17.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil “En etkin” bilim insanları arasında yer aldı

  Harvard Üniversitesi JS Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü ve Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar ile dünyanın “en etkin” bilim insanları listesine girdi.

  Bilim dünyasında aktif olarak yer alan akademisyenlerin görüşlerini bildirdiği referans yayınlar özelinde gerçekleştirilen araştırma 2020 yılı itibarı ile “en”lerini belirledi. Stanford Üniversitesi tarafından yayınlanan Plos Biology dergisinde, tüm bilim dallarını içine alan ve 7 milyon aktif araştırmacıyı kapsayan önemli bir araştırmaya ve sıralamaya yer verildi.

  GÖKHAN HOTAMIŞLIGİL, AZİZ SANCAR, İLHAN FIRAT AKYILDIZ VE DARON ACEMOĞLU LİSTEDE

  Araştırmanın sonuçlarının bulunduğu makalede referans olarak gösterilen bilimsel yayınlarda adı en fazla geçen ve etkinlik düzeyi en yüksek olan bilim insanlarının listesi kamuoyu ile paylaşıldı. Bu önemli makale büyük merak uyandırarak çok kısa süre içinde 500 bin kullanıcı tarafından okundu. Aralarında, sırası ile Gökhan Hotamışlıgil, Aziz Sancar, İlhan Fırat Akyıldız ve Daron Acemoğlu’nun bulunduğu çalışma kendi alanlarında en yüksek etkiye sahip akademisyenler olarak belirlendi.

  Yapılan araştırmanın veri tabanında en yüksek endekse sahip Türk bilim insanı Gökhan Hotamışlıgil, gerçekleştirdiği kritik bilimsel çalışmalarla dünya ölçeğindeki etkinlik sıralamasında tanınan isimler listesinde ilk sıralarda yer alıyor (tüm alanda 229/7 milyon, kendi alanında 13/80 bin).

  METABOLİZMA VE YAŞAM SEMPOZYUMU 25 -26 MAYIS’TA

  Meslek hayatında 25 yılı geride bırakan Harvard Üniversitesi JS Simmons Genetik ve Metabolizma Profesörü Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, aynı zamanda Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’nin de başkanlığına devam ediyor. Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde 2 yılda bir düzenlenen Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nu düzenleyen Hotamışlıgil, bu yıl 25 -26 Mayıs tarihlerinde online ortamda yapılacak sempozyumda metabolizma alanında dünyanın en önde gelen bilim insanlarını konuk edecek.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ