11.7 C
İstanbul
Cuma, Aralık 2, 2022

  Kozmetik sektörü 2020’de hijyen malzemeleri üreterek ayakta kaldı

  Kozmetik sektörünün 2020 yılını değerlendiren Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin, "Salgının ilk günlerinde daralma gösteren sektörümüz, bu krizi hijyen malzemeleri talebini karşılayarak aştı. Bu yılki hedefimiz Çin pazarı olacak" dedi.

  Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin, kozmetik sektörünün 2020 yılını değerlendirdi, yıl başında Covid-19 nedeniyle sınırların kapanmasının, ihracatçı firmaların zor durumda bıraktığını aktardı. Salgının ilk günlerinde daralma yaşanan kozmetik dünyasının, bu krizi hijyen malzemeleri ihtiyacını karşılayarak aştığını dile getiren Zengin 2020 yılının ilk 8 ayında 2019 yılının ihracat rakamlarına ulaşıldığını belirtti.

  Pandemi nedeniyle dünya ekonomisinin durma noktasına geldiği 2020 yılının kozmetik sektöründe yarattığı etkileri değerlendiren Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin, pandemi nedeniyle küresel ekonominin büyük bir daralma yaşarken kozmetik sektörünün de bundan payına düşeni aldığını aktardı.

  2020 başında Covid-19 sebebiyle sınırların kapanmasının, ihracatçı firmalarımızı zor durumda bıraktığını dile getiren Zengin, insanların eve kapanmasıyla dış ve iç pazarda renkli kozmetik malzemelerine olan talebin azaldığını ifade etti. Zengin,Salgının ilk günlerinde daralma gösteren kozmetik sektörü, bu krizi hijyen malzemeleri talebini karşılayarak aştı.” şeklinde konuştu.

  2020’nin ilk 8 ayında 2019 rakamlarına ulaşıldı

  Kozmetik üreticilerinin bu fırsat sayesinde çalışmalarına devam edebildiğini söyleyen İbrahim Zengin, sınırların açılmasının ardından başlayan ihracatın son zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığını ifade etti ve ihracat rakamlarına dair bilgiler paylaştı:

  İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) verilerine göre 2020 yılının Ocak – Ağustos arasındaki dönemde dezenfektan ihracatı %815,75, kolonya ihracatı %228,99, sabun ihracatı ise %43,65 arttı. 2020 yılının ilk 8 ayında 2019 rakamlarına erişildi. Pandemiden en çok etkileneceği tahmin edilen kozmetik sektöründe koşullara uyum sağlayarak farklı ürünlere yönelenler süreçten etkilenmedi.

  İhracatımız %45 artarken ulaştığımız ülke 75 oldu

  Giz Kozmetik olarak 2020 yılında büyümeyi sürdürdüklerini belirten Giz Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Zengin, ihracatlarının %45 arttığını, özellikle PL (Özel Markalı Ürün) ve OEM (Orijinal Ürün Üretimi) grubunda dünyaca ünlü 15 yeni küresel partnerle 40’a yakın yeni ürün ortaya çıkardıklarını belirtti.

  Ürünlerinin ABD’den Hong Kong’a, Avrupa’dan Afrika’ya dünyanın 75 ülkesine ulaştığını belirten Zengin, 2021 yılında kendi markalarıyla da büyümeyi planladıklarını aktardı. İbrahim Zengin, Cosmoprof fuarında ‘High End’ kategorisindeki markamız Gizzene’nin lansmanını yapacağız. 2021’de renkli kozmetik markalarımıza ek olarak yüksek kaliteli EDT, EDP ve Dermadhose markalı kişisel bakım serilerimizi de tanıtacağız. Şu an global katlı pazarlama şirketlerinden yeni 2 iş ortağımız ile sözleşmelerimizi tamamlamak üzereyiz. İhracatımıza Mauritius, Meksika, Panama ve Ekvador gibi yeni ülkeleri ekliyoruz.” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ