26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  TRAI Yapay Zeka Çalışma Grubu’nda sağlık sektörünün ihtiyaçları değerlendirildi

  Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) aralarında sağlık sektöründen isimlerin de bulunduğu farklı sektörlerin paydaşlarının toplanmasıyla ortaya çıkacak sinerjiden faydalanmak amacıyla çalışma grupları toplantılarını başlattı. 

  Sağlık, sigortacılık, üretim, tarım, bankacılık, perakende, güvenlik ve hukuk olmak üzere toplamda sekiz alanda başlatılan TRAI yapay zeka çalışma gruplarının ilk toplantıları gerçekleştirildi. Akademi, özel sektör ve girişim dünyasının içindeki katılımcıların biraya geldiği toplantılarda, bu sekiz alandaki ihtiyaçlar ve bu ihtiyaçlara yapay zeka ile ne tür çözümler geliştirilebileceğine dair konular ele alındı.

  Toplantılarda özellikle paydaş haritalarının çıkartılması, ilgili sektördeki kullanım alanlarının ortaya konması ile sektörler özelindeki projeler üzerine görüşmeler yapıldı.

  Sağlık ve yapay zeka çalışma grubu

  Sağlık ve yapay zeka çalışma grubunun ilk toplantısında sektörün ihtiyaçları ile birlikte diğer paydaşlar da görüşüldü. Özellikle hastaların dijital okuryazarlığı ile girişimlerin veriye ulaşımı değerlendirildi. Çalışma grubu, ilk aşamada paydaş haritasının meydana getirilmesine, paydaşlara sağlanacak faydaya, kullanım alanı envanterinin oluşturulmasına ve yapay zeka alanındaki çalışmaların etik bir şekilde yürütülmesine odaklanacak.

  2021 Dönemi Sağlık ve Yapay Zeka Çalışma Grubu’nun üyeleri

  Emrah Aydın, FetalİST

  Murat Gaygusuz, FetalİST

  Canan Güngör Adams, Novartis

  Prof. Dr. Melih Bulut, Sağlıkta Önder Ülke Türkiye

  Samet Ayaltı, Virasoft

  Yusuf Yeşil, Yeşil Science

  Mert Çelenk, Hevi AI

  Doç. Dr. Murat Hasanreisoğlu, Koç Üniversitesi Hastanesi

  Sema Gül Türk, Adapha

  Doğan Taşkent, Atabay İlaç R&D

  Ezgi Tanık Acar, Koç Sistem

  Jülide Karagöz, Bilim İlaç

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ