28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pandemi öncesi kârlılığa dönüş 2022’de

  EY (Ernst & Young) 23. Global Sermaye Güven Barometresi'ne göre, iş dünyası liderleri pandemi öncesi kârlılık seviyelerine dönüşün 2022 yılında yaşanacağını düşünüyor.

  Birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetlerinde yöneticiler uluslararası şirketleri değerlendirdi. Değerlendirmeye göre, önümüzdeki 12 aylık dönemde M&A işlemlerinin en çok hız kazanacağı sektörler arasında telekomünikasyon,  finansal hizmetler, otomotiv, teknoloji ve yaşam bilimleri yer alıyor.

  ‘23. Global Sermaye Güven Barometresi’ sonuçları açıklandı

  Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY, (Ernst & Young) farklı sektörlerden üst düzey yöneticilerin ekonomik görünüme ilişkin beklenti ve yakın vadeli planlarını inceleyen ‘23. Global Sermaye Güven Barometresi’ araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

  Araştırma, 52 ülkeden yaklaşık 2.500 orta ve büyük ölçekli şirket yöneticisinin görüşünü yansıtıyor. Binlerce şirket yöneticisinin görüşleri ise iş dünyasında pandemi öncesi kârlılık seviyelerine 2022’de ulaşılacağına işaret ediyor. Pandemi sonrası dönemde büyüme planları bulunan yöneticiler yatırım ve birleşme-satın alma stratejilerini yeniden şekillendiriyor.

  2020 yılı Kasım ayı ve 2021 yılın Ocak ayları arasında gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları; şirket yöneticilerinin görüşlerini yansıtıyor.

  Araştırmaya katılan şirket yöneticilerin faaliyet gösterdiği sektörler ise, telekomünikasyon, finansal hizmetler, teknoloji, tüketici ürünleri ve perakende, yaşam bilimleri, medya ve eğlence, , otomotiv ve ulaşım, hastane ve sağlık hizmetleri, enerji, petrol ve gaz, ileri imalat, madencilik ve metal, konaklama gayrimenkul ve inşaat olarak sıralanıyor.

  İş dünyası bir önceki yıla göre daha iyimser

  Araştırmaya katılan yöneticilerin yüzde 23’ü kârlılığın pandemi öncesi seviyelere 2021 yılında geleceğini tahmin ederken, yüzde 44’ü pandemi öncesi kârlılık seviyelerine dönüşün 2022 yılında görüleceğini öngörüyor. Söz konusu beklentilere bakıldığında ise yöneticilerin ekonomik görünüme dair geçen yıla göre daha iyimser bir duruş sergilediği ortaya çıkıyor.

  Büyüme fırsatlarının en çok Avrupa’da olduğu düşünülüyor

  Araştırmanın bir başka sonucu ise, yöneticiler şirketleri için uluslararası büyüme planları yaptığı yönünde. Yöneticilerin yüzde 39’u Avrupa, yüzde 30’u Asya-Pasifik, yüzde 24’ü ise Amerika’nın gelecek 3 yıllık dönemde en büyük büyüme fırsatlarını sunacağını düşünüyor.

  Pandemi etkileri en büyük tehdidi oluşturmaya devam ediyor.

  Büyüme beklentilerini riske atabilecek faktörlere bakıldığında yöneticilerin yüzde 29’luk bir kesim için pandemi etkileri en büyük tehdidi oluşturmaya devam ediyor. Pandeminin ardından yüzde 19 oranla değişen küresel ekonomik ortam ve yüzde 14 oranla iklim değişikliği de büyüme karşısındaki diğer önemli tehditler olarak öne çıkıyor.

  Araştırmaya katılan yöneticilerin %81 gibi bir oranla büyük çoğunluğu, jeopolitik zorluklar nedeniyle geçen 12 aylık dönemde stratejik yatırım planlarında değişikliğe gitmek zorunda kaldıklarını ifade ediyor.  Bu grupta yer alan yöneticilerin yüzde 64’ü planlanan yatırımları erteleme kararı aldıklarını, yüzde 36’sı ise tamamen sonlandırdıklarını aktarıyor.

  EY Türkiye Strateji ve Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Özge Gürsoy Büyükavşar, araştırma sonuçlarına dair bazı değerlendirmelerde bulundu.

  Pandemi kaynaklı ekonomik şok, geniş kapsamlı değişiklikler getirdi

  Büyükavşar, Covid-19 pandemisi ve beraberinde getirdiği ekonomik şokun, çok sayıda şirket için varoluşsal tehditler yarattığını, buna karşın üst düzey yöneticilerin dönüşüme odaklanarak stratejilerini yeniden şekillendirdiklerini ve geniş kapsamlı değişiklikler gerçekleştirdiklerini belirtti.

  Bu cesur hamlelerin, büyüme fırsatlarını yakalamaya yönelik 2021 gündemlerinin ve iyimser yaklaşımlarının temelini oluşturduğuna dikkat çeken Büyükavşar, şirketlerin, pandemi öncesi performans seviyelerini yeniden yakalamakla birlikte geleceğe dönük gerekli yatırımları gerçekleştirmeyi planladıklarını aktardı.

  Büyüme M&A ve yatırım yoluyla hedefleniyor

  Küresel M&A faaliyetlerinde 2020 yılının ilk yarısında görülen sert düşüşten sonra yılın ikinci yarısında toplam işlem değerinde 2,32 trilyon dolar ile rekor seviyeye ulaşılmıştı.

  Araştırma sonuçları M&A faaliyetlerindeki bu ivmenin gelecek dönemde devam edeceğini gösteriyor. Yöneticilerin yüzde 59’u gelecek 12 aylık dönemde satın alma yapmayı planladıklarını belirtirken, bu grupta bulunan yöneticilerin yüzde 65’i ürün portföyünü genişletmek ve yetkinlikleri geliştirmek için uluslararası alıma odaklanacaklarını ifade ediyor. Telekomünikasyon, finansal hizmetler, otomotiv, teknoloji ve yaşam bilimleri M&A işlemlerinin en çok hız kazanacağı sektörleri oluşturuyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ