26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Gene2info Doğu Avrupa Pazarı’na açıldı

  Küresel biyoinformatik sektörünün Türk oyuncusu Gene2info, Doğu Avrupa ve yakın coğrafyaya açılma stratejisi doğrultusunda Bulgaristan Temsilciliği’ni faaliyete geçirdi. 

  Gene2info

  Genetik hastalıkların teşhisine yönelik olarak geliştirdiği biyoinformatik çözümleri ve tanı kitleri ile teşhis giden süreci hızlandıran Gene2info, 2021 yılına yeni bir girişimle adım attı. Firma, insan sağlığı ve yaşamını iyileştiriyor

  Gene2info Bulgaristan Temsilciliği sayesinde Doğu Avrupa’dan örnekler Türkiye’ye gelecek, biyoinformatik ve genetik analizleri yapılacak. Orta vadede Doğu Avrupa’da da bir genetik analiz laboratuvarı ile test sürecini yerelde gerçekleştirmeyi hedefleyen Gene2info, biyoinformatik inovasyonlar aracılığıyla insan sağlığını ve yaşamını iyileştirmeyi planlıyor.

  “Uçtan uca bir çözüm sunuyoruz”

  Gene2info Kurucu Ortağı Bahadır Onay, genetik tanı alanında nadir hastalıklarla ilgili çalışan hekimlere uçtan uca bir çözüm sunduklarını belirtiyor. Onay, genetik hastalıkların teşhisine dair kesin sonuç veren genetik tanı kitlerini kullanarak yeni nesil dizi analizi (Next Generation Sequencing-NGS) çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

  Onay, Genel olarak yeni teknoloji olan NGS temelli genetik analiz çalışmaları konusunda Türkiye’nin birçok ülkeden daha ileride olduğunun da altını çizdi. Gene2info olarak, Türkiye’de olduğu gibi genetik analiz hizmetini Doğu Avrupa’da da hızlı bir şekilde ve daha uygun şartlarda sunacaklarını söyledi.

  Avrupa’da şu anda nadir hastalık tanı pazarının 2019 yılında 3,9 milyar dolara ulaştığını aktaran Onay, bu oranın dünya pazarının yüzde 23’ünü oluşturduğunu belirtti ve firmalarının öncelikle bu pazardan pay almayı hedeflediğini söyledi.

  “İnsan yaşamını iyileştirmeyi amaçlıyoruz”

  Uzun yıllar Avrupa’daki uluslararası ilaç firmalarında üst düzey yönetici ve genel müdür olarak görev alan Gene2infoBulgaristan Temsilcisi Kiril Dimitrov ise konuya dair yaptığı açıklamada “Geleceğin tıbbı olarak görülen biyoinformatik sektörünün güçlü oyuncularından Gene2info’nun Doğu Avrupa’daki ilk kuruluşunu temsil etme şerefine sahip olduğum için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum.” dedi.

  Bulgaristan temsilciliğini, Gene2info’nun yurt dışındaki pazarda büyümesi için çok önemli bir adım olarak gördüğünü ifade eden Dimitrov  Gene2info olarak biyoinformatik alanının sunduğu yeniliklerle insan yaşamını iyileştirmeyi amaçladıklarını aktardı.

  Gene2infoBulgaristan Temsilcisi Kiril Dimitrov

  Dimitrov, “Doğu Avrupa’daki hastalara, sağlık mensupları ve ilaç şirketlerine yenilikçi çözümlerimizi sunmaya ve onlara Gene2info’nun sunduğu benzersiz hizmetinden yararlanma fırsatı sağlayacağımız için büyük heyecan duyuyorum.” şeklinde konuştu.

  Daha düşük maliyetle daha hızlı tanı

  Gene2info geliştirdiği biyoinformatik yazılımlar ve genetik yeni nesil genetik tanı kitleri ile tanıda hız kazandıran ve maliyeti düşüren etkin çözümler üretmeye devam ediyor. Firma şu dönemde özellikle nadir hastalıkların tanı sürecine odaklanmış vaziyette.

  Genetik testler çoğunlukla yurt dışında yapıldığı için bir testin sonucunun alınması ortalama 10-12 hafta sürüyor. Bu testlerin maliyetlerinin yüksek olması da ayrı bir handikap oluşturuyor. Bununla birlikte, genetik testin yurt dışında yapılması halinde, oluşan genetik veri yurt dışında tutuluyor, bu da Türkiye’de geçerli regülasyonlara göre sorun oluşturabiliyor.

  Gene2info’nun temel farkı ise tüm genetik tanı sürecini düzenli olarak bir hafta gibi bir sürede ve tamamen yurt içinde tamamlıyor olması. Genetik tanı konusunda, nadir hastalıklarla ilgili çalışan tüm hekimlere uçtan uca bir çözüm sunuluyor. Biyolojik örneğin doktordan alınması, anlaşmalı laboratuvarlarda hastalığa özel geliştirilen genetik tanı kiti ile biyolojik örnekten DNA’nın ayrılması, Yeni Nesil Dizileme yöntemleriyle DNA’nın dizilenmesi ve yapay zeka destekli biyoinformatik analizle medikal genetik tanı raporunun oluşturulmasına kadar tüm ihtiyacı karşılıyor. Biyolojik materyaller ve genetik veri ülke sınırları içinde kalıyor.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ