28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Sabro’nun yeni hedefi plastik içermeyen ıslak mendil üretmek

  Yıllardır kullanımda olan ıslak mendiller, pandemi ile birlikte hayatımızın bir vazgeçilmezi olmuş durumda. Ancak merdivenaltı üretilen ıslak mendiller sağlığı tehdit ediyor.

  Sapro

  Islak mendile olan talep koronavirüs salgını ile artarken bu durum sağlıksız ortamlarda üretimi yapılan ıslak mendillerin de piyasaya sürülmesine neden oldu. Islak mendil alanında Türkiye’nin öncü şirketi Sapro’nun Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül ise vatandaşlara bu konuda uyarılarda bulundu.

  Ruhsat tarih ve numarası yer alan ürünleri tercih edin

  Murat Gönül, testleri tamamlanmayan çok sayıda ürünün piyasada yer aldığına dikkat çekerken tüketicilerin dezenfektan ve antibakteriyel ürün paketlerinin üzerinde Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat tarih ve numarası yer alan ürünleri tercih etmelerini söyledi.

  Islak mendil üretiminde Türkiye’nin ihracat lideri olan ve ürettiği markalı ürünleriyle piyasanın % 40’ını domine eden Sapro, koronavirüsle birlikte ıslak mendile yönelik talebin arttığını ve tüketicilerin ürün satın alırken dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

  Sapro Genel Müdür Yardımcısı Murat Gönül, güvensiz üretilen ürünlerde artış olduğuna dikkat çektiği açıklamasında, son zamanlarda ıslak mendile yönelik ilginin artmasının ardından tüketicilere uyarılarda bulundu.

  Murat Gönül, piyasada, Avrupa Birliği regülasyonları kapsamındaki hijyen standartlarına uygun şekilde üretim yapamayan, yeterli tecrübe ve bilgiye sahip olmayan üreticilerin olduğunun altını çizdi. Bu kurumların üretim alanlarında yeterli hijyen sağlayamadıklarını ve ıslak mendil bileşenlerinin tamamını kontrol edemedikleri için hataya her zaman açık olduklarını vurguladı.

  Bebek için kullanılan ıslak mendillerde alkol olmamalı

  Gönül, hijyen ürünlerine ihtiyaç duyulan bu süreçte, biyosidal ve dezenfektan ürünler için alınması gereken ruhsatları almadan ve etkinlik testleri yapılmadan birçok ürünün yerel mağazalarda raflarda satılabildiğini aktardı. Ayrıca “Öncelikle tüketiciler hangi tür ıslak mendil aradığına dikkat etmeli. Kullanım amacına göre de seçim yapılmalı” ifadesini kullandı.

  Bebek için kullanılan ıslak mendillerde kesinlikle alkol olmaması gerektiğini de vurgulayan Gönül, ürünün cilde uyumlu bir formül yapısının olmasının, nonwoven (kumaş) malzemesinin yumuşak ve hijyenik olmasının önemli olduğuna işaret etti. Gönül, dezenfektanlarda alkol bulunduğunu aktardı ve bakterilerin yok edilmesi gerekli olduğunun altını çizdi.

  Gönül, ıslak mendillerin hiçbirinde asla boyar madde kullanılmamış olması gerektiğini söyledi ve antibakteriyel, hijyenik ya da dezenfektan ürünler için bütün standartların yerine getirilmesinin, bunun kanıtlanması ve ruhsatlarının alınmasının gerekliliği konusunda uyarı yaptı.

  Sağlık Bakanlığı ruhsat tarih ve numarasının bu tip ürünlerin ambalajlarında yer aldığını söyledi.

  Çevreye dost ürünler önemli

  Murat Gönül, Sapro olarak çevreyle dost ürünlere büyük önem verdiklerini de belirtti. Bununla birlikte plastik içermeyen suda çözünür ıslak mendil kumaşı (nonwowen) için Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Bir numaralı amaçlarının ise hijyeni aşılarken diğer taraftan çevreyi korumak olduğunu aktardı.

  Kärcher: Buharlı temizlik makinesi satışları yüzde 1000 arttı

  Ernst & Young: Türkiye’de özel hastane pazarı daraldı

  Farmasi 500 Milyon dolar ciro yaptı, 10. fabrikasını açıyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ