28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  GE Sağlık ve Teknopol İstanbul’dan stratejik iş birliği

  GE Sağlık ve Teknopol İstanbul, tıbbi görüntülemede yapay zekâ tabanlı yazılım geliştirme sürecini hızlandırmak için ilk stratejik iş birliğine imza attı

  GE Sağlık ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Teknokenti (Teknopol İstanbul) merkezli Curea, Türkiye’de yapay zekâ tabanlı sağlık yazılımı geliştirme sürecini hızlandırmak amacıyla birlikte çalışıyor.

  GE Sağlık ile İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Radyoloji Hizmetleri Koordinatörü ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakkı Muammer Karakaş, tıbbi görüntülemede yapay zekânın(AI) gelişimini hızlandırmaya yönelik ülkede yapılan ilk stratejik iş birliğini duyurdu.

  Ekibe Prof. Dr. Karakaş liderlik edecek

  Prof. Dr. Karakaş, Teknopol İstanbul’da yeni kurulan Curea şirketi altında toplanan seçkin radyologlar, klinisyenler, farklı disiplinlerden bilim insanları, yazılım geliştiricileri ve üst düzey veri bilimcilerinden oluşan araştırma ve geliştirme ekiplerine liderlik edecek.

  Bu uzman ekip, GE Sağlık’ın Edison Health Services yazılımlarını kullanarak, hastalara tanı koymak ve tedavi etmek amacıyla bilimsel çalışma çerçevesindeki hedef hastalıkların tespit edilmesi, sınıflandırılması ve bunların şiddet derecelendirmesiyle beraber kontrastlı spektral mamografi (CESM) yoluyla meme lezyonlarının otomatik saptanması ve sınıflandırılması üzerine çalışmalar yapacak

  Tıbbi görüntülemedeki gelişmeler, hastalıklar ve bu hastalıkların tedavileri hakkında edinilen bilgiler devamlı artırırken, elde edilen veri miktarının da artmasını da sağlıyor. Her hastanın, kişiselleştirilmiş tıbbın getirilerinden yararlanabilmesi için bu verileri hızlı bir şekilde toplamak, standart ve anlamlı hale getirmek üzere yeni yapay zekâ tabanlı araçlara ihtiyaç duyuluyor.

  Türkiye’de bir yapay zekâ sağlık ekosisteminin yapılandırılmasına öncülük edecek.

  Fakat tıbbi görüntülemede yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesi için çok miktarda yüksek kalitede açıklamalı verilere, gelişmiş tasarım görsel özelliklerine ve geliştirme ile edilen bilgileri izleme beceresine sahip olmak gerekiyor. Ve bu oldukça zor bir süreç olabiliyor. CUREA ve GE Sağlık arasındaki iş birliği, Sağlık Bilimleri Üniversitesi tarafından sağlanan büyük ölçekli klinik ve radyoloji verilerinden ve Prof. Dr. Karakaş liderliğindeki araştırma ve geliştirme ekiplerinin yapay zekâ konusundaki bilgilerinden faydalanarak yapay zekâ çözümlerinin geliştirilmesini hızlandıracak ve Türkiye’de bir yapay zekâ sağlık ekosisteminin yapılandırılmasının öncülüğünü edecek.

  İş birliği ile ilgili yorum yapan Prof. Karakaş, Türk klinik bilim insanlarının, yazılım geliştiricilerinin ve veri bilimcilerinin GE Sağlık Edison Health Services’in sağladığı gücü kullanarak Türkiye’deki hastalıkların tanı ve tedavisine önemli ölçüde değer katabilecek yapay zekâya dayalı uygulamalar oluşturmak için kapsamlı veri setlerimizden yararlanabileceklerini ifade etti.

  Karakaş, bu durumun, sağlık hizmetlerinde yapay zekâ gelişimi için İstanbul’u küresel bir merkez haline getirme potansiyeline sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda akıllı klinik analiz ve operasyonel yönetim çözümlerini artırma ve bunları dünya genelindeki radyologların ve sağlık uzmanlarının kullanıma sunma becerisine sahip organik bir bağlantı teşkil ettiğini aktardı.

  GE Healthcare Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Türkiye Genel Müdürü Nael Dabbagh de iş birliği ile ilgili bir açıklamada bulundu.

  Nael Dabbagh, bu heyecan verici iş birliğinin Türk girişimcilerine, araştırmacılarına ve radyologlarına kademeli olarak Türkiye ve diğer ülkelerdeki hastalıkların tanı ve tedavi süreçlerini önemli ölçüde geliştirebilecek olan tıbbi görüntülemeye yönelik yapay zekâ uygulamaları geliştirme olanağı sunacağını belirtti. Dabbagh, ayrıca bu iş birliğinin, Prof. Dr. Karakaş ve ekibinin liderliği ve vizyonu sayesinde Türkiye ve tüm bölge için sağlık hizmetlerinde yapay zekâ geliştirmeye yönelik bir ekosistem oluşturma yolunda atılan önemli bir adım olduğunu ifade etti.

  Akıllı görüntüleme cihazlarında hızlı ve güvenli bir şekilde kullanılabilir.

  Edison Health Services, sağlık hizmetlerinde dijital uygulamaların geliştirilmesi ve kullanılması için açık ve genişletilebilir yapıda modern bir mimaridir. Bu araçlar ile sağlık hizmetlerinde operasyonel, klinik ve finansal sonuçları hedefleyen uygulamalar kolaylıkla geliştirilebilir. Edison Health Services kullanılarak geliştirilen uygulamalar bulutta, tesiste (örn. GE Sağlık Edison HealthLink cihazı aracılığıyla) ya da doğrudan akıllı görüntüleme cihazlarında hızlı ve güvenli bir şekilde kullanılabilir.

  Avrupa’da duyurulan önceki yapay zeka iş birlikleri, yapay zeka karakterizasyon araçlarıyla karaciğer kanserinin yönetimine ve beyin kanseri tedavilerinin doğruluğu ve kişiselleştirilmesine akciğer hastalıkları tanısı ve prognozuna ya da görüntüleme araçları ve çok disiplinli konsültasyon toplantıları aracılığıyla hasta takibine odaklanmıştı. Benzer şekilde, yakın zamanda başlatılan EMEA Edison™ Accelerator hem dünya hem de bölge için Orta Doğu, Avrupa ve Afrika’da bir girişimci-sağlık hizmeti sağlayıcısı iş birliği programıdır. Program, inovasyonun ön safhalarında yer almak isteyen sağlık hizmeti sağlayıcılarını ve değer önerilerini geliştirmek için GE Sağlık ekosisteminden ve danışmanlığından yararlanmak isteyen girişimcileri bir araya getirmektedir.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ