10.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Yöneticiye personelin ruh halini bildiren bileklik!

  İngiltere'de geliştirilen Moodbeam adlı bu cihaz, yöneticilerin çalışanların ruh hallerini görebilmelerini sağlıyor.

  Kaygı bilekliği..

  Bu silikon bileklik, ilk bakışta  egzersiz yaparken nabzı gösteren saatlere benziyor. Ama fiziksel değil duygusal sağlık için İngiltere’de geliştirildi ve adı Moodbeam… Bu cihaz, yöneticilerin çalışanların ruh hallerini görebilmelerini sağlamak için tasarlandı.

  Mobil uygulama ve web ara yüzüne bağlanan cihazda biri sarı diğeri mavi iki düğme bulunuyor.Yöneticinize sarı düğmeye basarsanız mutlu, mavi düğmeye basarsanız da üzgün olduğunuz mesajınızı gönderiyorsunuz.

  Sistem, koronavirüs salgınında evden çalışan personelin ruh sağlığını izlemek isteyen şirketlerin kullanımı için geliştirildi. Yöneticiler, önlerindeki panelde internet üzerinden tüm hafta boyunca çalışanların ruh halini görebiliyor.

  Pandemi depresyon ve anksiyeteyi arttırdı

  Sistemde ruh halini bildiren personelin kimliği görülebiliyor. Ama bilekliğin kullanıldığı işletmelerde çalışanlara bunu takma zorunluluğu getirilmiyor.

  Moodbeam’in kurucu Christina Colmer McHugh, sistemin hayli etkin olduğunu belirterek şöyla konuştu:  “İşletmeler artık çalışanlarını fiziksel olarak göremiyor. Dolayısı ile personelin genel sağlıkları ve ruh hallleri firma yöneticileri için belirsiz.  Ama bu sistemle bir yönetici, telefonunu kaldırmadan 500 kişiye birden ‘İyi misiniz?’ diye sorabiliyor.”

  McHugh, Moodbeam fikrini okulda sorunlar yaşayan kızıyla ilişkisinden esinlenerek geliştirdiğini, çocuğunun kendisine nasıl hissettiğini bildirecek bir yol bulmak üzere yola çıktığını anlattı. Özellikle ergenlik yaşındaki çocukların bir düğmeye basarak ebeveynlerine nasıl hissettiklerini söyleme fikrine sıcak bakmayacaklarını düşünen  McHugh, projenin yönünü firmalara kaydırmış.

  “Çalışanlar patronlarına nasıl hissettiklerini bu yolla söyleme fikrine nasıl bakar diye düşündük ve çoğunun buna olumlu baktığını gördük. Yaptığımız denemelerden sonra kimliklerin gizli kalması yerine açık olmasına karar verdik. Çünkü insanlar kimliklerinin belli olmasını istiyor.”

  İngiltere merkezli Brave Mind adlı yardım kuruluşu, Moodbeam’i kullanan iş yerlerinden biri.

  Kurumun yöneticilerinden Paddy Burtt, “Ekip üyelerimizden biri rahatsız bir pozisyondaydı. Üzerindeki iş yükünü kaldırmakta zorlanıyordu. Hayal kırıklığı ve depresyon  içindeydi. Normalde bunu gelip bize söylemeyecek, bizim de bundan haberimiz olmayacaktı” dedi.

  Çalışanların akıl sağlığı dünya genelinde önemli bir kaygı

  Dünya Sağlık Örgütü’ne  göre, pandemiden önce depresyon ve anksiyete kaynaklı verimlilik kaybı küresel ekonomiye yılda 1 trilyon dolara mal oluyor. İş yerlerinde, çalışanların akıl sağlığı dünya genelinde önemli bir kaygı.

  Covid-19 salgınında uygulanan karantina önlemleri ve evden çalışma koşullarının durumu daha da kötüleştirdiği tahmin ediliyor.İnsan Kaynakları yazılım şirketi Employment Hero tarafından yapılan bir araştırma, İngiltere’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışanların dörtte birinin, pandemi sırasında daha fazla akıl sağlığı desteği istediğine işaret ediyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ