26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Piyasadaki maskelerin pek çoğu koruma sağlamıyor

  Maskeler koronavirüs ile mücadelede önemli bir rol oynarken, yapılan araştırmalar, piyasada satılan pek çok maskenin gerekli korumayı sağlamadığını ortaya çıkardı.

  Piyasadaki maskelerle ilgili Cumhurbaşkanlığı’na sunulan rapora göre ise maskelerin yüzde 95’i filtre özelliği taşımıyor. Uzmanlar, tüketicilerin filtresiz maskeler kadar filtreli olarak satılan sahte ürünlere de dikkat etmesi gerektiği konusuna vurgu yapıyor.

  Bu çerçevede geçtiğimiz aylarda İşbir Sentetik tarafından üretilmeye başlanan İşbir Mask, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere pek çok sertifikaya da sahip.

  İşbir Mask, 3 katlı olmasının yanı sıra orta katmanda bulunan Melt Blown kumaş filtresi ile de, yüzde 99’a kadar koruma gerçekleştiriyor. Bununla birlikte, T.C. Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi (ÜTS)’den barkod numarası ile ürünlerin sorgulamasını yapabilmek mümkün.

  Piyasalardaki maskelerin çoğunda filtre özelliği yok

  Maskeler üzerinde yapılan pek çok araştırma, piyasadaki maskelerin çoğunda filtre özelliği olmadığını, ayrıca, sahte filtre kullanılan maskelerin de koruyucu özelliği olmadığını gösteriyor.

  İşbir Holding Ceo’su Metin Gültepe, konuyla ilgili bir açıklamada bulundu.

  Ürettikleri maskelerin, Güvenli Üretim standartları kapsamında ve hijyen koşullarına uygun olarak üretildiğini belirten Gültepe, Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere pek çok sertifikaya da sahip olduğunun altını çizdi.

  Yüzde 99 koruma sağlıyor

  Gültepe, bununla birlikte, maskelerin en üst koruma sınıfı olan Tip II R’ye tam uygunluk sağladığını ve bağımsız laboratuvarlarca yapılan testlerin de, ürünlerin yüzde 99 koruma sağladığını ortaya koyduğunu ifade etti.

  Tüketicilerin, ürünlerin güvenirliğini kontrol etmek için T.C. Sağlık Bakanlığının Ürün Takip Sistemi (ÜTS) uygulamasından sorgulama yapabildiğini dikkat çeken Gültepe, İşbir Online aracılığıyla e-ticaret siteleri üzerinden satışı yapılan maskelerin İşbir Yatak Uyku Merkezlerinde de satışına başlandığını aktardı.

  Gültepe, tüm tüketicilerin, üstünde İşbir imzasını ve güvencesini taşıyan maskeleri gönül rahatlığıyla kullanabileceklerini ifade etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ