasında daha yüksek olduğunu net olarak gösterdiğini söyledi.

  Bu nedenle salgının başlangıcında Yeşilay olarak ‘Sigarayı bırakmanın tam zamanı’ kampanyasını başlattıklarını ifade eden Öztürk, açıklamasında, “100 yılı aşkın bir süredir bağımlılıklarla mücadele eden ve sağlıklı yaşamın önemini anlatmayı misyon edinen bir kurum olarak bugüne kadar pek çok çalışma gerçekleştirdik; vatandaşlarımızdan çok güzel geri dönüşler aldık.

  Ancak sigara ve koronavirüs ilişkisi ile ilgili bilimsellikten uzak ve vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden yanlış bilgilerin de ortada dolaştığını üzülerek görüyoruz” dedi.

  Öztürk, “9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü’nde net bir şekilde hatırlatmak isteriz ki: ‘Koronavirüs sigara içeni sever’. Bu tartışmasız gerçeği vurgularken, ben de vatandaşlarımıza ‘Siz de kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun, sigarayı bırakın’ diyorum.” İfadelerini kullandı.

  Sigara, solunum yolu enfeksiyonu için en önemli risk faktörü

  Pek çok solunum yolu enfeksiyonu için en önemli risk faktörlerinden biri olan sigaranın halka açık alanlarda kullanımı, sigara içmeyenlerin maruz kaldığı dumanda bulunan toksik bileşenleri solumasına sebep oluyor. Doğrudan sigara dumanına maruz kalma, koronavirüs ile enfekte olmuş hücrelerin sayısını artırıyor ve doğuştan gelen bağışıklık tepkilerini azaltıyor. Kaliforniya Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada sigara içmenin ve dumanını solumanın solunum yollarının düzgün çalışmasını engellediği ve bunun da koronavirüsün bulaştığı insan hücrelerinin sayısında 3 kat artışa neden olduğu tespit edildi.

  Sigarayı bırakmak isteyenlere Yeşilay’dan ücretsiz destek

  Yeşilay, küçük yaşlardan itibaren çocuklarda bilinç oluşturarak potansiyel bağımlılıkların önüne geçilmesi için ve tütün bağımlılığının azaltılması yürüttüğü çalışmalarla tütün bağımlılığıyla mücadeleye destek veriyor. Koronavirüs salgını döneminde “Sigarayı Bırakmanın Tam Zamanı” kampanyasını başlatan kurum, kampanya kapsamında hem koronavirüs salgını döneminde sigarayı bırakmanın önemine değindi, hem de 10 adımda sigarayı bırakmanın yollarını anlattı.

  Sigarayı bırakmaya yönelik bir destek almaya ihtiyaç duyanlar 444 79 75 veya 115 Yeşilay Danışmanlık Merkezi Danışma Hattı’ndan ücretsiz psikolojik ve sosyal destek alabiliyor. İlk koronavirüs vakasının görülmesinden bu yana tütün bağımlılığı ile ilgili Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne (YEDAM) yaklaşık 18 bini aşkın arama geldi. Koronavirüsten sonra tütün özelinde gelen aramalar 9 kat arttı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ