27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  5 kişiden 2’si yakınlarının epilepsili biriyle evlenmesini istemiyor

  Türkiye'de yaklaşık 1 milyon kişi epilepsi hastası. Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni, Dünya Epilepsi Günü'nde Epilepsi Farkındalık Araştırması'nın sonuçlarını açıkladı.

  Epilepsi hastalığı

  Türk Epilepsi ile Savaş Derneği, Epilepsi Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.  Araştırmaya göre toplumun yüzde 6’sı epilepsinin bulaşıcı olduğuna inanıyor. Her 5 kişiden 1’i de ‘işveren olsam epilepsi hastası bir bireyi işe almak istemem’ diyor. Her 5 kişiden 2’si yakınlarının epilepsili bir bireyle evlenmesini istemiyor. Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’nin toplumdaki bu önyargıları ortadan kaldırmak için yürüttüğü #EpilepsiİçinBak Farkındalık Kampanyası 5. yılında devam ediyor.

  Dünya Epilepsi Günü kapsamında Türk Epilepsi ile Savaş Derneği, Epilepsi Farkındalık Araştırması sonuçlarını düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı. Araştırma sonuçları, 5’incisi bu yıl gerçekleştirilen #EpilepsiİçinBak Farkındalık Kampanyası’nın doğru bir amaçla yürütüldüğünü ancak toplumda hastalıkla ilgili oluşan ön yargıların çok güçlü olduğunu ortaya çıkardı.

  Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni

  Türkiye’de yaklaşık 1 milyon epilepsi hastası var

  Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni, dünyada her 100 kişiden 1’inin, ülkemizde de yaklaşık 1 milyon kişinin epilepsi hastası olduğunu belirtti. Prof. Dr. Naz Yeni, günümüzde hala epilepsiyi cinlerle perilerle ilişkilendiren insanların olmasının üzücü bir durum olduğunu ifade etti.

  Epilepsi herkesin başına gelebilecek bir hastalık

  Epilesinin herkesin başına gelebilecek bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Naz Yeni şöyle konuştu: “Kafa travması, beyin iltihabı, beyin tümörü, menenjit, ışın tedavisi sonrası bile epilepsi gelişebilir. Hatta anne karnındaki bebeğin doğum sırasında oksijensiz kalması da epilepsiye yol açabilir. Tüm dünyada bulunan yaklaşık 50 milyon epilepsi hastasının neredeyse 40 milyonunda hastalığa sebep olan faktörler tam olarak bilinemiyor. Hastalığın nedeni tam bilinemese de hastaların yüzde 70’inin nöbetleri kontrol altına alınabiliyor.”

  Covid 19 için özel bir risk taşımıyorlar

  Pandemi döneminde epilepsili bireyler ve yakınları tarafındanen çok merak edilen konularla ilgili bilgi verenlProf. Dr. Yeni epilepsi hastalarının Covid-19 için özel bir risk taşımadığını belirtti. Pandemi sürecinde hastaların stres ve endişeden uzak durmasının nöbetlerini kontrol altında tutmaları için önemli olduğunu kaydetti.

  İlaç etkileşimine dikkat edilmesi gerekiyor

  Covid-19’a yakalanan epilepsi hastaları için en dikkat edilmesi gereken konunun ilaç etkileşimi olabileceğini kaydeden Prof. Dr. Naz Yeni, hastaların kullandıkları epilepsi ilaçlarını Covid 19 ile ilgilenen hekimlerine bildirmeleri gerektiğini söyledi. Epilepsinin değil ama neden olduğu ateş, nefes darlığı gibi sorunların ikincil olarak nöbetleri tetikleyebileceğini ifade etti.

  BioNTech aşısı ile ilgili anlaşma imzalandı

  Covid 19 aşısı olmalarında sakınca yok

  Epilepsi hastalarının aşı olmalı mı olmamalı mı tartışmasına da açıklık getiren Prof. Dr. Yeni şunları söyledi: “Epilepsili kişilerin Covid-19 aşısı olmaları konusunda bir sakınca bulunmuyor.  Bazı vakalarda aşı sonrası yüksek ateş gözlenmiştir. Nöbetleri ateşle tetiklenen hastalar aşı sonrası iki gün ateş düşürücü kullanabilirler.”

  3 milyon kişi epilepsiyi cinli perili bir hastalık sanıyor

  2021 yılında yapılan Epilepsi Farkındalık Araştırması’nın sonuçlarını da ilk kez paylaşıldı. Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkanı Prof. Dr. Naz Yeni araştırma sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi:

  “Araştırma sonuçlarına göre toplumun yüzde 6’sı epilepsinin bulaşıcı olduğuna inanıyor. Her 5 kişiden 1’i ‘İşveren olsam epilepsi hastası bir bireyi işe almak istemem’ diyor. Her 5 kişiden 2’si yakınlarının epilepsili bir bireyle evlenmesini istemiyor. Bir başka çarpıcı sonuç da hala epilepsinin cinli perili bir hastalık olduğuna inananların oranının yüzde 5 olması.

  Her 2 kişiden biri epilepsi nöbeti geçiren kişiye nasıl müdahalede edileceğinden habersiz. Araştırmanın düşündürücü sonuçlarından biri de ‘Epilepsi hastalarının çoğunda zekâ ve fiziksel gelişim geriliği vardır’ diyenlerin oranının yüzde 36 olması. Bu oran 2018’deki çalışmaya kıyasla yüzde 6 oranında düşse de hala çok üzücü boyutlarda. Yine her 10 kişiden 3’ü ‘Çocuğumun, yakınlarımın epilepsi hastası bir eğitimciden eğitim almasını istemem’ diyor.”

  Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nerses Bebek

  Epilepsinin çocuk sahibi olmakla ne alakası var!

  Türk Epilepsi ile Savaş Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nerses Bebek, Epilepsi Farkındalık Araştırması sonuçlarının 2018 yılındaki çalışmaya göre ümit verdiğini belirtti. Bu sene beşinci yılına giren #EpilepsiİçinBak Farkındalık Kampanyası’nın sağladığı katma değerin de büyük olduğunu ifade etti. UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle gerçekleştirdikleri Epilepsi İçin Bak Farkındalık Kampanyası’nın bu yılki ana mesajının ‘Epilepsinin okuyamamakla, çalışamamakla, iş hayatında başarılı olamamakla, evlenememekle, çocuk sahibi olamamakla ve bulaşıcılıkla #NeAlakasıVar!’ şeklinde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Bebek şunları söyledi: “Epilepsili bireylere olan ön yargıyı ve bakış açısını değiştirmeyi hedefleyen kampanya ile toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.”

  Mor gözlüklerle farklı bakıp destek olun

  Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nerses Bebek, herkesi Epilepsi İçin Bak Instagram sayfasında yer alan #MorGözlük filtresini kullanarak kendi fotoğrafını çekip farkındalık mesajlarıyla birlikte #EpilepsiİçinBak ve #NeAlakasıVar etiketleriyle sosyal medya hesaplarında yayınlayamaya ve farkındalığın bir parçası olmaya davet etti.

  Murat Dalkılıç’tan anlamlı destek

  Epilepsi için Bak Farkındalık Kampanyası’nı bu ön yargılar tamamen ortadan kalkana dek sürdürmeyi hedeflediklerini açıklayan Prof. Dr. Bebek, sanatçı Murat Dalkılıç’un bu yıl kampanya elçisi olduğunu belirtti. Prof. Dr. Bebek sözlerini şöyle tamamladı: Epilepsi ile küçük yaşlarda tanışmış ve hayatının bir dönemini epilepsi ile yaşayarak geçirmiş Murat Dalkılıç’ın farkındalık elçimiz olması bizleri çok mutlu etti. Özellikle epilepsili çocuklarımıza ve topluma çok iyi bir örnek, ilham olacağına inancımız sonsuz. Hep söylediğimiz gibi epilepsili bireyler hayatın her alanında başarılı olabilir ve hatta tüm Türkiye’nin tanıdığı çok değerli bir sanatçı da olabilirler. Yeter ki toplum olarak gerçeklerle alakası olmayan önyargılarımızdan kurtulalım”

  Epilepsi farkındalığına destek olmak için sen de Epilepsi İçin Bak 🙂

  Mor Gözlük Filtre Linki: https://www.instagram.com/ar/243547883943259/

  Janssen Türkiye Genel Müdürü Russ: ‘COVID-19, Kanser-21’e dönüşmesin’

  Harvardlı profesörden günde 30 dakikada mutlu olmanın 5 yolu

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ