19.3 C
İstanbul
Pazar, Haziran 13, 2021

  Kozmetik sektörü yılın ilk çeyreğinde büyüme gösterdi

  Kozmetik ve kişisel bakım markalarını bir araya getiren, Avrasya ve Türkiye’nin lider sektör ve iş birliği platformu BeautyEurasia, 16 – 18 Haziran 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) kapılarını açmaya hazırlanıyor.

  Koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirler Türkiye ve tüm dünyadaki sektörleri etkileyip iş modellerinde değişikliğe neden olurken, kozmetik sektörü dış ticaret hacminde 2021 yılının ilk çeyreğinde artış görüldü.

  Kozmetik sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olan BeautyEurasia’nın 16 – 18 Haziran 2021 tarihlerinde düzenleyeceği fuar öncesinde, sektörün dış ticaret büyüme verileri geleceğe dönük olumlu bir hava oluşmasına neden oldu.

  Özellikle yılın sonraki aylarında olumlu beklentiler, BeautyEurasia’ya katılımcılardan gelecek talebi artırıyor. Yerli katılımcıları yabancı alıcılarla buluşturma imkanı sunması ise BeautyEurasia’yı daha da çekici hale getirirken, sektör için de bir katma değer oluşmasına destek veriyor.

  Kozmetik sektörü yılın ilk çeyreğinde büyüme gösterdi
  Kozmetik sektörü yılın ilk çeyreğinde büyüme gösterdi

  KOZMETİK SEKTÖRÜNDEKİ BÜYÜME DİKKAT ÇEKİYOR

  2020’de kozmetik ürünleri ithalatı ve ihracatı koronavirüs salgınının etkileri altında gerçekleşirken 2021’de de kozmetik ürünlerinin dış ticareti pandemiden etkilenmeye devam ediyor.

  Yılın ilk üç ayında dış pazarların genelinde kapanma ve kısıtlama tedbirleri alınmış olmasına rağmen yılın geri kalanına yönelik iyimser beklentiler sebebiyle ticarette büyüme sürüyor. Buna bağlı olarak ülkemizin ihracatı da olumlu yönde etkileniyor. 2021’in ilk çeyrek döneminde ihracat %3,8 artarak 462,1 milyon dolara çıkarken ithalat ise %5,8 küçülerek 236,4 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

  İÇ PAZARDA HİJYEN VE TEMİZLİK  ÜRÜNLERİ TÜKETİMİNDE HIZLI ARTIŞ YAŞANIYOR

  İç pazarda ise alınan kapanma ve kısıtlama kararları özellikle Ocak ve Şubat aylarında harcamalara sınırlama getirdi. Mart ayında ise harcamalar kısmen hareketlendi. 2021 yılı ilk çeyreğinde harcamalar %28 artarak 3,72 milyar TL olarak kaydedildi.

  Yılın ilk çeyrek bakım ürünleri ve kozmetik fiyatlarında geçen yılın aynı dönemine göre %24 artış görüldü. Bu itibarla ilk çeyrekteki harcama artışının önemli bir bölümü fiyat artışlarından kaynaklandığı için reel harcama artışı ise % 3,2 oldu.

  Kozmetik ürünleri kapsamında yer alan birçok ürüne, salgının etkilerinden korunmak için hızla artan bir talep görülüyor. Buna karşın ihtiyari bakım ve benzeri ürünlere yönelik harcamalarda ise durağanlık devam ediyor.

  Kozmetik sektörü yılın ilk çeyreğinde büyüme gösterdi
  Kozmetik sektörü yılın ilk çeyreğinde büyüme gösterdi

  2021 YILI 2. YARISINDA DIŞ VE İÇ TALEPTE ARTIŞ BEKLENİYOR

  2021’in 2. yarısında dış ve iç talepte artış beklediğini ifade eden Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “Yurt dışında özellikle gelişmiş ülkelerde aşılama hızlandı. Yılın ilk yarısı sonuna kadar aşılamaların tamamlanması bekleniyor. Buna bağlı olarak kısıtlamaların kaldırılması ile yılın 2. yarısında talepte büyüme hızlanacaktır. Türkiye’nin ihracatında da yılın 2. yarısında daha hızlı büyüme bekliyorum. Yurt içi pazarda ise kademeli toparlanma olacaktır.

  Aşılamanın yaz ayları boyunca sürmesi ve iyileşme oranlarının son çeyrekte yükselmesi beklendiğinden dolayı iç pazarda 2. ve 3. çeyrekte daha yavaş son çeyrekte ise daha hızlı büyüme olacağını umuyorum. İthalat ise yavaş toparlanma ve yüksek döviz kurları sebebiyle daha düşük seyredecektir. Kozmetik ürünleri içinde temizlik malzemeleri ve ürünleri, bebek hijyen ürünleri, hijyen ürünleri, kolonya ve benzeri müstahzarlara olan talep iç pazarda sürükleyici olmaya devam edecektir. 2021 yılının 2. yarısında dış ve iç talepte artış yaşanacağını öngörebiliriz.”

  Sözlerine BeautyEurasia’nın 2021 yılı hedefleri konusunda bilgiler paylaşarak devam eden Hyve Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen “Hyve Group olarak Avrasya Bölgesi ve Türkiye’deki engin tecrübe ve uzmanlığımızı, grubumuzun mevcut güçlü küresel ağı ile birleştirerek kozmetik sektörünün gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

  BeautyEurasia ile sektörde yer alan farklı paydaşları bir araya getiriyor, yüzlerce katılımcı ve ziyaretçinin endüstride yer alan gelişmelerden haberdar olmasını sağlıyoruz. 16-18 Haziran 2021 tarihlerinde gerçekleştireceğimiz fuar ile sektör için itici güç olmayı ve katma değer sağlamayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

  Kozmetik sektörü yılın ilk çeyreğinde büyüme gösterdi
  Kozmetik sektörü yılın ilk çeyreğinde büyüme gösterdi

  KATILIMCILAR BEAUTYEURASİA’YI HEYECANLA  BEKLİYOR

  Firma olarak BeautyEurasia fuarını Türkiye’de yapılan en prestijli fuarlardan bir tanesi olarak gördüklerinin altını çizen Dermokil İcra Kurulu Üyesi Nedim Murat Karaca “Yeni ürünlerimizi tanıtmak ve fuarın sunduğu ihracat fırsatlarını değerlendirmek amacıyla BeautyEurasia 2021’deki yerimizi aldık. BeautyEurasia’dan beklentimiz, yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz ile tekrar bir arada olarak portföyümüze yeni iş ortakları kazandırmak ve 2021 yılı için açıklayacağımız yeni projelerimizi misafirlerimize tanıtıp onların değerli fikirlerini almak olacak.

  Cilt bakım, saç bakım ağız bakım ve vücut bakım kategorilerindeki ürünlerimizin yanı sıra, 2021 yılı içinde hayata geçireceğimiz yenilikçi ürünlerimizin de lansmanını yapmayı planlıyoruz. Bununla beraber pandemi sonrası oluşabilecek dünya ekonomisindeki açılmaların bir provasını da fuarda yapacağız. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin geçtiğimiz yıl iptal edilen veya ertelenen fuarlar sebebiyle bu sene BeautyEurasia’ya yoğun ilgi göstereceğini düşünüyoruz ve heyecanla 16 Haziran’ı bekliyoruz” şeklinde konuştu.

  BeautyEurasia ile ilgili düşüncelerini paylaşan Novon CEO’su Erdal Köktürk “BeautyEurasia bizim daha önce yer aldığımız çok önemli bir fuar. BeautyEurasia’da yerli ve yabancı ziyaretçilerimiz ile buluşarak zengin ürün çeşitliliğimizi sergilemeyi ve tanıtmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda kozmetik sektörünün önemli firmaları ve isimleri ile bir araya geleceğimizden dolayı BeautyEurasia bizim için çok büyük fırsatlar oluşturuyor” dedi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ