10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Dijital Saha, çocuklar için fiziksel aktiviteyi online’a taşıdı

  e-SosyalBen'in Nike işbirliğiyle hayata geçirdiği yeni projesi Dijital Saha,çocuklar için fiziksel aktiviteyi online'a taşıdı.

  Yeni nesil sivil toplum kuruluşu SosyalBen Vakfı, Covid-19 nedeniyle hayata geçirilemeyen fiziksel etkinlikleri, Nike iş birliği ile Dijital Saha’da çocuklarla bir araya getiriyor.

  SosyalBen Vakfı’nın yeni projesi Dijital Saha, çocuklar için fiziksel aktiviteyi online’a taşıdı. Hareket etmenin ve sporun ve daha iyi bir gelecek oluşturmak için önemli olduğuna inanan SosyalBen Vakfı, hayata geçirdiği proje ile çocukları üretim odaklı teknoloji kullanımına yönlendirmeyi hedefliyor.

  Dünyanın ve Türkiye’nin birçok bölgesinde hayata geçirdiği saha çalışmalarıyla bugüne dek 45.000’den fazla çocuğun hayatına dokunan SosyalBen Vakfı, dezavantajlı bölgelerde yaşayan çocukların yeteneklerini keşfetmelerini hedefliyor. Bugüne dek 11 ülkede 10 binlerce çocuğa erişerek sağladığı toplumsal fayda odaklı çalışmalarına, pandemi sürecinde de online olarak devam ediyor.

  Taşımalı eğitimle öğrenim gören 7-13 yaş arasındaki çocuklar için kaliteli eğitimin yaygınlaştırılmasını da amaçlayan vakıf, bu kapsamda sahada birçok etkinlik organize ediyor. Birçok durumda olduğu gibi pandemi de vakfın sahada gerçekleştirdiği çalışmalarıyla ilgili alternatifler geliştirmesine neden oldu. Vakıf, “Dijital Saha” ve “e-SosyalBen Çocukları”  projesi ile fiziki saha çalışmalarını çevrimiçi ortamda sunmaya başladı.

  8 temel atölyede eğitim veriliyor

  7-13 yaş arasındaki çocuklar online saha çalışmalarına, mekân sınırlaması olmaksızın internet erişimi olan her yerden, dijital platformlarda gerçekleştirilen çalışmalara katılım sağlayabiliyor. Çocuklar 8 temel atölye ile SosyalBen Gönüllüleri’nce verilen eğlenceli ve eğitici içeriklerle eğlenirken öğreniyor.

  Eğitimlerin içeriği tecrübelere dayanıyor

  SosyalBen Vakfı’nın gönüllüleri, destekçileri ve atölye koçları tarafından hayata geçirilen 8 temel atölyelerden birisi de “Dijital Saha”. Çocukları doğru yeteneklere teşvik eden ve olumlu teknoloji kullanımına yönlendiren “Dijital Saha” projesi, fiziki sahayı sanal ortama taşıyarak saha çalışmalarının devam etmesine imkan veriyor.

  SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi

  Daha fazla çocuğa umut olmak istiyoruz

  Saha çalışmalarını çok özlediklerini dile getiren SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi, bu projeyle fiziken olmasa bile çocuklarla birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Ece Çiftçi, bu yola çıktığı günden bu yana sahada vakit geçirdiği çocukların gözlerinin içine bakarak kurduğu bağın kuvvetini tarif edemediğini ifade etti.

  “Bu açıdan baktığımda fiziki sahayı dijitale taşımak ve sahada çocuklarla birlikte olmaya devam etmek mutluluk verici. Bu vesileyle Dijital saha yolculuğumuzda şu an spor ve dans atölyelerindeki destekçimiz Nike’a teşekkürlerimi sunuyorum.” diyen Çiftçi, “SosyalBen olarak gönüllülerimiz, atölye koçlarımız ve destekçilerimizle çok daha fazla çocuğa umut olacağımız inancını taşıyorum.” dedi.

  SosyalBen Vakfı, teknolojiyi tüketim değil, üretim odaklı kullanmayı amaçlayan dijital saha çalışmalarının yaygınlaştırılması ve arttırılması için Temmuz ayında 6 Atölye koçu ve 14 e-Gönüllü ile beraber 16 gün boyunca stüdyoda dijital saha çekimleri gerçekleştirerek 155 adet dijital saha videosu hazırladı. Hazırlanan bu videolar 2021 Ocak ayından itibaren Dijital Saha kapsamında yıl boyunca ayda iki defa olmak üzere e-SosyalBen çocuklarına sunulacak.

  www.sosyalben.org

  Pandemide başarı beklentisini yüksek tutmayın! TIKYAYIN

  Pandemide çocuklarda görülen migren yüzde 50 arttı TIKLAYIN

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ