11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Diyabet ve kronik hastalıkların önlenmesi için 238 milyon TL yatırım

  Novo Nordisk ve Toronto Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre diyabet ve kronik hastalıkların önlenmesine yönelik 238 milyon TL’lik ortak yatırım yapılacak.

  İş birliği kapsamında insülinin keşfinin 100. yıldönümü de kutlanacak. İki kurum 100 yıl sonra diyabetle yaşayan insanların hayatını iyileştirmek ve Tip2 diyabeti önlemek iddiasıyla yeniden iş birliği imzalayacak.

  Küresel mücadele desteklenecek

  Novo Nordisk tarafından Toronto Üniversitesi ile birlikte Sağlıklı Toplum Network’ü kurulması amacıyla 238 milyon Türk lirası tutarında yatırım yapılacağı açıklandı. Projede, daha sağlıklı kentsel popülasyonların desteklenmesine yönelik yeni metotlara odaklanılacak.

  Kurulacak iş birliği ile, diyabet ve diğer ciddi kronik hastalıklara karşı yürütülen küresel mücadeleyi desteklemek için üniversitenin halk sağlığı araştırmalarındaki uzmanlığıyla, eğitim programlarından yararlanılacak. Merkezi Toronto Universitesi Mississauga’da olacak yeni network; Dalla Lana Halk Sağlığı Okulu, Temerty Tıp Fakültesi ve University of Toronto Mississauga iş birliği ile kurulacak.

  İnsülin, Toronto Üniversitesi’nde Frederick Banting, Charles Best, J.J.R. MacLeod ve James Bertram Collip’den oluşan bir araştırma ekibi tarafından 1921’de keşfedildi. İnsülini ilk kez geniş ölçekte üretenler arasında Novo Nordisk de bulunuyordu ve dünyanın dört bir yanına sunula bu hayat kurtaran tedavi Toronto Üniversitesi laboratuvarlarından çıkmıştı.

  100 yıl sonra yeniden iş birliği

  Aradan 100 yıl geçtikten sonra, Novo Nordisk ve Toronto Üniversitesi diyabetle yaşayan insanların hayatını iyileştirmek ve tip 2 diyabet hastalığını önlemek iddiasıyla yeniden iş birliğinde bulunacak.

  Toronto Üniversitesi Başkanı Meric Gertler, insülinin keşfinin 100. yıldönümünü kutlarken bir kez daha Novo Nordisk ile iş birliği yapacak olmaktan heyecan duyduklarını belirtti. Novo Nordisk’in diyabet ve diğer ciddi hastalıklarla yaşayanlara yardımcı olmanın önemini bilen bir şirket olduğunun altını çizen Gertler, bu tarihi yatırımların, üniversite için araştırma ve eğitim olanakları sağlayacağını ifade etti.

  Gertler, bu projenin sağlık sektöründeki iş ortaklarının uzmanlığını bir araya toplayacağını ve sadece Kanada’da değil, dünya genelinde kronik hastalıklarla mücadele eden insanlar için gerçek bir fark yaratacağını vurguladı.

   Diyabet ve kronik hastalıkların önlenmesi için 238 milyon TL yatırım
  Diyabet ve kronik hastalıkların önlenmesi için 238 milyon TL yatırım

  Yenilikçi ilaçlardan daha fazlası gerekli

  Novo Nordisk CEO ve Başkanı Lars Fruergaard Jørgensen, şirketin obezite, diyabet ve diğer ciddi kronik hastalıkları yenme hedefinin yalnızca yenilikçi ilaçlardan çok daha fazlasını gerektirdiğini belirtti.

  Jørgensen, insülinin keşfedilmesinden 100 yıl sonra toplumun tip 2 diyabetle obezitenin temel nedenlerinin üzerine gitmesine yardımcı olmak üzere bir kez daha Toronto Üniversitesi ile iş birliği yapacak olmaktan gurur duyduklarını dile getirdi.

  İnsülinin dünyanın dört bir köşesinde milyonlarca hayat kurtarmadaki başarısını kutladıklarını söyleyen Jørgensen, taahhütlerini bu ciddi kronik hastalıkların önlenmesine yönelik olarak genişlettiklerini ifade etti.

  Novo Nordisk’in yapacağı 119 milyon Türk lirası tutarındaki yatırım, Toronto Üniversitesi tarafından da 119 milyon Türk lirası tutarında mali yardımla desteklenecek. Novo Nordisk ayrıca Banting ile Best’in çalışmalarını onurlandırmak ve araştırmaları desteklemek amacıyla Toronto Üniversitesi’nin Banting and Best Diyabet Merkezine yaklaşık 12 milyon Türk lirası Türk lirası tutarında ek bağışta bulunuyor.

  Novo Nordisk Başkan Yardımcısı ve Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem, konuyla alakalı açıklama yaptı.

  Cem, 2021 yılının hayat kurtaran molekül olan İnsulin için tarihi bir kilometre taşını işaret ettiğini belirtti ve Novo Nordisk olarak insulin molekülünün mirası üzerine kurulmuş bir şirkette çalışmanın onurunu taşıdıklarını ve ana misyonlarının diyabeti yenmek üzerine kurulu olduğunu ifade etti.

  Bu doğrultuda global anlamda Toronto Üniversitesi ile yapılan iş birliğinin kendileri için oldukça heyecan verici olduğunu vurgulayan Cem, dünyanın en büyük vakfı tarafından yönetilen firmanın ulvi bir hedefle kurulmuş ve bu hedefle her yıl yaklaşık 33 milyon hastanın hayatını iyileştirerek inovatif bir bakış açısıyla gelişim odaklı hareket ettiğini kaydetti.

  Pek çok ülke kendi ülkesine getirmek istiyor

  Cem, pek çok ülkenin, dünyanın lider insülin üreticisi ve dünyanın en büyük vakfı tarafından yönetilen Novo Nordisk’in üretiminin bir bölümünü kendi ülkelerine getirmek istediğinin altını çizdi. Şirketlerinin de bu zor dönemde Novo Nordisk Türkiye olarak bir adım öne çıkmak, yatırımı kendi ülkemize çekmek için çalıştıklarını ifade etti.

  Türkiye’deki varlıklarını güçlendirmek için planladıkları bu yatırımla, klinik çalışmalarını 2 katına çıkarmayı, 200 kişinin istihdam edilmesini, Türkiye’yi bir lojistik merkez olarak konumlandırmayı ve aynı zamanda 77 ülkenin yönetildiği bir yönetim merkezi yapmayı öngördüklerini belirten Cem, sözlerini şu şekilde tamamladı: Bu uğurda devletimizin değişik organlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Umuyoruz ki, yerel yatırım için verdiğimiz bu çaba, diğer ülkelerin önüne geçer ve Türkiye’de üretim ve stratejik merkez olma hedefimizi gerçekleştirebiliriz.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ