14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Yazın cildinizi koruma altına almayı unutmayın

  Zade Vital’in Medikal Müdürü ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu yazın gelmesiyle birlikte cilt korumanın önemine değindi.

  Fitoterapi Uzmanı Dr. Burçak Deniz Dedeoğlu ”Yaz sezonunda güneş ışınlarının dik açısından cildi korumak oldukça önemli… Cildimiz bizi dış çevreden koruyan bir kalkan gibidir ve güneş ışığı, soğuk hava, hava kirliliği gibi oksidatif hasara neden olacak tehditlerden korur. Güneşin zararlı ışınları sadece cildin yapısını etkilemekle kalmıyor, hücrelerin de hasar görmesine de olanak sağlar. Özellikle yağ asitleri ve vitaminlerle zenginleştirilen doğal yağlarla güneş banyosu öncesi ve sonrasında altına alınarak, desteklenmesini öneriyorum” ifadelerini kullandı.

  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor
  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor

  ”ÇEVRESEL FAKTÖRLERLE BİRLİKTE CİLTTEKİ KOLLAJEN MİKTARI AZALIYOR”

  Ayrıca güneş ışınlarının cilt üzerindeki diğer bir olumsuz etkisinin ise ciltteki kollajen üretiminin minimize etmesi olduğunu ifade eden Dedeoğlu, ”Çevresel hasarlarla ve yaşla birlikte ciltteki kollajen miktarını azaltır ve cilt daha kuru, esnek olmayan, matlık ve kırışıklıkların oluşmaya başladığı bir sürece girer. Yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarıyla beraber ciltteki kolajen miktarının azalmasının cilt altı doku kaybına neden olur.” dedi.

  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor
  Dijital ekranlardaki tehlike: Cildi erken yaşlandırıyor

  GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT!

  Güneş yanıklarına dikakt çeken Uzman Dr.Burçak Deniz Dedeoğlu, Fitoterapi’de en çok kullanılan bitkilerden biri olan sarı kantaron yağının Orta Çağ’dan beri özellikle kılıç yaralarının tedavisinde şifa kaynağı olarak konumlandırıldığı söyledi. Bu özel yağın bileşimindeki en önemli ve iyileştirici maddelerden birisi “hiperisin” olan kantaron yağı, aynı zamanda yüksek oranda C ve A vitaminlerini de barındırdığından bahsetti. Dedeoğlu, güneş yanıkları ve güneşlenmenin ciltte yarattığı tahribatın giderilmesinde de rol oynayan sarı kantaron yağının içerdiği doğal yağ asitleri sayesinde cildin normal nem dengesinin korunmasına yardımcı olduğunu ve hücre yenilenmesine katkıda bulunarak, iyileşme sürecini de desteklediğini sözlerine ekledi.

  Evde yapabileceğiniz pratik cilt bakım önerileri
  Evde yapabileceğiniz pratik cilt bakım önerileri

  CİLDİNİZİ İHMAL ETMEYİN

  Fazla güneşin cildin nem kaybetmesine ve pullanma görüntüsüne neden olabileceğinin altını çizen Dedeoğlu ‘’ Bunaltıcı yaz sıcaklarının gelişiyle beraber vücudun sıvı kaybı daha da artıyor. Bu kaybı özellikle su tüketimi ile desteklemek hem sağlık hem de cildin nem dengesini korumak açısından da oldukça önemli… Cildin dışarıdan da nem ihtiyacını karşılanması ise diğer kritik bir konu… Yaz döneminde de rahatlıkla kullanılabilecek olan doğal yağlar, cilt neminin sürekliliğine ve suyun cilt bariyeri üzerine hapsedilmesine yardımcı olur. Zengin E-Vitamini içeriğiyle susam yağı, özellikle nem kaybı yaşayan ciltler için uygun bir tercih olduğunu düşünüyorum. Susam yağı, cilt hücrelerinin UV ışınları, hava kirliliği ve toksinler gibi çevresel faktörlerin neden olduğu hasarlardan korunmasını destekler, cilde nem kazandırır. Doğal yağ seçimi yaparken ise tüketicilerin, insan hatasından bağımsız olarak GMP standartlarında üretilen geleneksel yağlara tercih etmesini öneriyorum’’ diyerek sözlerini noktaladı.

  Güneş kremleri cilt yapısına uygun olmalı

  Yenidoğan bebeklerde cilt bakımı nasıl yapılmalı?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ