28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri 5. kez JCI Akreditasyonu aldı

  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri yurt dışından gelen bağımsız denetçilerin 5 gün boyunca kapsamlı inceleme ve değerlendirme sonucunda 5. defa JCI akreditasyonunu almaya hak kazandı.

  Hastane akreditasyonlarının, hasta bakımının kalitesine önemli kazanımlar sağladığını belirten Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, kalite standartlarından ödün vermeden sağlık hizmeti sunmanın gerekliliğinin, özellikle içinde bulunduğumuz salgın döneminde daha da anlaşıldığını ifade etti.

  Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri’nin Joint Commission International (JCI) akreditasyon belgesi alan “İlk Türk Üniversite Hastaneleri Grubu” olduğunu hatırlattı ve JCI Akreditasyonu’na bir kez daha layık görüldüklerini duyurdu.

  Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur
  Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur

  “JCI akreditasyonunu 5. defa almaya hak kazandık”

  Tıbbi Koordinatör Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, yurt dışından gelen bağımsız denetçilerin 5 gün boyunca kapsamlı inceleme ve değerlendirmede bulunduğunu aktardı. Kurumlarının her alanının ve süreçlerinin titizlikle irdelendiği belirten Keleştemur, 1270 kriterin gözden geçirildiğini söyledi. “Sonuçta JCI akreditasyonunu 5. defa almaya hak kazandık, gururluyuz” ifadelerini kullandı.

  Akreditasyon Standartları Neleri İçerir?

  Sağlık hizmetlerinin güvenliğini ve kalitesini artırmaya odaklanmış, bağımsız akreditasyon hizmeti sunan Joint Commission, ABD’de yaklaşık 22 bini aşkın sağlık kurumunu belgelemiş, uluslararası platformda da faaliyet gösteren bir kuruluştur.

  JCI Akreditasyon standartlarına göre hastan bir bütün olarak ele alır ve hasta bakım kurallarını bu temel düşünce üzerine inşa edilir. Hasta güvenliği ve hasta bakım kalitesiyle ilgili süreçlere odaklanır.

  Bu standartlar, ölçülebilir, izlenebilir ve sürekli gelişmeye açık, hasta hakları ve sorumlulukları ilkesine bağlı kalınarak sağlık hizmeti sunuluyor. Tüm sağlık çalışanlarıyla hasta ve yakınları arasında koordinasyon ve etkin iletişim sağlanıyor. Hasta ve yakınlarının değişen şartlara uyum sağlaması, beklentilerinin karşılanması ve memnuniyet düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.

  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri 5. kez JCI Akreditasyonu aldı
  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri 5. kez JCI Akreditasyonu aldı

  Hizmet sunumunda inter-disipliner bir anlayışla, gerektiğinde hastalıkla ilgili tüm branşlardan görüşler alınarak, varılan ortak kararlarla tedaviye yön verilerek ekip çalışması güçlendiriliyor. Hasta güvenliği hedeflerini periyodik olarak gözden geçirerek, hasta güvenliğini sağlamak amacıyla, gelişebilecek risklere karşı yeni hedefler oluşturuyor.

  Akademik tıp merkezi standartları ile eğitim programının hedeflere ulaşması kolaylaştırılıyor. Hasta ve yakınlarının sağlık sorunları ile ilgili var olan ve olası eğitim ihtiyaçları belirlenerek, eğitimler verilip, takip ediliyor.

  Sağlık alanındaki en önemli konulardan biri olan enfeksiyonların kontrolü ile ilgili düzenlemeler getiriyor. Hasta güvenliği konusundaki hassasiyet daha da artarak, hasta mahremiyeti en üst düzeyde korunuyor. Hastanın hastaneye girdiği andan itibaren, taburcu olduktan sonraki iyileşme sürecine kadar, tüm aşamalarının yakından takip edilmesini sağlıyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ