20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  AXA Sigorta son raporuyla toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekiyor

  Öncü sigorta şirketlerinden biri olan AXA, pandeminin kadın sağlığına etkisini incelediği raporunda toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekiyor. AXA Sigorta faaliyet gösterdiği onlarca ülkede çalışmalarını bu rapor ölçüsünde sürdürüyor.

  Dünyanın en köklü ve en büyük sigorta şirketlerinden biri olan AXA, son yaptığı çalışmayla “Gizli Maliyetler: COVID-19 Uzun Vadede Kadınların Fiziksel ve Ruhsal Sağlığını Nasıl Tehdit Ediyor?” adlı raporu yayınladı.

  Raporda, pandemi döneminde küresel çapta artan toplumsal cinsiyet eşitsizliği dolayısıyla kadınların bedensel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkileyen birçok olgu süzgeçten geçiriliyor ve kadınların pandemi koşullarında sağlık hizmetleri ile ilgili ne düşündüğü irdeleniyor. Rapor AXA’nın faaliyet gösterdiği ülkelerde bulunan 8.000 kadınla yaptığı araştırmalar neticesinde şekilleniyor.

  Raporun ortaya koyduğu çarpıcı bulgular şu şekilde:

  • Kadınların yarısı paraları olsaydı daha sağlıklı olacaklarını belirtiyor. Pandemi döneminde küresel çapta artan ekonomik ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği kadınların sağlıklarına ayırabilecekleri bütçe ve zamanı kısıtlıyor.
  • Kadınların yarısından fazlası pandemi döneminde başkalarının sağlıklarını kendi sağlıklarından daha fazla önemsediğini belirtiyor. Kadınlar ailelerinin sağlık sorunlarıyla yoğun olarak ilgileniyor ve ev içinde bakım verici rolleri eskisinden daha çok üstleniyor.
  • Tüm dünyada sağlık hizmetleri sektöründe çalışanların yüzde 70’ini kadınlar oluşturuyor. Virüsle savaşta ön safta yer alan kadın sağlık çalışanları doğal olarak hem virüsün kendisi hem ağır çalışma koşulları hem de bunların beraberinde getirdiği kaygı, depresyon ve tükenmişlik gibi sorunlar ile daha sık karşılaşıyor.
  • Kanser, diyabet gibi kronik rahatsızlıkları olan kadınların yüzde 60’ı pandemi döneminde tedavilerini ertelemek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.
  • Kadınların yüzde 25’i test yaptırmakta zorluk yaşadığını, yüzde 38’i ise maske ve dezenfektan jel bulmakta zorlandığını söylüyor. Kadınların pandemi döneminde maske ve dezenfektan gibi gerekli koruyucu ekipmana ulaşamaması da virüs korkusunu artırarak sağlık hizmetlerine erişimlerini zedeliyor.
  • Kadınların yarısı kaygı bozukluklarının pandemi döneminde başladığını ya da arttığını belirtiyor; yarısından fazlası ise bu dönemde uyumakta güçlük çekiyor. Bu dönemde psikolojik olarak en fazla sorunla karşı karşıya kalanlar ise genç kadınlar ve çocuklu kadınlar.

  AXA Sigorta Bireysel Teknik Başkanı ve İcra Kurulu Üyesi Sanem Çıngay; toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadının güçlenmesinin iş hayatındaki savunuclarından biri olduklarını, Bu alanda yaptığıkları çalışmalardan biri olan son raporun da sektörde kadın sağlığı konusunda önemi bir boşluğu doldurduğunu, Bu sonuçları doğru okuyarak kadınların sağlık hizmetlerine erişimini iyileştirmeleri gerektiğini, kadınlara özel ürün ve hizmetler geliştirerek kadınlar için fayda yaratmaya yönelik çalışmalarımızı sürdüreceklerini belirtti.

  AXA Bağımsız Yaşam Hattı hayata geçti

  AXA Bir Kez Daha Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ