28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Kärcher: Buharlı temizlik makinesi satışları yüzde 1000 arttı

  Temizlik ve hijyenin her zamankinden daha fazla önem kazandığı şu günlerde, Kärcher, buharlı temizlik makinesi satışlarının yüzde 1000 arttığını duyurdu.

  Kärcher

  Alman devi Kärcher, Türkiye’de ve dünyada temizlik teknolojilerinin öncüsü olmaya devam ediyor. Markanın Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gökmen, online satışlarda 10 kat artış yakaladıklarını açıkladı. Bununla birlikte, pandemi döneminde buharlı temizlik makinelerine olan ilginin ise satışlarına yansıdığını ve yüzde 1000 oranında tarihi bir artış yakaladıklarını ifade etti.

  Kärcher’ın Türkiye Genel Müdürü Gökhan Gökmen, hedeflediklerinin 2021 yılında profesyonel iş kolundaki marka bilinirliği ve pazardaki lider konumunlarını sağlamlaştırarak korumak olduğunu söyledi.

  Gökhan Gökmen, Türkiye’de özellikle son 5 yıldır atağa geçtiklerinin altını çizdi.  Ev&bahçe ve profesyonel alana yönelik ürünleriyle  Türkiye’de başarılı bir gelişme gösterdiklerini de vurgulayan Gökmen, Türkiye cirolarının yüzde 75’inin profesyonel ürünlerden, yüzde 25’inin ise ev & bahçe ürünlerinden oluştuğunu anlattı.

  Buharlı temizlik makinesi satışlarında tarihi artış

  Gökmen, temizlik ve hijyenin farklı kavramlar olduğunun bilincinin pandemi dönemi ile artmasının satışlarına yansıdığını belirtti. Özellikle buharlı temizlik makineleri satışlarında ciddi artış kaydettiklerini belirten Gökmen, şu bilgileri verdi:

  “Evlerde sağlık açısından en önemli konu hijyeni sağlamak. Pandemi sürecinde temizlik ve hijyenin farklı kavramlar olduğunu anlatan tüketicilerimize yönelik çalışmalarımız oldu.

  Kärcher buharlı temizlik makinelerine olan ilgi de virus ve bakterileri yüzde 99.99 oranında öldürüyor olması nedeniyle önemli ölçüde arttı. Şu an Türkiye’de sayıları 120 bin’in üzerindeki hanede buharlı temizlik makinelerimiz bulunuyor. Buharlı temizlik makineleri satışlarımızda bir devrim yaşandı diyebiliriz, yüzde 1000 artış kaydettik.

  Sadece evlerde değil hastaneler, oteller, AVM’ler, metrolar ve fabrikalarda da kullanılıyor, hijyen sağlıyor, hızlı ve ekonomik olması nedeniyle de tercih ediliyor. Genel anlamda satışlarımız ise 2020 yılında TL bazında yüzde 45 oranında arttı.”

  Online satışa ilgi büyük

  Gökhan Gökmen, salgın ile birlikte, tüketicilerin online alışverişe çabuk adapte olduğunu söyledi. Ayrıca, daha önceden online satışların ağırlık kazanacağını öngördüklerini ve özellikle online satış kanallarındaki etkinliklerimizi artırdıklarının altını çizdi. Pandemi sürecinde ise Türkiye’de online satış cirolarının olağanüstü bir artışla 10 katına çıktığını ifade eden Gökmen, “Kärcher Türkiye’nin toplam cirosundaki online satışlarımızın ciro payı yüzde 4’e ulaşmış bulunuyor” dedi.

  Ürünlerimiz karaborsada satılmış

  Gökmen, pandemi sürecini sömüren bir firma olmadıklarını ancak hijyenin öneminin arttığı pandemi sürecinde bazı fırsatçıların buharlı temizlik makinelerini karaborsadan normal fiyatının 4 – 5 katı ile satışa çıkardıklarını gördüklerini aktardı. Hukuki süreci hemen başlattıklarını ve tüketicilerin haklarını korumak için bir avukat ordusu ile mücadele ettiklerini söyleyen Gökmen, şöyle konuştu;

  “Buharlı temizlik makinelerimizin karaborsada, çok yüksek fiyatlarla satılarak tüketicilerin kandırıldığını öğrenince hukuki mücadelenin dışında, insanları bilgilendirmeye yönelik uyarıcı ilan çalışmaları yaptık. Tüketicilerimize ürünün gerçek fiyatını bildirerek bunun üzerindeki fiyatla satış yapanlardan kesinlikle ürünlerimizi almamaları konusunda bilgilendirdik. Bu çalışmalarımız sonucunda tüketicilerden çok olumlu tepkiler aldık. Sağladığımız bu güven bağıyla marka bilinirliğinde 1 yılda 5 – 6 yıllık yol aldığımızı söyleyebilirim.”

  Ernst & Young: Türkiye’de özel hastane pazarı daraldı

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ