28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Legna Medikal Teknolojileri 1,86 milyon euro değerlemeye ulaştı

  Legna Medikal, iş insanı Semih Koçak’tan 1,86 milyon avro şirket değerlemesi ile yatırım aldığını açıkladı.

  Teknopark İstanbul’un kuluçka merkezi adını duyuran Cube Incubation’da boşaltım sistemine yönelik medikal ürünler geliştiren Legna Medikal firması, iş insanı Semih Koçak’tan 1,86 milyon avro şirket değerlemesi ile yatırım aldığını duyurdu.

  Legna Medikal söz konusu yatırımla; ileostomi (İnce bağırsağın (ileum) bir ameliyat ile karın ön duvarına ağızlaştırılması), kolostomi (kalın bağırsağın bir ucunu karın duvarından çıkaran bir cerrahi ameliyat işlemi) ve ürostomi (idrarın mesaneden uzaklaştırılması işlemi) operasyonlarının ardından koku, sızıntı, gaz çıkışı ve istemsiz yaşanan boşaltım gibi sorunları ortadan kaldırmaya yönelik bir sistem üzerine çalışacak.

  Lenga Medikal’den önemli başarı

  Legna Medikal bu projeyle; Aralık-2020’de dünyada bu alanda benzer bir mekanizma bulunmadığından dolayı Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu’ndan (World Intellectual Property Organization – WIPO) PCT (Patent Cooperation Treaty) üzerinden ‘buluş’ onayı elde ederek önemli bir başarı sağladı

  Önümüzdeki dönemde 3 PCT başvurusu daha

  Legna Medikal 30 ay içerisinde dilediği ülkeden patent başvurusunda bulunabilecek. Proje WIPO’nun tüm klasmanlarından A değerlemesi de ön plana çıkıyor. Şirket önümüzdeki zaman diliminde 3 yeni PCT başvurusu daha yapmayı planlıyor. Böylece tasarım bak koruma altına alınacak.

  Ostomi operasyonlarından olan ileostomi ve kolostomi işlemlerinin ardından birçok hasta boşaltım sistemindeki değişikliğin ardından ortaya çıkan problemleri beraber geçici ya da yaşam boyu bu torbaları kullanmak durumunda.

  WHO verilerine göre; dünyada hemen hemen 10 milyon hasta bu torbaları kullanıyor. Hastaların neredeyse yarısı Asya kıtasında, yüzde 10’u Kuzey Amerika, yüzde 30’u Avrupa’da ve diğer yüzde 10’u farklı ülkelerde kullanılıyor.

  Şirket, Teknopark İstanbul’da yaptığı çalışmalarla; ileri seviye elektronik ve mekanik tasarımı yapay zekâ ve big-data teknolojileriyle bağladığı Ar-Ge çalışmalarıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

  Az gelişmiş ülkelerdeki hastalara ürün hibelerimiz olacak

  Takım olmanın hayalleri gerçeğe dönüştüreceği anlayışını benimsediklerini vurgulayan Legna Medikal CEO’su Onur Tekeli, ‘’Ekibimizle ve iş ortaklarımızla geliştirdiğimiz ürünler, alanında benzersiz çözümler sunan niteliklere sahip oluyor.’’ dedi.

  Tekeli, ‘’Semih Koçak bize, hayalimize ve tabii geliştirdiğimiz mekanizmaya güvenerek bu yatırımı yaptı. 2021 yılı için projenin MVP aşamasını tamamlayacağız, sonrasında yeni bir yatırım turuna çıkacağız. ‘’ duyurusunda bulundu.

  Pazara girecekleri tarihle beraber ilk başta Avrupa ve Türkiye, ardından da Asya ile ABD pazarlarına girmeyi hedeflediklerini anlatan Tekeli, ‘’Belirlediğimiz stratejilerle pazarımızı globalleştireceğimize ve tıbbi cihaz alanında ihracat rakamlarına ciddi anlamda katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

  Bu projede önemli bir sosyal sorumluluk hedeflerinin de olduğuna işaret eden Tekeli, ‘’Hastalar, engelli bireyler, bebekler ve çocuklar için sosyal sorumluluk hedefimiz var. Ürünümüz ticari hale geldiğinde az gelişmiş ülkelerdeki hastalara ürün hibelerimiz olacak. İnsanların hayatını önemli derece etkileyen bu sorunun çözümü için çalışmalarımızı titizlikle sürdüreceğiz.” açıklamasında bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ