11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Bilim insanları sağlık okuryazarlığının önemini tartışacak

  Sabri Ülker Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı 11 Şubat'ta gerçekleşecek. Konferansta bilim insanları sağlık okuryazarlığı eğitiminin önemini tartışacak. 

  Sabri Ülker Vakfı’nın düzenleyeceği Uluslararası Beslenme, Sağlık Okuryazarlığı ve Eğitim Konferansı yurtdışından ve Türkiye’den alanında uzman isimler ve bilim insanlarının,  katılımıyla 11 Şubat tarihinde gerçekleşecek. Türkiye Sağlık Okuryazarlığı (SOY) Araştırmasının sonuçlarına göre toplumun yarısından fazlasının iletişim kanallarında yer alan sağlıkla ilgili bilgileri edinme konusunda yetersiz olduğu gerçeğinden yola çıkarak, daha sağlıklı olabilmek için medya okuryazarlığının ve eğitim sisteminin boyutlarını tartışarak farkındalık sağlayacak.

  Konferansta bilimsel bilginin önemine dikkat çekilecek

  Sabri Ülker Vakfı, toplumda gıda, beslenme ve sağlık konularında bilimsel bilginin önemine dikkat çekmeyi hedefleyen farkındalık projelerine bir yenisini daha düzenliyor. Sağlığın geliştirilmesi, korunması ve iyi sağlık halinin sürdürülmesinde sağlık iletişiminin önemini masaya yatırılacağı Uluslararası Beslenme, Sağlık Okur Yazarlığı ve Eğitim Konferansı’nda alanında uzman isimlerden oluşan katılımcılardan durum değerlendirmesi alarak, çözüm için tavsiyeleri bir araya getirecek. Uluslararası ve ulusal bilim insanlarının katışım sağlayacağı e-konferansta pandemi sürecinde kritik bir öneme sahip olan bilgi edinme, edinilen bilgiyi özümseme ve bu bilginin bilimselliğini ayırt edebilme gibi hayati noktalarda nasıl ilerleme yaşanabileceği tartışılacak, başta çocuklarımızla olmak üzere bilimsel bilginin iletişiminin nasıl yapılması gerektiği konuşulacak. Bununla birlikte, konferans sağlıklı beslenmenin de temellerine odaklanan, bu yönde öneriler ve son dönem çalışmaları paylaşacak katılımcılarla boyut kazanacak.

  Toplum sağlığı eğitim ekseninde değerlendirilecek

  Pandemi süreci, pek çok sektörle birlikte eğitimde de yeni ihtiyaçların ve deneyimlerin  oluştuğu bir dönem oldu. Bu kapsamda toplum sağlığı ve yaşam boyu öğrenme sürecinin tamamlayıcısı olarak beslenme, sağlık okur yazarlığı ve eğitim konuları daha çok parladı. Sağlığı koruma ve geliştirmeye ilişkin bilgi kaynaklarına ulaşma, bilgiyi okuma, anlama ve bu bilgiler doğrultusunda doğru kararlar alma sadece sağlık okuryazarlığı ile mümkün.

  11 Şubat Perşembe günü gerçekleşecek ve alanlarında uzman bilim insanlarının konuşmacı olarak katılım sağlayacağı Uluslararası Beslenme, Sağlık Okur Yazarlığı ve Eğitim Konferansı’nda eğitim, sağlık okuryazarlığı ve beslenme kavramları multidisipliner bir yaklaşımla masaya yatırılacak. Özelikle pandemiden sonra çok daha hayati bir noktaya gelen kavramlar kapsamlı şekilde tartışılacak.

  Konferansa konuşmacı olarak katılacak bilim insanları kimler?

  Konferans’a konuşmacı olarak katılan isimler arasında Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı ve Aşı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serhat Ünal, ve Hacettepe Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümünden Prof. Dr. Hünkar Korkmaz, Edebiyat Fakültesi Uygulamalı Psikoloji ana bilim dalı Dr. Öğr. Üyesi Ece Varlık Özsoy ve Akdeniz Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Programlama ve Öğretim ana bilim dalı Prof.Dr. Günseli Orhon İstinye Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Dr. H. Tanju Besler, yine Hacettepe Üniversitesi Profesörlerinden Prof. Dr. Hilal Özcebe ve Meryem Uzamış Tekçiçek, FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, ABD Arizona Üniversitesi profesörlerinden Prof. Dr. Betül Czerkawski, ABD Nebraska Üniversitesi’den Prof. Dr. Julie Thomas Danimarka Aarhus Üniversitesi’den ve Prof. Dr. Karen Wistoft, yer alacak.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ