26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Novo Nordisk ve EAT’ten Uluslararası Sağlıklı Gıda yarışması

  Novo Nordisk ve EAT’in obeziteyi önlemek için “Uluslararası Sağlıklı Gıda Yarışması” (Healthy Food Challenge) düzenlediği duyuruldu.

  Yarışmada, dünyanın farklı ülkelerinden gelen başvurular değerlendirilerek 3 fikir seçilecek. Seçilen fikirlerin sahipleri yaklaşık 100 bin dolara kadar para ödülü kazanabilecek. Adaylar yarışmaya 19 Mart tarihine kadar katılabilecek.

  Novo Nordisk ve EAT’in düzenlediği “Uluslararası Sağlıklı Gıda Yarışması” dünya genelinde sağlıklı ve sürdürülebilir gıda ortamları yaratarak obeziteyi önlemek için yenilikçi çözümler çağrısında bulunuyor.

  Yarışmaya girecek projelerin yenilikçi ve 2-3 yıl içinde uygulanabilir fikirler olması gerekirken, Yarışma başvuruları novonordisk.com/thehealthyfoodchallenge ve thehealthyfoodchallenge.com internet adresinden yapılabiliyor. Son başvuru tarihi ise 19 Mart olarak açıklandı.

  Yarışma başvurularına rehberlik etmesi amacıyla 28 Şubat’ta ve sonrasında 4 Mart’ta çevrimiçi bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilecek.

  Başvuruların tamamlanmasının ardından yapılacak ilk elemeyi geçen 30 başvuru sahibi, Haziran sonuna kadar projelerini geliştirebilme hakkında sahip olacak.

  Haziran’da yapılacak elemede başvurular arasından yapılan eleme ile proje sayısı 10’a indirilecek. İlk 10’a giren proje sahipleri, Haziran-Eylül arasında belirlenecek bir tarihte projelerini geliştirmek üzere temel eğitim kampına davet edilecek.

  Ekim ayında ise kazanan 3 proje açıklanacak. Seçilecek 3 fikrin hayata geçirilmesi için 100 bin dolara kadar finansman desteği verilecek.

  Merkezi Danimarka’da bulunan global sağlık şirketi Novo Nordisk geleceğe dönük tedavilerle obezite ve diyabeti kontrol altına almaya odaklanırken, küresel bir girişim olan Stockholm Gıda Forumu (EAT); gıda, sağlık ve sürdürülebilirliği bilim, iş dünyası ve karar vericilerden oluşan ortak platformlarda buluşturmayı hedefliyor.

  Obezitenin önlenmesi acil bir küresel sorun

  Günümüzde 650 milyon yetişkini ve 124 milyon çocuğu ve ergeni etkileyen obezitenin önlenmesi acil bir küresel sağlık sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda kalp hastalığı, diyabet ve kansere neden olan obezite, küresel hastalık yükü için de önemli bir risk faktörü.

  Covid-19 salgını ise obezite veya diyabetle ilişkili hastalığa sahip kişilerin bazılarında daha ciddi komplikasyonlara ve bulgulara neden olabiliyor.

  EAT’ın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gunhild A Stordalen da obeziteyi ve diyabeti önlemeye katkıda bulunmanın önemli bir yolunun sistemik gıda zorluklarını ele alarak, daha sağlıklı ve sürdürülebilir gıda ortamları oluşturmak olduğunu belirtiyor.

  Stordalen, şu anda yediğimiz şeylerin hem sağlığımıza hem de gezegenimize zarar verdiğine dikkat çekti. Davranışları değiştirmek için yeni çözümlere ve ortaklıklara ve sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi destekleyen bir gıda sistemine ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

  Kovid-19 sonrası kapıda bekleyen en önemli tehlikeler obezite ve diyabet

  Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise yarışmanın Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede sağlıklı ve sürdürülebilir gıda ortamı oluşturarak diyabeti ve obeziteyi önlemeye yönelik yenilikçi çözümleri teşvik edeceğine inandığını belirtti.

  Dr. Burak Cem, Kovid-19 sonrası obezite ve diyabetin kapıda bekleyen en önemli tehlikeler olduğuna dikkat çektiği açıklamasında yarışmaya dair fikirlerini paylaştı.

  Novo Nordisk’in yaklaşık yüz yıllık tecrübesiyle, kendini diyabet tedavisi ve toplumsal sağlığa adamış bir sağlık şirketi olduğunu hatırlatan Cem, dünyanın en büyük vakfı tarafından yönetilen bir firma olarak, biyoteknolojik ürünlerinin global iş birlikleri ve geleceğe yön veren tedavilerimizle 21. yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri olan diyabeti yenmek ve obeziteyi değiştirmek misyonuyla çalıştıklarını kaydetti.

  Cem, insülinin 100. Yılının kutlandığı bu dönemde, sağlıklı gıdaların erişilebilir olmasını kolaylaştırmaya ve doğru beslenmeye dikkat çekmeye yönelik böyle bir proje başlatmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ