20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Kabızlık tedavisinde yapay zeka teknolojisi!

  Yerli biyoteknoloji şirketi Enbiosis, Genel Cerrah Doç. Dr. Çiğdem Arslan yürüttüğü çalışmalar sonucu mikrobiyoma özel beslenme yolu ile kronik kabızlıkta geliştirdiği tedavi yöntemi, standart tedavi yöntemlerine göre altı kat daha başarılı oldu.

  Klinik çalışma; 18 hasta takip, 20 hasta kontrol grubunda olmak üzere 38 idiyopatik(nedeni bilinmeyen kronik kabızlık) kronik kabız hasta üzerinde gerçekleştirildi.

  Yaptığı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren yerli biyoteknoloji şirketi Enbiosis, kabızlık hastalığının tedavisinde çığır açacak bir tedavi yöntemi geliştirdi. Enbiosis’in, Medipol Hastanesi bünyesindeki uzmanlardan Doç. Dr. Çiğdem Arslan ile, 18’i takip,20’si kontrol grubunda olmak üzere 38 idiyopatik (nedeni bilinmeyen kronik kabızlık grubu) kronik kabız hasta üstünde bir klinik çalışma gerçekleştirdi. Yapay zekâ teknolojisi ve kişiye özel beslenme programı ile bağırsakta bakteri dengesinin sağlandığı klinik çalışma, standart prosedürlere (ameliyat, ilaç tedavisi ve besin önerileri) kıyasla altı kat daha başarılı oldu.

  Çalışma boyunca kontrol grubunda doktorun önerdiği tedavilerin yanında, altı haftalık Akdeniz tipi beslenme programı uygulandı. Takip grubu ise hastaların mikrobiyom profilinin sağlık durumunu yapay zekâ desteğiyle tespit eden Enbiosis Mikrobiyom Analizleri sonucuna göre kişiye özel beslenme planı ile takip edildi. Klinik çalışmaya başlamadan önce ve altı haftalık süreç sonunda kontrol ve takip olmak üzere tüm hastaların kabızlık durumunu değerlendirmek için “Hasta Kabızlık Değerlendirme Formu (PAC-QoL)” uygulandı. Enbiosis Mikrobiyom Terapisi ile takip edilen hastaların kabızlık anket skorları yaklaşık üç kat iyileşme gösterirken, mikrobiyom tedavisi ile takip edilen grubun kontrol grubuna kıyasla altı kat daha fazla iyileşme oranı elde edildi.

  Klinik çalışmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Çiğdem Arslan şunları söyledi: ”Fonksiyonel kabızlık, hasta açısından tedavi memnuniyetinin ve hekim açısından mesleki tatminin en düşük olduğu hastalıklardan birisi. Güncel medikal ve cerrahi tedavilerle kabızlık hastalarının çok küçük bir kısmında fayda sağlayabiliyoruz. Henüz küçük bir hasta grubunda uyguladığımız mikrobiyom tedavisi ile ilgili çalışmamızın sonuçları oldukça sevindirici. Bu zor hasta grubunda çok başarılı ve tatmin edici sonuçlar aldık. Hastalarımız bir ilaç ve katkı kullanmadan, yalnızca kendi mikrobiyomlarını tanıyarak kronik kabızlıktan kurtuldular. Mikrobiyom tedavisinin kronik kabızlıkta geleceğin tedavisi olduğuna inanıyorum”

  Kabızlık tedavisinde yapay zeka teknolojisi!

  BAĞIRSAK EKOSİSTEMİNİN İYİLEŞME SÜRECİNİ DESTEKLEYECEK PREBİYOTİK GELİŞTİRİLİYOR

  Enbiosis, yapılan klinik çalışmada elde edilen verilerden yola çıkarak, bir de kronik kabızlığa özel prebiyotik çalışması da başlattı. Şirket, bu çalışma ile kronik kabızlık problemi çeken hastaların bağırsak ekosistemini yalnızca beslenme yolu ile değil prebiyotiklerle de iyileştirmeyi hedefliyor. Bu ürünün Ağustos 2021 sonu itibarıyla hastaların kullanımına sunulması planlanıyor.

  Dikkat! Kolon kanseri solda ve sağda farklı belirti veriyor

  Fazla vitamin kullanımı kansere yol açabilir!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ