28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, eklem hastalarının umudu oldu

  Pandeminin tüm olumsuz etkilerine rağmen, KKTC'de nadir görülen eklem rahatsızlıklarının tedavisi için Türkiye'den ve dünyanın diğer ülkelerinden gelen hastalar nedeniyle yoğunluk yaşanıyor.

  “Pigmente Nodüler Sinovitis” ve “Sinovial Kondromatozis” gibi nadir görülen eklem hastalıklarına sahip hastalar tedavi için Türkiye’den KKTC’ye gidiyor.

  Hastaların tedavileri, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Nükleer Tıp, Ortopedi ve Travmatoloji ile Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalları tarafından multidisipliner yaklaşımla yapılıyor.

  Daha sık dizlerde görülse de vücuttaki bütün eklemleri etkileyebilen bu hastalıkların tedavi yöntemleri arasında cerrahi, ilaç ve steroid enjeksiyon bulunuyor. Fakat geleneksel yöntemlerin kimi zaman tedavide yetersiz kaldığı durumlar olabiliyor.

  “Radyonüklid sinevektomi” tedavisi hastalar için umut oldu

  Bu gibi durumlarda Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde de uygulanmaya başlanan “radyonüklid sinevektomi” tedavisi hastalar için umut olmaya devam ediyor.

  Son olarak, tedavi için Türkiye’den KKTC’ye giden, her ikisi de daha önce cerrahi tedavi görmüş, Pigmente Nodüler Sinovitis tanılı 26 yaşındaki M.G.K. ve Sinovial Kondromatozis tanılı 27 yaşındaki H.A.’ya, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde başarılı bir uygulama ile radyonüklid tedavi uygulandı.

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, eklem hastalarının umudu oldu
  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, eklem hastalarının umudu oldu

  Başarı oranı yüzde 80’i buluyor

  15 gün sonra olumlu etkileri görülmeye başlanan radyosinevektomi tedavisinin başarı oranı yüzde 60 ila 80 arasında değişiyor. Anesteziye ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilen tedavi, kalça, diz ve el parmakları gibi vücudun farklı bölgelerindeki eklemelere de uygulanabiliyor.

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nde Radyonüklid tedavisinin uygulanmaya başlamasıyla, başta Türkiye olmak üzere pek çok yabancı ülkeden, tedavi olmak üzere Sinovial Kondromatozis hastası KKTC’ye gitmeye başladı.

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuri Arslan, yurt dışından KKTC’ye gelen hastalara uygulanan işlemlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Arslan, daha önce Türkiye’de farklı tedavi yöntemleri deneyen ancak sonuç alamayan hastaların radyonüklid tedavisi için ülkelerine geldiğini ve uygulanan tedavi sonrası sağlıkla taburcu edildiklerini ifade etti

  Prof. Dr. Nuri Arslan, nadir olarak görülse de oldukça sıkıntı verici bir eklem hastalığı olan Pigmente Nodüler Sinovitis ve Sinovial Kondromatozis’in sebep olduğu şişlik ve ağrı nedeniyle oluşan hareket kısıtlamasının yaşam kalitesini büyük oranda azalttığını söyledi.

  Arslan, radyonüklid tedavisinin cerrahi ile başarı elde edilemeyen veya tekrarlama olasılığı yüksek olan hastalar için bir umut ışığı yarattığını belirtiyor.

  Tedavi süreci nasıl işliyor?

  Tedavinin ilk aşamasında eklem içinde biriken sıvı boşaltılıyor. İkinci adımda ise enjeksiyon yöntemiyle, ekleme radyoaktif ilaç ile birlikte serum fizyolojik ve steroid verilerek radyoaktif ilacın eklem içerisinde eşit bir şekilde dağılımı sağlanıyor.

  Tedavinin başarı şansı, sinoviyal membranın kalınlığına, hastalığın kroniklik derecesine ve daha önce yapılan cerrahi müdahalenin başarısına da bağlı olarak, yüzde 80’e kadar çıkabiliyor. Hastaların eklem şişliğinin ve ağrılarının tedavi sonrasında 2 ila 3 haftada azalmaya başlaması bekleniyor.

  İlk tedaviden yeterli sonuç alınamaması halinde 6’ıncı aydan sonra işlem tekrarlanabiliyor. Tedavi yanıtı 1 ay sonra yapılacak klinik muayene ve MR kontrolü ile yapılıyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ