28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Sabri Ülker Bilim Ödülü başvuruları başladı

  Sabri Ülker Vakfı tarafından gerçekleştirilen “Sabri Ülker Bilim Ödülü 2021” yarışmasına başvurular başladı.

  Sabri Ülker Vakfı tarafından, genç bilim insanlarını teşvik etme ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olma misyonu kapsamında düzenlenen “Sabri Ülker Bilim Ödülü 2021” yarışmasına başvurular, 1 Nisan 2021 tarihine kadar kabul edilecek.

  Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün bu yılki kazananı uluslararası sempozyumda açıklanacak

  Yarışmayı bu yılın kazanan isim, 25-26 Mayıs 2021 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi tarafından bu yıl İstanbul’da düzenlenecek Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda açıklanacak.

  Sabri Ülker Vakfı, toplum sağlığının geleceğine katkı sağlama, toplumun her kesimine gıda, beslenme, sağlıklı yaşam konularında güvenilir kaynaklardan elde edilmiş güncel ve doğru bilgiyi ulaştırmak hedefiyle sürdürülebilir projeleri hayata geçirmeyi sürdürüyor.

  Vakıf, 2014’ten bu yana genç bilim insanlarını teşvik etmek ve araştırmaların toplum faydasına sunulmasına destek olmak hedefiyle düzenlediği Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne başvurular alınmaya başlandı.

  Kazanan bilimsel proje ise 100 bin TL ile ödüllendirilecek

  Uluslararası başvuruya açık olan yarışmada katılım üst yaş sınırının 45 olarak belirlendi. Bununla birlikte, yarışmaya tamamlanmış orijinal projelerle sadece İngilizce başvuru yapılabiliyor. Yarışmada kazanan bilimsel proje ise 100 bin TL ile ödüllendirilecek.

  Başvurular, 1 Nisan 2021 tarihine kadar https://scienceaward.sabriulkerfoundation.org adresinden başvurulabiliyor.

  Ödüller, Sabri Ülker Bilim Ödülü Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda sahibini bulacak

  “Sabri Ülker Bilim Ödülü 2021” yarışmasına başvurular başladı
  “Sabri Ülker Bilim Ödülü 2021” yarışmasına başvurular başladı

  Sabri Ülker Vakfı Bilim Ödülü’nün bu yıl ki kazanan ismi, dünyanın dört bir yanından metabolizma alanında uzman bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşecek olan Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’nda ödülünü alacak.

  Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde 25-26 Mayıs tarihinde gerçekleşecek olan ve başkanlığını Prof. Gökhan Hotamışlıgil’in yürüttüğü Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen sempozyum aynı zamanda, Sabri Ülker Bilim Ödülü törenine de ev sahipliği yapacak.

  Metabolik hastalıkların moleküler ayrıntılarının çözümü ve bu bulguları metabolik hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde kullanılması konularına odaklanılacak sempozyumda genç akademisyenlerin uluslararası bilim insanlarıyla buluşması ve yeni ağlar kurması için de bir platform bulunacak.

  Geçen yıl Doç. Dr. Elçin Ünal kazanmıştı

  Hücrelerde yaşlanma sonucunda biriken hasarların doğal yollarla nasıl tedavi edilebileceği üzerine araştırmalarda bulunan Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (UC Berkeley) Moleküler ve Hücre Biyolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elçin Ünal, geçen yıl düzenlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün kazan ismi olmuştu.

  Önceki yıllarda ise Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tamer Önder, “Kök Hücre” özelinde yürüttüğü çalışmalarla,  Massachusetts Institute of Technology (MIT) Kanser Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ömer Yılmaz, “Bağırsak Kök Hücrelerinin Metabolizma ve Beslenmeyle İlişkisi” başlıklı araştırmasıyla, Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Doç. Dr. Ebru Erbay  “Sağlık İçin Bioaktif Lipitler” adlı projesiyle  ve Rockefeller Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr Kıvanç Birsoy “DNA-Barkodlama Teknolojisi” yöntemiyle kanserle savaşta yeni, sürdürülebilir ve ekonomik tedavi yöntemlerinin keşfine ışık tutan projesiyle  bilim ödülünü almaya hak kazanmışlardı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ